Češko mesto, manjše kot Ptuj, postaja eno od evropskih središč proizvodnje čipov

Tehnologija Forbes Slovenija 14. avgusta, 2024 17.09
featured image

Ameriško tehnološko podjetje obljublja, da bo v mestecu Rožnov pod Radhoštem z dvema milijardama dolarjev vzpostavilo svoje središče.

14. avgusta, 2024 17.09

Rožnov pod Radhoštem na jugovzhodu Češke je večina ljudi poznala po sladkih pitah z rumom in muzeju na prostem, kjer so razstavljene zgodovinske lesene hiše. Zdaj je napovedana naložba, ki je razburkala zaspani obmejni pas s Slovaško.

Ameriški proizvajalec čipov ON Semiconductor je namreč mestece, ki ima manj prebivalcev kot Ptuj, junija izbral za lokacijo svojega novega proizvodnega središča za izdelavo nove generacije mikročipov. Njegovo vrednost ocenjujejo kar na dve milijardi dolarjev.

Bloomberg zdaj poroča, da Rožnov že več tednov obiskujejo nepremičninski razvijalci, vodje lokalne univerze in vladni uradniki, ki jih spremljajo televizijske ekipe.

Forbes Power Women's Summit, vstopnice

Uspeh je pomemben za celotno Evropo

Zanimanje javnosti ni presenetljivo, gre za največjo naložbo tujega podjetja na Češkem v zadnjih treh desetletjih. Ameriško podjetje, ki posluje tudi pod imenom Onsemi, bo namreč tam razširilo obstoječo lokacijo za proizvodnjo čipov za električna vozila in industrijo obnovljivih virov energije, pri čemer je že sklenilo pogodbo z nemškim Volkswagnom. Uspeh s tem ni pomemben le za mesto in pešajoče češko gospodarstvo, temveč tudi za sposobnost Evropske unije, da naredi korak naprej v svetovni bitki za kritične komponente prihodnosti.

Polprevodniki postajajo hrbtenica sodobnega gospodarstva,” je dejal češki minister za industrijo in trgovino Jozef Sikela. “Čim več teh tehnologij bomo lahko proizvajali doma, tem bolje bo za našo gospodarsko varnost.”

Naložba podjetja Onsemi je celo skromna v primerjavi z nekaterimi tehnološkimi projekti drugod po Evropi. Vendar pa ima sedanji obrat v Rožnovu že izjemno pomembno vlogo v podjetju, saj poleg načrtovanja polprevodnike tudi izdeluje. To je ključnega pomena za premik češkega gospodarstva k industriji z višjo dodano vrednostjo.

Na Češkem bodo nastajali polprevodniki z večjo zmogljivostjo

Približno 2.200 zaposlenih v podjetju Onsemi na Češkem dnevno izdela deset milijonov čipov za avtomobilske, industrijske in telekomunikacijske stranke, kot so BMW, Mercedes-Benz, Siemens, Apple in Samsung.

Načrtovana naložba bo v prihodnjih sedmih letih ustvarila le 800 novih delovnih mest. V Onsemiju pričakuje, da se bodo letni prihodki v Rožnovu postopoma početverili na vsaj 1,2 milijarde dolarjev. Širitev bo namreč osredotočena na donosnejše polprevodnike z večjo zmogljivostjo, piše Bloomberg.

Polprevodniki pod lupo in na ekranu
Sedanji Onsemijev obrat na Češkem ima veliko vlogo v korporaciji, saj poleg načrtovanja polprevodnike tam tudi izdelujejo (Foto: PROFIMEDIA)

“Sanje vsakega župana …”

A prvi izziv bo zagotoviti, da mesto podpre širitev. Župan Jan Kucera je povedal, da bodo v ta namen zgradili od 300 do 400 novih stanovanj. Mesto bo porabilo tudi 85 milijonov dolarjev za izboljšanje lokalnih cest, parkirišč in nekaterih storitev, s čimer bi razblinilo zaskrbljenost prebivalcev zaradi pomanjkanja šol, zdravnikov in stanovanj.

“Sanje vsakega župana je visokotehnološka naložba, ki bo privabila izobražene ljudi,” je dejal Kucera v prenovljeni mestni knjižnici. “In to je točno to, kar smo dobili.”

Možnost, da se mesto vključi v novo industrijsko obdobje, je v popolnem nasprotju z izzivi, ki tarejo sosednjo regijo v okolici mesta Ostrava. Ta je od Rožnovega oddaljena le uro vožnje z avtomobilom. Najvzhodnejši del Češke od konca socializma leta 1989 pestita strm upad tradicionalne rudarske in metalurške industrije ter vztrajna brezposelnost.

Prav letos poleti je neaktivna jeklarna v Ostravi razglasila insolventnost, ker ni mogla plačati računov za energijo in izplačati plače skoraj 5.000 zaposlenim.