Nastaja superpomočnik pri dejavnosti, ki jo rabijo skoraj povsod

Tehnologija Tilen Humar 25. junija, 2024 19.18
featured image

Poolside se je namesto razvoja še enega splošnega jezikovnega modela raje specializiral za pomoč pri pisanju kode.

25. junija, 2024 19.18

Francija je eno od središč evropskega razvoja umetne inteligence (UI). Čeprav Pariz po številu start upov s področja generativne UI zaostaja za Londonom in Berlinom, pa so mlade francoske družbe zaenkrat najuspešnejše pri prepričevanju vlagateljev.

Po poročanju analitske družbe Dealroom in naložbenega podjetja Accel so zagonska podjetja s področja umetne inteligence v Franciji doslej zbrala okoli 2,2 milijarde evrov, največ v Evropi.

V Parizu podpisana množica stomilijonskih poslov

Glavni paradni konj pariške tehnologije je Mistral AI, ki je s svojim odprtokodnim razvojem jezikovnih modelov prispeval slabo polovico celotne vsote, poroča spletni portal TechCrunch. Med večjimi posli je vredno omeniti še spletno odložišče modelov strojnega učenja Hugging Face, ki je lani zbralo blizu 220 milijonov evrov, in družbo H, ki si je v maju zagotovila okoli 206 milijonov evrov začetnega kapitala. Podjetje je vlagatelje prepričalo z obljubami razvoja UI agentov – avtomatiziranih sistemov, zmožnih človeških opravil in samostojnega odločanja.

Po navedbah TechCruncha se bo v prihodnjih tednih francoski konto še precej povečal, saj je pariški start up Poolside.ai sredi okoli 400-milijonske dokapitalizacije, ki mu bo prinesla vrednotenje v višini približno 1,9 milijarde evrov.

Poolside želi olajšati programiranje

Zakaj je Poolside zanimiv? V luči poplave različnih velikih jezikovnih modelov, kot sta ameriški ChatGPT in Claude ter francoski Mistral, se je podjetje odločilo za bolj usmerjen pristop. Vsaj zaenkrat si je Poolside zadal samo en cilj: olajšati delo programerjev. To start up potrdi na svoji spletni strani z zapisom: »Prihodnost programske opreme je UI, prihodnost UI je programska oprema.«

Na tem področju so dosedanji modeli nekoliko slabši. Čeprav sta tako Mistral kot tudi Microsoft – prek partnerstva z razvojnim laboratorijem OpenAI – že predstavila nekatera orodja umetne inteligence za pomoč pri pisanju kode, je programiranje za modele UI še vedno zelo zahtevno, saj je napisana koda pogosto nedelujoča, poleg tega pa običajno tudi precej počasna.

Kako do prihodkov

Poolside ima tako dobro priložnost osvojiti zanimivo tržno nišo. Ta ima še dodatno prednost razmeroma preproste poti do prihodkov, saj je programiranje danes potrebno skoraj povsod. Za nameček sta pravilnost napisanih programov in hitrost izvedbe zanesljiva in hitro preverljiva kazalnika uspešnosti, s katerima bo start up lahko podprl svojo prodajno ponudbo strankam. Tu ima specializiran pristop ponovno prednost pred splošnejšimi modeli, pri katerih je dejanski učinek na storilnost pogosto težko določiti.

Zaenkrat Poolsidovi modeli še niso na voljo javnosti, je pa družba prve produkte že poslala nekaterim partnerjem v testiranje razvojne različice, poroča Techcrunch. Dober znak je tudi povečanje partnerstva z družbo IREN, ki Poolsidu zagotavlja računsko zmogljivost. »Beležimo povečano potrebo po procesorski moči in z veseljem širimo sodelovanje z IREN-om v podporo nadaljnji rasti,« je v aprilu novico naznanil tehnološki vodja Eiso Kant.

V Pariz prišel iz Kalifornije

Poolside sta pred dobrim letom ustanovila Američan Jason Warner, ki je v preteklosti najprej zasedal mesto direktorja tehnološkega razvoja pri GitHubu, nato pa pri skladu tveganega kapitala Redpoint Ventures prešel na poslovno stran, in že omenjeni Kant. Ta je v svoji karieri na noge že postavil nekaj tehnoloških družb, specializiranih za optimizacijo poslovanja, kot sta Tyba in Athenian.

Sprva je Poolside deloval v središču Silicijeve doline, nato pa se je preselil v Pariz, ki z množico vrhunskih izobraževalnih ustanov ter razvojnih laboratorijev tehnoloških težkokategornikov zagonskim podjetjem ponuja izvrsten dostop do talentiranega kadra po precej nižjih cenah. Pri tem izdatno pomaga tudi francoska vlada, ki prek različnih programov subvencionira tudi do polovice plače mladih doktorantov, ki se zaposlijo v tehnološkem sektorju.