Apple pred uvedbo carin v ZDA poslal za pet letal iPhonov

Pet letal, polnih iPhonov in druge opreme, je prispelo iz Indije v ZDA tik pred uvedbo 10-odstotnih carin.
Apple je v zadnjem tednu marca v treh dneh prepeljal pet letal, polnih iPhonov in druge opreme, iz Indije v ZDA, je po poročanju tehnoloških medijev za časnik The Times of India potrdil višji indijski uradnik. Nujne dostave so bile organizirane, da bi se izognili novi 10-odstotni recipročni carini, ki jo je uvedla administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa in je začela veljati 5. aprila.
Kot pravijo viri, Apple kljub carinam trenutno ne namerava zvišati maloprodajnih cen niti v Indiji niti na drugih trgih. Da bi ublažil učinke carin, je Apple hitro selil zaloge iz svojih proizvodnih centrov v Indiji in na Kitajskem v ZDA, čeprav je to obdobje običajno šibkejša sezona za pošiljke telefonov. Tovarne v Indiji, na Kitajskem in na drugih ključnih lokacijah pospešeno pošiljajo izdelke v ZDA v pričakovanju višjih carin, svetovne medije povzema Poslovni dnevnik.
Kopičenje zalog naj bi Applu omogočilo, da začasno zadrži trenutne cene. “Rezerve, ki so prispele pri nižji dajatvi, bodo podjetje začasno zaščitile pred višjimi cenami, ki jih bo moralo plačati za nove dobave po spremenjenih carinskih stopnjah,” je pojasnil vir. “Prihodnja zvišanja cen zaradi carinske obremenitve ne bodo omejena na ameriški trg, ampak jih bo treba izvesti v ključnih regijah po svetu, vključno z Indijo,” trdijo mediji.
Apple trenutno analizira, kako različne strukture carin na proizvodnih lokacijah vplivajo na njegovo globalno dobavno verigo. ZDA ostajajo ključni trg za Applove izdelke, podjetje pa se skuša izogniti prenosu dodatnih stroškov na kupce, kar bi lahko negativno vplivalo na povpraševanje in stopnje dobička.

Iz Kitajske v Indijo
Administracija predsednika Trumpa je napovedala uvedbo dodatne 26-odstotne recipročne carine za Indijo, ki bo začela veljati 9. aprila, kar bi lahko vplivalo na Applovo proizvodno strategijo v prihodnosti. Indija bo verjetno igrala vse pomembnejšo vlogo v Applovem globalnem proizvodnem omrežju, saj podjetje vse bolj seli proizvodnjo iz Kitajske.
Apple se trenutno v Indiji osredotoča na proizvodnjo iPhonov in slušalk AirPods, s čimer bi lahko pridobil carinsko prednost, saj za indijski izvoz v ZDA veljajo vzajemne carine v višini 26 odstotkov, v primerjavi s 54 odstotki za kitajsko blago, ki so ga ZDA v zadnjem času dodatno ocarinile (najprej z dvakrat po 10 odstotkov, nato še s 34-odstotnimi recipročnimi carinami). Ta razlika ustvarja močne gospodarske spodbude za Apple, da pospeši selitev proizvodnje v Indijo. Podjetje že pomeni večino skoraj devet milijard dolarjev vrednega indijskega izvoza pametnih telefonov v ZDA, čeprav bodo nadaljnji premiki proizvodnje odvisni od končnih pogojev, o katerih se ZDA pogajajo z različnimi državami.
Apple je bil med podjetji, ki so v četrtek, 3. aprila, dan po objavi novih carin, doživela največji padec vrednosti delnic. Padec je izbrisal 300 milijard dolarjev tržne vrednosti podjetja, predvsem zato, ker proizvodnja iPhona, paradnega izdelka za Apple, poteka v tujih tovarnah, še poroča Poslovni dnevnik.