Zamenjava na drugem mestu najvrednejših podjetij na svetu. Kdo je prehitel Apple?

Posel Forbes Slovenija 6. junija, 2024 09.41
featured image

Vrednost Nvidie je včeraj presegla tri bilijone dolarjev. Družba iz Cupertina se medtem spopada s šibkim povpraševanjem po iPhonih in močno konkurenco na Kitajskem.

6. junija, 2024 09.41

Delnica Nvidia se je včeraj podražila za 5,2 odstotka in dan zaključila pri rekordni vrednosti 1.224,4 dolarja, s čimer je vrednotenje proizvajalca čipov za umetno inteligenco preseglo tri bilijone dolarjev, natančneje 3,012 bilijona dolarjev.

Nvidia je tako prehitela Apple, katerega tržna kapitalizacija je znašala 3,003 bilijona dolarjev, in postala drugo najvrednejše podjetje na svetu, za Microsoftom. Tehnološki velikan s sedežem v Redmondu v ameriški zvezni državi Washington ostaja najvrednejše podjetje na svetu s 3,15 bilijona dolarjev.

Nvidijin skok na drugo mesto pomeni premik v Silicijevi dolini, v kateri podjetje, ki ga je soustanovil Steve Jobs, prevladuje vse od leta 2007, ko je predstavilo telefon iPhone.

Delitev delnic

“Družba Nvidia trenutno zasluži denar z umetno inteligenco, podjetja, kot sta Apple in Meta, pa trošijo za umetno inteligenco,” je za Reuters dejal Jake Dollarhide, glavni izvršni direktor družbe Longbow Asset Management. “Morda je že vnaprej jasno, da bo Nvidia prehitela tudi Microsoft.”

Nvidijine delnice so se letos podražile za 147 odstotkov, saj povpraševanje po njenih procesorjih močno presega ponudbo. Samo od 22. maja, ko je Nvidia objavila svojo zadnjo zvezdniško napoved prihodkov, se je vrednost njene delnice povečala za skoraj 30 odstotkov.

Nvidia je v sredo dodala skoraj 150 milijonov dolarjev tržne kapitalizacije, kar je več kot celotna vrednost podjetja AT&T.

Nvidia se tudi pripravlja na delitev svojih delnic, ki bo začela veljati 7. junija, kar bi lahko povečalo njeno privlačnost za posamezne vlagatelje, je poročal še Reuters.

Applove težave

Medtem ko Nvidia na Wall Streetu jaha val navdušenja nad umetno inteligenco, se Apple spopada s šibkim povpraševanjem po iPhonih in močno konkurenco na Kitajskem, največjem svetovnem trgu pametnih telefonov.

Nekateri vlagatelji menijo, da Apple zaostaja tudi za drugimi tehnološkimi težkokategorniki, ki hitijo z vgrajevanjem funkcij umetne inteligence v svoje izdelke in storitve.