To so najbolje plačani bančniki v Sloveniji
Največje banke pri nas za plače vodstev dajo po več milijonov letno. Kdo zasluži največ in kakšne so plače v edini povsem državni SID banki?
Bančniki so praviloma med bolje plačani v menedžerski srenji. Jamie Dimon, karizmatični dolgoletni šef največje ameriške banke JP Morgan, ki se bo v prihodnjih letih umaknil, je denimo lani prejel 36 milijonov dolarjev.
Ameriški mediji so poročali, da je to 366-kratnik mediane plač v podjetju, ki je pri 95 tisoč dolarjih letno. Mediana pomeni, da je polovica plač višjih od tega zneska, polovica pa nižjih. Kljub lepemu zaslužku se glavnina Dimonovega premoženja, ki ga Forbes ocenjuje na 1,9 milijarde dolarjev, skriva v delnicah banke.
Rekordni dobiček, rekordna plača
Pri nas nobeden od bankirjev ne dobi več kot milijon evrov letno, kar mora njihov delodajalec objaviti v razkritjih v skladu s tretjim stebrom baselskih standardov (Basel III).
Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak je lani prejel skupno 768 tisoč evrov bruto. Pri tem se 660 tisoč evrov nanaša na fiksni del prejemkov (bruto plača in regres), okoli 14 tisoč evrov na ugodnosti in bonitete, kot so uporaba službenega vozila, različna zavarovanja, oprostitev plačila stroškov vodenja bančnega računa ter povračilo stroškov. Skoraj 93 tisoč evrov pa na variabilni del prejemkov (odloženi del nagrade za 2021 in 2022).
Tu povejmo, da je neto izplačilo praviloma približno polovico manjše kot bruto.
Razmerje med letnim prejemkom Brodnjaka in povprečno plačo v banki se je od leta 2019 povečalo s 13- na 20-kratnik, piše v uradnih objavah banke. V tem obdobju, ki je sledilo privatizaciji banke v letu 2018, je banka dosegala rast prihodkov in dobička, kar je zadnji dve leti predvsem posledica višanja obrestnih mer. Skupina NLB je lani ustvarila rekordnih 550,7 milijona evrov čistega dobička, letos se ta še povečuje.
Le malo manj od Brodnjaka, 758 tisoč evrov, je lani prejel član uprave NLB Archibald Kremser, ki ima osnovno plačo 630 tisoč evrov. Andreas P. Burkhardt, ki ima osnovno plačo okoli 550 tisoč evrov bruto, je prejel 686 tisoč evrov. Ostali člani uprave, Antonio Agir, Hedvika Usenik in Andrej Lasič imajo po okoli 350 tisoč evrov osnovne plače. A so zneski, ki jih skozi leto dobijo na račun, različni; Usenik in Lasič sta tako lani prejela po okoli 400 tisoč evrov bruto, Agir pa 490 tisoč evrov. Med drugim je dobil 34 tisoč evrov za "kritje razlike davka".
V petih letih po privatizaciji se je uprava NLB razširila s štirih na šest članov, skupni prejemki pa so se podvojili z 1,8 na 3,5 milijona evrov.
OTP banka še sestavlja novo upravo
Druga največja banka na našem trgu je avgusta letos ustanovljena OTP banka, ki je nastala po tem, ko so Madžari prevzeli NKBM in SKB. Z združitvijo se je banka po tržnem deležu glede na bilančno vsoto močno približala največji NLB (spodnji graf).
Lani sta NKBM in SKB še poslovali ločeno. NKBM je v nasprotju z NLB v letnem poročilu razkrivala le skupne prejemke vodstva. Štiričlanska uprava NKBM, ki jo je vodil John Denhof, je v letu 2023 skupno prejela 3,7 milijona evrov. Leto prej so njihovi prejemki rahlo presegli štiri milijone evrov.
Ob Denhofu so bili v vodstveni ekipi še podpredsednica Sabina Župec Kranjc ter člana uprave Miha Kristl in Matej Falatov.
Na naše vprašanje o prejemkih posameznih članov uprave v OTP banki niso odgovorili.
Izkazi SKB pa kažejo, da je Anita Stojčevska, do združitve glavna izvršna direktorica banke, v 2023 prejela 448 tisoč evrov bruto ter še 209 tisoč evrov odloženih prejemkov. Njena namestnica Vojka Ravbar je prejela 209 tisoč evrov bruto in 71 tisočakov odloženih prejemkov. V začetku novembra lani se jima je kot namestnik glavne izvršne direktorice pridružil še Spyridon Ntallas, ki je prejel 29 tisoč evrov bruto.
Denhof je zdaj predsednik uprave OTP banke. A spomladi je napovedal, da se bo ob izteku mandata konec tega leta umaknil s položaja. Kdo ga bo nasledil, še ni znano. Stojčevska je članica uprave OTP banke. V upravi so še Kristl, Župec Kranjc, Ntallas in Gvido Jemenšek.
Italijanski banki zmanjšali maso plač
Na čelu Intese San Paolo, zdaj tretje največje banke pri nas, je od februarja lani Luigi Fuzio. Ob njem so v upravi še Matija Birov, Mojca Kovač in Andrey Gorelikov, ki je letos spomladi nadomestil Draga Kavška. Ta se je namreč preselil na mesto prvega finančnika Petrola.
Tudi v Intesi, tako kot v NKBM, ne razkrivajo podatkov po posameznih članih uprave, temveč le skupni znesek. Uprava Intese je lani skupno prejela 1,83 milijona evrov, kar je nekaj manj kot leto prej (1,86 milijona evrov).
Petčlanska uprava Unicredit banke je lani prejela 1,12 milijona evrov, leto pred tem pa 1,11 milijona evrov. Upravo od sredine leta 2021 vodi Lorenzo Ramajola, člani uprave so še Tsvetelin Minchev Petyov, Tanja Turk, Veronica Tomasoni ter Boštjan Rupar, ki je jeseni lani zamenjal Ivanko Prezhdarovo Stoyanovo.
V banki pravijo, da skladno z zakonom o gospodarskih družbah (ZGD-1) objavljajo zneske vseh prejemkov članov uprave, prejemkov posameznih oseb pa ne razkrivajo.
Se pa v obeh bankah masa plač zmanjšuje: Intesa je leta 2018 za plače štiričlanske uprave namenila 2,15 milijona evrov, Unicredit pa 1,47 milijona evrov.
Spremenili politiko, da so Jamniku dvignili plačo
Gorenjsko banko vodi predsednik uprave Mario Henjak, člana pa sta še Mojca Osolnik Videmšek in Marko Filipčič. Henjak je lani prejel skupno 391 tisoč evrov bruto, Osolnik Videmšek 255 tisoč evrov, Marko Filipčič pa 253 tisoč evrov bruto.
Edino preostalo državno banko, SID Banko, od aprila lani vodi Borut Jamnik. Ta je imel prve tri mesece osnovno plačo 16 tisoč evrov, z julijem lani pa se je ta dvignila na 20 tisoč evrov.
Kot so nam pojasnili v banki, je skupščina – banka je v 100-odstotni državni lasti – po Jamnikovem prihodu spremenila politiko prejemkov, posledično pa se je osnovna plača dvignila. Dodali pa so, da je Jamnikov mesečni prejemek še vedno nižji od prejemkov njegovih predhodnikov na tem položaju. Sibil Svilan in Damijan Dolinar sta v letih 2021 in 2022 prejemala po 20.524,9 evra oziroma 21.093,1 evra mesečno.
Jamnik je v osmih mesecih in pol lani zaslužil 160 tisoč evrov bruto. Njegov prihod je vplival tudi na plačo članice uprave Stanke Šarc Majdič. Ker je imel Jamnik prve mesece nižjo plačo, se je ta znižala tudi njej, saj v banki velja pravilo, da mora biti plača člana uprave najmanj 10 odstotkov nižja od plače predsednika uprave. Šarc Majdič je za celo leto prejela 200 tisoč evrov bruto.
Dodajmo, da je banka lani izplačala tudi odpravnino Dolinarju v višini šest osnovnih bruto plač, kar je naneslo okoli 127 tisoč evrov bruto.
Kakšna plača se nasmiha Ropu?
Najbolj vroč vodilni položaj v bančništvu pa je trenutno položaj guvernerja Banke Slovenije. Te sicer ne gre enačiti z zgoraj navedenimi poslovnimi bankami. Banka Slovenije je centralna banka in regulator.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je Državnemu zboru (DZ) v imenovanje predlagala nekdanjega premierja in finančnega ministra Toneta Ropa. S tem ni sledila odločitvi vladajoče Svobode, ki na položaju guvernerke vidi državno sekretarko na ministrstvu za finance Sašo Jazbec. Državni zbor mora o kandidatu za guvernerja odločiti v prihodnjih treh tednih, za izvolitev pa je potrebnih 46 poslanskih glasov.
Kot so nam povedali na Banki Slovenije, trenutni guverner Boštjan Vasle letos prejema po dobrih 17 tisoč evrov mesečno ali okoli 210 tisoč bruto letno. Lani je bila njegova plača 16 tisoč evrov mesečno, letos pa se je zvišala, ker kolektivna pogodba Banke Slovenije predvideva letno usklajevanje plač z inflacijo (50 odstotkov) in gospodarsko rastjo (50 odstotkov).
Štirje viceguvernerji, Tina Žumer Šujica, Milan Martin Cvikl, Primož Dolenc in Marko Pahor, letos prejemajo po 15 tisoč bruto mesečno ali 180 tisoč evrov letno.