Sodišče zavrnilo 83-milijonsko tožbo Avstrijcev zoper ajdovsko podjetje

Posel Ajda Brndušić 26. novembra, 2024 11.47
featured image

Avstrijska Bia Separations ni uspela z odškodninsko tožbo proti nekdanji hčerinski družbi, ajdovski Sartorius Bia Separations.

26. novembra, 2024 11.47

Sodišče v Novi Gorici je zavrnilo tožbeni zahtevek avstrijskega Bia Separations, ki je od ajdovskega podjetja Sartorius Bia Separations zahteval plačilo 83 milijonov evrov odškodnine, sporočajo iz Sartorius Bia Separations.

Avstrijska Bia Separations, ki je bila do prisilne poravnave nad slovensko družbo v letu 2018 njena 75-odstotna lastnica, nato pa je bila razlaščena, je odškodninsko tožbo vložila zaradi domnevne zlorabe instituta prisilne poravnave s poenostavljenim zmanjšanjem osnovnega kapitala. Po njihovem je bilo podjetje Bia Separations takrat vredno več, kot je prikazoval takratni poslovodja Aleš Štrancar.

Že nekaj mesecev po začetku prisilne poravnave je ajdovsko podjetje po navedbah Avstrijcev ustvarjalo dobiček, v letu 2020 pa je bilo prodano nemškemu Sartoriusu, ki je za večinski delež takrat odštel 360 milijonov evrov.

Tožba vložena lani

Avstrijska družba je sicer že od leta 2015 v stečaju, leta 2018 pa je ostala brez slovenske naložbe, saj je prišlo do pretvorbe dolgov v kapital. Med upniki, ki so postali novi lastniki podjetja, so bili Štrancar, drugi vodilni v Bia Separations in poslovni partnerji, ne pa tudi vlagatelji, ki so v podjetje vlagali prek Avstrije.

Stečajni upravitelj Michael Wagner je maja lani zoper ajdovsko podjetje vložil tožbeni zahtevek.

Kaj je sodišče razsodilo

Iz obrazložitve sodbe po navedbah v današnjem sporočilu Sartoriusa Bia Separations izhaja, da je sodišče zavrnilo tožbo kot neutemeljeno iz več razlogov.

Glavni je, da je o sami pravilnosti ravnanja tožeče stranke oziroma njenih organov sodišče že presojalo v postopku prisilne poravnave in je o finančnem prestrukturiranju tudi že odločilo ter prisilno poravnavo potrdilo. “Zato ponovna preverba ravnanj v predmetnem pravnem postopku ni dopustna,” je podjetje zapisalo v sporočilu za javnost.

Sodišče je tudi pojasnilo, da so že v postopku prisilne poravnave finančne izkaze, ki so bili podlaga za odločanje, potrdili neodvisen revizor družbe Deloitte, pooblaščeni ocenjevalec podjetij iz podjetja PIT Revizija ter sodišče, ki je za to angažiralo sodno izvedenko Ano Luin. Na koncu so poravnavo potrdili tudi upniki.

“S tem povezane ugovore tožene stranke je sodišče obrazloženo zavrnilo in pojasnilo, da je imel stečajni upravitelj Wagner že v postopku prisilne poravnave vso ustrezno strokovno pomoč zunanjih izvedencev, ki jih je angažiral sam, kakor tudi pomoč zunanje odvetniške pisarne,” so v slovenskem podjetju zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Sodišče naj bi še izpostavilo, da ne drži, da ni imel dostopa do informacij, saj je bil družbenik tožene stranke. Ob tem je imel Wagner tudi pravno možnost prisilno poravnavo izpodbijati, a tega ni storil, rok za izpodbijanje pa je bil dve leti, so še dodali.

Slovenski mediji so v začetku meseca poročali, da je avstrijsko tožilstvo ovadbo Wagnerja proti Alešu Štrancarju zavrglo, zdaj pa iz Ajdovščine poročajo, da je padla tudi odškodninska tožba proti podjetju (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Stečajnik že napovedal pritožbo

Glede tega, da naj bi Wagner zoper Aleša Štrancarja kot poslovodjo takratne BIA Separations vložil kazensko ovadbo, zaradi katere naj bi bilo treba postopek prekiniti in upoštevati daljši zastaralni rok, je sodišče pojasnilo, da to ni utemeljen pravni razlog za prekinitev postopka.

Tu dodajmo, da so slovenski mediji v začetku tega meseca poročali, da je avstrijsko tožilstvo zavrglo šest ovadb Wagnerja proti Štrancarju.

“Iz obrazložitve sodišča je mogoče izpeljati, da stečajni upravitelj Wagner v postopku prisilne poravnave ni ravnal s potrebno skrbnostjo,” menijo v Sartorius Bia Separations. “Če ne drugega, se ni seznanil z informacijami, do katerih bi lahko dostopal, prav tako pa tudi ni uveljavil vseh pravnih sredstev, ki jih je imel na voljo, namesto tega pa je vložil tožbo.”

Avstrijski stečajni upravitelj naj bi že napovedal pritožbo na sodbo, za kar ima 30 dni časa.