Slovenci do velikega posla v Dubrovniku: kaj bodo gradili
Slovensko podjetje Iskra bo s svojo hčerinsko družbo Elmap s sedežem v Splitu, družbo Hidroinženiring in hrvaškim Alfaplanom gradila čistilno napravo v Dubrovniku.
Čistilna naprava bo v predelu Lapad in je del obsežnega projekta vodovodne in komunalne infrastrukture Aglomeracije. V projektu bo Iskra kot glavni izvajalec sodelovala s partnerjem, podjetjem Hidroinženiring, vključena pa bosta tudi Iskrino hčerinsko podjetje Elmap, ki ga je Iskra prevzela v začetku leta, in družba Alfaplan.
Cena izgradnje nove čistilne naprave je 36 milijonov evrov z DDV, 70 odstotkov investicije pa bo krito z nepovratnimi evropskimi sredstvi, preostalih 30 odstotkov pa bo enakomerno razdeljeno med ministrstvo za gospodarstvo in trajno razvoj, Hrvatske vode in Vodovod Dubrovnik, je zapisano na spletni strani mesta Dubrovnik.
Dela obsegajo izgradnjo čistilne naprave za 2. stopnjo čiščenja, ki je sestavljena iz treh tehnoloških sklopov: mehansko čiščenje, biološko čiščenje in čiščenje blata.
Kaj bodo zgradili
V okviru del bo izvajalec zgradil novo napravo s pripadajočo opremo (grobe in fine rešetke, peskolov, jamborni lovilec, membranski biološki reaktor idr.), napravo za obdelavo blata, hidrotehnični predor v dolžini približno 350 metrov in podvodni izliv v dolžini 835 metrov.
“Postopek izbire izvajalca je bil dolg in temeljit, vendar nam je uspelo izpolniti vse visoke kriterije, ki jih zahteva izgradnja čistilne naprave in naprave za obdelavo blata,” je ob podpisu pogodbe dejal lastnik družbe in eden najbogatejših Slovencev Dušan Šešok.
Dodal je, da je njegovo podjetje delalo že na večjih projektih, “vendar je ta za nas zelo pomemben zaradi samega Dubrovnika, ker ni katerikoli kraj”.
Časa imajo 40 mesecev
Čistilna naprava bo zasnovana tako, da bo zadostovala za vse potrebe prebivalcev Dubrovnika, njena zmogljivost pa upošteva tudi nadaljnjo rast turizma do leta 2050, so zapisali v mestu Dubrovnik.
Rok za dokončanje del je 40 mesecev od podpisa pogodbe. Poleg same čistilne naprave bo Dubrovnik dobil tudi sodobno napravo za obdelavo blata. Odvečno blato bodo na čistilni napravi pod Petko najprej aerobno stabilizirali, sledila bo dehidracija in skladiščenje v pokritih zabojnikih.
Celoten proces bo potekal v zaprtih posodah in opremljenih s prezračevanjem za čiščenje onesnaženega zraka. V zgodnjih jutranjih urah bodo zabojnike prepeljali na lokacijo na Osojniku, kjer jih bodo prenesli v hale za solarno sušenje blata. Te hale bodo opremljene tudi z napravo za obdelavo onesnaženega zraka, ki bo preprečevala vsakršno možnost širjenja neprijetnih vonjav v okolje, posušeno blato, ki bo predano v končno odlaganje, pa bo inertno in ne bo povzročalo vonjav.
Predsednik uprave vodovoda Lukša Matušić je ob podpisu dejal, da je bila obstoječa čistilna naprava zgrajena v 70. letih in je odslužila svojo življenjsko dobo.
Iskra dejavna na Hrvaškem
Skupina Iskra je v zadnjem obdobju zelo aktivna na Hrvaškem. V maju so opravili četrti prevzem pri sosedih, ko so kupili polovični delež v podjetju Elkakon, ki se ukvarja s proizvodnjo industrijskih vodnikov. Delež so kupili prek družbe Elka. Tovarno kablov Elka so prevzeli leta 2021, leta 2019 ladjedelnico Šibenik in letošnjo pomlad še Elmap, ki je eno vodilnih podjetij v regiji na področju avtomatizacije naprav za čiščenje odpadne in pitne vode.
Družina Šešok je na lestvici najbogatejših Slovencev revije Finance Manager na petem mestu, z ocenjenim premoženjem 270 milijonov evrov.
Članek je bil popravljen 28. oktobra 2024, in sicer v podnaslovu in prvem odstavku.