SDH, Telemach in T-2 dosegli dogovor

Posel Bojana Humar 20. junija, 2024 08.41
featured image

Podrobnosti dogovora naj bi bile znane konec avgusta.

20. junija, 2024 08.41

Slovenski državni holding (SDH), T-2 in Telemach Slovenije so dosegli dogovor, so potrdili na SDH.

V izjavi za javnost so zapisali: “SDH si v vseh fazah izterjave dolga do svojih dolžnikov prizadeva skleniti dogovor oziroma sporazum za poplačilo terjatev brez nepotrebnih sodnih in drugih postopkov prisilne izterjave. Zato nas veseli, da smo tudi z družbami skupine T-2 in zainteresiranim strateškim partnerjem po intenzivnih pogajanjih danes zjutraj uspeli skleniti okvirni dogovor za ureditev vseh medsebojnih razmerij.

Na tej podlagi je bil stečajni narok za družbo T-2 preložen na 20. 8. 2024. V tem času je predvideno, da partnerji sklenemo vse potrebne izvedbene akte, kar bo nato omogočilo dokončni umik predlogov za stečaj.”

Dogovor po nameri za prevzem

Dogovor je sledil po tem, ko je Telemach, ki je tako kot N1 in Forbes Slovenija del skupine United, sporočil, da namerava prevzeti najmanj 98,06 odstotka konkurenčnega T-2. V torek je z lastnikom T-2, podjetjem Garnol v lasti Jurija Krča, sklenil pogodbo o nameravani prodaji in nakupu poslovnih deležev. Preostala dva odstotka lastništva sta v lasti podjetij Gratel in Lokainvest. Prvo Krčevo podjetje je že v stečaju, tudi za drugega pa SDH predlaga enako pot.

Predsednik uprave Telemacha Tomislav Čizmić je v izjavi za javnost po sklenitvi pogodbe dejal, da “je konsolidacija nujna za ohranjanje konkurenčnosti na slovenskem trgu ter za spodbujanje digitalizacije in povezljivosti”.

Lastnik T-2 Jurij Krč pa je navedel, da so se za povezavo s Telemachom odločili, da bi “zagotovili še intenzivnejši razvoj podjetja”.

Kot je znano, je SDH predlog za stečaj T-2 vložil aprila, s čimer je presekal dlje trajajoča pogajanja o 120-milijonskemu dolgu telekomunikacijskega operaterja do upravljavca državnega premoženja iz naslova posojil, ki jih je prvi pred leti prejel od državnih bank. SDH je vztrajal, da mu mora T-2 vrniti vsaj 65 milijonov evrov. Telekomunikacijski operater je na drugi strani trdil, da zaradi izvršilnih postopkov, ki še potekajo, dejanske višine dolga ni mogoče opredeliti.

Več o sporu med SDH in T-2 v članku SDH presekal, na sodišče predlog za stečaj T-2.

Krč: pridobili smo čas

Telemach že izvaja skrbni pregled T-2. Po opravljenem skrbnem pregledu nameravata družbi v prihodnjih tednih podpisati pogodbo o nakupu poslovnih deležev. V Telemachu so zagotovili, da bi ob prevzemu večinskega deleža v svojem tekmecu zagotovili, da bo T-2 izpolnjeval svoje obveznosti. To po njihovih navedbah vključuje tudi obveznost do SDH. S tem bi se T-2 izognil stečaju, poroča STA.

Krč je izrazil zadovoljstvo, da so narok preložili. S tem smo pridobili čas, da se dokončno dogovorimo in zaključimo, kar smo začeli, je povedal po današnjem dogajanju na sodišču. Kot je pojasnil, končnega dogovora o vsebini poravnave še ni, so pa sklenili, “da se bodo dogovorili in kako se bodo dogovorili”. Krč je tudi ocenil, da stečaj ni več grožnja in da to zgodbo zdaj zaključujejo.

Več znanega konec avgusta

O vsebini bodo javnost obvestili konec avgusta. Takrat naj bi bilo več znano o končni višini terjatve SDH do T-2 in načinu njenega poplačila. Na sodišču so danes sicer del dogajanja, v katerem so sodnici Ireni Pahor vpleteni predstavili dogovorjeno, za javnost zaprli.

Prvi mož Telemacha Slovenija Tomislav Čizmić je ponovil, da ima Telemach poslovni interes za prevzem T-2. Po njegovih besedah je zelo pomembno, da so pridobili čas za dokončanje vseh naslednjih korakov, potrebnih za izvedbo transakcije. O njenih podrobnostih bodo lahko javnost obvestili po dokončnem dogovoru o vsebini poravnave, do tedaj pa je dogovor vpletenih, da vsebine ne komentirajo.

Telemach bo moral za prevzem pridobiti še soglasje varuha konkurence. Združeno podjetje bi – po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) iz prvega četrtletja letos – imelo 34,88-odstotni tržni delež naročnikov mobilne telefonije, 38,75-odstotnega v segmentu priključkov storitev IP televizije, 54,69-odstotni tržni delež priključkov fiksnega širokopasovnega dostopa do interneta in 62,6-odstotni tržni delež med operaterji, ki ponujajo storitve IP telefonije, po številu priključkov.