Poljska avtomobilska industrija napoveduje nova odpuščanja

Posel Forbes Slovenija 17. novembra, 2024 09.58 > 17. novembra, 2024 10.00
featured image

Kriza avtomobilske industrije je dosegla tudi Poljsko.

17. novembra, 2024 09.58 > 17. novembra, 2024 10.00

Na Poljskem odpuščanja v prihodnjem letu napoveduje 32 odstotkov avtomobilskih podjetij, kar je osemkrat več, kot je bilo tovrstnih napovedi za letošnje leto, kaže poročilo Motobarometr 2024, ki ga je objavilo poljsko Združenje distributerjev in proizvajalcev avtomobilskih delov in povzela STA.

Tudi letos je nekaj podjetij tam že napovedalo odpuščanja. Francosko-italijanski Stellantis je denimo septembra zaradi zmanjšanja naročil ukinil tretjo izmeno v tovarni v mestu Gliwice ter odpustil 500 agencijskih delavcev.

Že v začetku leta je zaprl tudi tovarno dizelskih in bencinskih motorjev v mestu Bielsko-Biala, kjer je bilo prav tako zaposlenih okoli 500 ljudi. Stellantis je sicer že nekaj časa v težavah zaradi upada prodaje v ZDA in Evropi.

EU v petih letih ob 50 tisoč delovnih mest

Poročilo Motobarometr 2024 sicer analizira razmere v avtomobilski panogi v več državah. V raziskavo je bilo po poročanju STA vključeno 1.001 podjetje iz 11 držav: Belgije, Nemčije, Francije, Turčije, Španije, Romunije, Poljske, Madžarske, Češke, Slovaške in Portugalske.

Podatki kažejo, da je industrija avtomobilskih delov v Evropski uniji (EU) v zadnjih petih letih ustvarila samo 55.000 novih delovnih mest, na drugi strani pa je bilo v panogi 118 tisoč delovnih mest ukinjenih, je poročilo povzela poljska tiskovna agencija PAP.

Slovenija v raziskavo ni bila vključena, tudi pri nas pa je več podjetij avtomobilske industrije napovedalo krčenje. Država napoveduje finančno pomoč in ukrep čakanja na delo. “Ključni problem je v tem trenutku avtomobilska industrija, ki je ne smemo pustiti tako, kot smo 25 let nazaj tekstilno in lesno industrijo. Upam, da smo se takrat kaj naučili. Zato je konzorcij Gremo zdrava pobuda; v njem sodeluje 400 podjetij, ki so se poenotila, država mora sofinancirati tehnološko prenovo. Vidim luč na koncu tunela,” je v včeraj objavljenem intervjuju za Forbes Slovenija dejal gospodarski minister Matjaž Han.

Manj naročil, a tudi avtomatizacija

Leta 2023 je optimizem glede novih delovnih mest v dejavnosti proizvodnje avtomobilskih delov izrazilo pet od 11 analiziranih držav, leta 2022 denimo sedem. Letos ni takšnega nobenega podjetja.

Slabšanje zaposlitvenih namer v industriji je tudi posledica avtomatizacije proizvodnje. Robotizacijo je namreč uvedlo že 73 odstotkov podjetij v panogi.