Nekoč obetaven nemški start up zračnih taksijev pred bankrotom

Volocopter je zaradi hudih finančnih težav začel insolvenčni postopek. Proizvajalec zračnih taksijev se bo medtem še naprej trudil najti vlagatelje.
Nemški proizvajalec električnih helikopterjev za prevažanje potnikov Volocopter je začel postopek zaradi insolventnosti in zdaj išče vlagatelje, ki mu bodo omogočili nadaljevanje poslovanja, poroča švicarski portal Bluewin.
Proizvajalca tako imenovanih zračnih taksijev so že dalj časa pestile finančne težave, v tem času mu ni uspelo najti investitorja, državne pomoči pa ni bilo. “Kljub intenzivnim prizadevanjem za Volocopter ni bilo mogoče najti izvedljive rešitve za ohranitev rednega poslovanja zunaj insolvenčnega postopka,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot zagotavljajo v podjetju, se bodo poslovne aktivnosti medtem nadaljevale. “Cilj je ohraniti delovna mesta in insolvenčni postopek izkoristiti za prestrukturiranje podjetja Volocopter ter ga narediti dolgoročno konkurenčnega,” je dejal tiskovni predstavnik.
Volocopter še vedno nima certifikata Evropske agencije za varnost v letalstvu (Easa), da bi lahko prevažal potnike s popolnoma električnimi helikopterji. Tega naj bi navkljub težavam pridobili v prihodnjem letu, se po poročanju Bluewina nadejajo v podjetju. Medtem opravljajo testne lete, sodelujejo pa tudi z nemško letalsko reševalno službo ADAC, s katero jih preizkušajo za uporabo v reševalne namene.

Za prevzem so se zanimali Kitajci
Načrt prestrukturiranja, ki bi ga uresničili s podporo vlagateljev, nameravajo po besedah odvetnika pripraviti do konca februarja. Takrat bo podjetje zapustil tudi glavni izvršni direktor Dirk Hoke, pod katerim se je število zaposlenih zmanjšalo s 700 na trenutnih 500, navaja švicarski portal.
Bloomberg je sicer prejšnji mesec poročal, da Volocopter namerava prevzeti kitajski konglomerat Geely, ki ima v proizvajalcu trenutno manjšinski delež, a do dogovora očitno ni prišlo. Za približno 85-odstotni delež v proizvajalcu letečih taksijev je Geely ponudil okoli 95 milijonov dolarjev. Kot so pojasnili Bloombergovi viri, bi ponudba oklestila vrednost start upa na okrog 110 milijonov dolarjev. Na svojem vrhuncu leta 2022 je bil ocenjen na 1,9 milijarde dolarjev.
Konkurenčni Lilium našel vlagatelja
Sredi novembra se je Volocopterju kot glavni finančni direktor pridružil Oliver Vogelgesang, ki je pred tem delal pri njegovem konkurentu, prav tako insolventnem proizvajalcu električnih letal Lilium. V zadnjih dneh so sicer pri Liliumu uspeli najti konzorcij vlagateljev Mobile Uplift Corporation, so sporočili iz podjetja.