Minister Kumer ponovno v Azerbajdžan, tokrat skupaj s šefom Geoplina

Posel Forbes Slovenija 15. julija, 2024 13.25
featured image

Visoki predstavniki ministrstva za okolje, podnebje in energijo so bili letos vsaj dvakrat v azerbajdžanski prestolnici Baku. Tja znova odhajajo v sredo.

15. julija, 2024 13.25

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer bo v sredo obiskal azerbajdžansko prestolnico Baku, poroča STA.

Minister Kumer se bo po navedbah ministrstva srečal s ključnimi azerbajdžanskimi predstavniki, vključno s predsednikom uprave azerbajdžanske državne naftne družbe Socar Rovšanom Nadžafom in predvidoma tudi ministrom za energijo Parvizom Šahbazovim.

Kot še piše STA, bo poleg ministra v slovenski delegaciji tudi gospodarska delegacija podjetja Geoplin, ki jo bo vodil direktor Simon Urbancl. Podrobnosti pogovorov med državama niso znane, si pa Geoplin prizadeva za razpršitev dobaviteljske mreže za zemeljski plin. Tega Slovenija zdaj dobiva iz Avstrije in Alžirije (prek Italije). V Geoplinu so za STA dejali le, da se za dobavo zemeljskega plina z namenom nadaljnje razpršitve virov pogovarjajo z različnimi dobavitelji. “V interesu, da bila pogajanja uspešna, vam v procesu pogajanj ne moremo razkrivati porekla ali imena potencialnih dobaviteljev,” so skrivnostni v podjetju v lasti Petrola in države.

Ob robu obiska se bo Kumer srečal tudi s predsedujočim podnebne konference COP29, ki bo letos v Azerbajdžanu, ministrom za ekologijo in naravne vire Azerbajdžana Muhtarjem Babajevim.

Letos že vsaj dvakrat v Bakuju

Visoki predstavniki ministrstva za okolje, podnebje in energijo so bili letos vsaj dvakrat v azerbajdžanski prestolnici Baku. Marca so tamkajšnji mediji poročali, da je minister Bojan Kumer na energetski konferenci dejal, da bo Azerbajdžan med ključnimi strateškimi partnerji Slovenije pri diverzifikaciji oskrbe z energijo.

“Naši partnerji so ključni pri prizadevanjih EU za diverzifikacijo oskrbe s plinom, Azerbajdžan pa je bil opredeljen kot ključni strateški partner,” je poudaril minister in izpostavil pomembnost zemeljskega plina v naši energetski mešanici. “Plin je imel vedno ključno vlogo v slovenski in evropski mešanici energetskih virov, zlasti v industrijskem sektorju.”

Sredi maja je nato Evropska komisija Slovenijo opozorila, da ima še vedno velik delež ruskega plina v deležu vseh dobav plina. Okoli tretjino ga uvozi iz Alžirije.

V začetku junija pa je Seršen na energetskem forumu v Bakuju dejala, da verjame, da lahko Azerbajdžan Sloveniji “ponudi priložnost za stabilno in dolgoročno oskrbo s plinom”. Prijateljske zgodovinske vezi med državama bi lahko olajšale sodelovanje pri poslovnih priložnostih na področju energetike, je dodala po poročanju lokalnih medijev.