Kitajska pred pogajanji z ZDA sprošča omejitve izvoza redkih zemelj

Kitajske omejitve izvoza redkih zemelj so od uvedbe aprila letos ohromile dobavne verige zahodnih podjetij v več panogah, vključno z avtomobilsko.
Kitajska je pred začetkom trgovinskih pogajanj z ZDA izdala začasna dovoljenja za izvoz redkih zemelj nekaterim dobaviteljem ameriški avtomobilski industriji. Ministrstvo za trgovino je dejalo tudi, da so pripravljeni pospešiti odobritve za izvoz teh ključnih sestavin zelenih tehnologij v Evropsko unijo (EU), poroča Reuters.
Vsaj nekatera izmed izdanih dovoljenj veljajo šest mesecev, sta za Reuters povedala vira, ki sta želela ostati imenovana. Ni še jasno, za kakšne količine oziroma katere izdelke velja odobritev.
Azijska velesila, ki obvladuje dobavno verigo na področju redkozemeljskih mineralov, je aprila v odziv na carinsko vojno ameriškega predsednika Donalda Trumpa razširila svoj seznam izvoznih omejitev za kritične surovine; nanj so dodali sedem redkih zemelj. To je povzročilo hude dobavne motnje za mnoga podjetja v avtomobilski, vesoljski, letalski, polprevodniški in vojaški industriji, tako v ZDA kot v EU. Evropski dobavitelji avtodelov so opozorili, da zaradi pomanjkanja že ustavljajo proizvodne linije.
Trump je v četrtek govoril po telefonu s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom, v petek pa je medijem dejal, da je Ši pristal na ponoven dotok kitajskih redkih zemelj v ZDA. V ponedeljek se trgovinski predstavniki obeh držav sestanejo v Londonu, kjer bodo skušali doseči dogovor v sporu, ki je vodil v zaostrovanje carinskih stopenj med dvema največjim gospodarstvoma po Trumpovi inavguraciji januarja letos.
Kot neuradno poroča Reuters, pa so ZDA v zadnjih dneh preklicale dovoljenja domačim proizvajalcem jedrske opreme, ki izvažajo kitajskim elektrarnam, kar bi lahko spor znova zaostrilo.

Sprostitev tudi za EU
Kitajsko ministrstvo za trgovino je v soboto sporočilo, da so pripravljeni pospešiti pregled in odobritev izvoza redkih zemelj v EU. Obenem bodo do 5. julija sprejeli odločitev v trgovinski preiskavi evropskega uvoza vinjaka (brandyja). Dajatve v višini do 39 odstotkov so bile uvedene nekaj dni po tem, ko je EU lani uvedla carine za kitajska električna vozila, najbolj pa so udarile po francoskih proizvajalcih konjaka.
V zadnji fazi so pogajanja med Kitajsko in EU glede evropskih carin na kitajske električne avtomobile, čeprav so po mnjenju kitajskega ministrstva za ugodno rešitev potrebni dodatni napori obeh strani.
O teh vprašanjih sta v torek v Parizu govorila kitajski minister za trgovino Vang Ventao in evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič.