Hrvat s 50-milijonskim proračunom za prevzem se razgleduje tudi po Sloveniji

Posel Andreja Lončar 11. aprila, 2025 05.02
featured image

Filip Tremac, ki je delal tudi za znano svetovalno družbo McKinsey, pravi, da išče prevzemno tarčo v Veliki Britaniji, na Hrvaškem in v Sloveniji.

11. aprila, 2025 05.02

Hrvat Filip Tremac je ustanovil MACI Search Capital, naložbeni sklad s sedežem v Londonu, prek katerega želi prevzeti podjetje v Veliki Britaniji, na Hrvaškem ali v Sloveniji.

Dvaintridesetletni Hrvat je, kot pravi, dokončal študij na London Business School, med drugim je delal tudi v svetovalnem podjetju McKinsey. Hrvaški poslovni portal lidermedia.hr je poročal, da gre za brata Davorja Tremca, nekdanjega direktorja Uberja Hrvaška in soustanovitelja uspešnega globalnega start upa Fonoa.

V novi sklad Filipa Tremca naj bi vložilo 16 investitorjev iz Velike Britanije, ZDA, Španije in drugih evropskih držav, ki naj bi Hrvatu dali na razpolago skupno 50 milijonov evrov. Kot pravi Tremac, gre za posebno obliko sklada, imenovano ‘search fund’. Bistvo tega modela sklada je, da namerava denar vložiti v nakup podjetja, v katerem “iskalec”, v tem primeru Tremac, prevzame tudi aktivno vlogo izvršnega direktorja. Pri klasičnih skladih zasebnega kapitala upravljavci praviloma ohranijo obstoječe ali najamejo zunanje poslovodstvo. Poleg tega skladi praviloma vlagajo v več podjetij, tu pa samo v eno.

Tremac se je po lastnih navedbah z modelom, ki sicer izvira iz ZDA, seznanil v Londonu, kjer je delal z ustanovitelji sklada Blue Knot Partners. Tudi ta deluje po modelu ‘search funda’. Na spletni strani tega sklada je navedeno, da “v nasprotju s klasičnimi skladi zasebnega kapitala prevzetega podjetja ne vključijo v portfelj, temveč aktivno sodelujejo pri vsakodnevnemu poslovanju in si prizadevajo za dolgoročno rast”.

Kot je Hrvat pred kratkim povedal za lidermedia.hr, je bil prvi vlagatelj v sklad partner iz sklada, za katerega je delal pred tem, drugi naj bi se priključili po konferenci v Barceloni. Prav v Španiji in Veliki Britaniji naj bi bil ta model skladov najbolj razširjen. “Celoten model temelji na sodelovanju in medsebojni podpori in je v zadnjih letih doživel velik vzpon, saj vse več zasebnih vlagateljev vidi privlačno razmerje med tveganjem in donosom,” je Tremac dejal za lidermedia.hr.

“Hrvaška in Slovenija sta zelo zanimivi”

Iz britanskega poslovnega registra izhaja, da je bilo podjetje MACI Search Capital ustanovljeno decembra lani, Tremac je ustanovitelj in zastopnik.

Kot pravi, prevzemne tarče primarno išče v Veliki Britaniji, najprej zaradi velikosti gospodarstva in števila podjetij, pa tudi zato, ker je sedem let delal na tem trgu in ga, kot pravi, razume. “Hrvaška in Slovenija sta zelo zanimivi, saj sta del Evropske unije (EU), njuni gospodarstvi pa sta v zadnjih nekaj letih rasli,” pove sogovornik.

V Sloveniji ima nekaj znancev, saj je do zdaj sodeloval z več strankami iz naše države. Pred kratkim je svetoval slovenskemu start upu, dodaja. Na vprašanje, kakšne prevzemne tarče išče, pa pravi, da ga zanimajo rastoča in dobičkonosna podjetja na področju prodaje poslovnim kupcem (B2B), ki del prihodkov ustvarjajo na trgih EU. “To je pomembno, saj so domači trgi relativno majhni,” pojasni Tremac.

Na vprašanje, ali se bo osredotočal na določene panoge, pa odgovarja, da si želi dejavnosti, v kateri že ima izkušnje. Gre za panoge programske opreme in digitalnih tehnologij, poslovnih in tehničnih storitev ter lahke industrije (proizvodnje izdelkov široke potrošnje).