Celjske mesnine prvič v zgodovini z izgubo
Celjske mesnine so lansko leto končale z 1,7 milijona evrov izgube, kar se je zgodilo prvič v zgodovini podjetja. Prodaja podjetja hrvaški skupini Braća Pivac stoji.
Celjske mesnine so imeli lani 104,3 milijona evrov prihodkov, pod črto pa 1,7 milijona evrov izgube, potem ko je imelo podjetje leta 2022 ob 96 milijonih evrov prihodkov nekaj več kot 54 tisoč evrov dobička.
Lanska izguba, ki je po poročanju STA prva v zgodovini podjetja, je predvsem posledica visokih cen osnovne surovine, je podjetje navedlo v poslovnemu poročilu za leto 2023.
Kot je v poslovnemu poročilu zapisal direktor Celjskih mesnin Izidor Krivec, jih je leta 2022 prizadela energetska kriza, lani pa še nepričakovana rast cen svinjine, in sicer skozi vse leto.
“Vseskozi se je pričakoval padec cen, a se to ni zgodilo v pričakovanih odstotkih. V jesenskih mesecih se je že nakazoval padec, a se je decembra krivulja nabavne cene osnovne surovine ponovno obrnila. Prodajnih cen nam ni uspelo dvigniti dovolj zaradi pritiska trgovcev na cene in nelojalne konkurence,” je po pisanju STA navedel Krivec.
V načrtu racionalizacija in dobiček
Med ukrepi za izboljšanje poslovanja je Krivec izpostavil racionalizacijo obratov in izdelkov ter posledično zmanjšanje števila zaposlenih. Posebna skrb je namenjena tudi likvidnostni politiki, navedbe v poročilu še povzema tiskovna agencija.
Za letos načrtujejo štiriodstotno rast prihodkov in dobiček iz poslovanja v višini enega milijona evrov. Večje naložbe letos niso načrtovane.
Zastoj pri prodaji
Krivec, ki je tudi večinski lastnik Celjskih mesnin, in njegov dolgoletni poslovni partner Danilo Dujović sta se sicer letos spomladi zaradi medsebojnega spora odločila, da večinski delež v Celjskih mesninah podjetja prodata hrvaški skupini Braća Pivac. Pogodbo o nakupu so podpisali maja, posel pa bi morali izpeljati v dveh korakih prek Avstrije.
Načrtovane prodaje pa po poročanju medijev za zdaj ne bo, saj je Krivcu pristojno sodišče v Celovcu prepovedalo razpolaganje z lastniškim deležem v podjetju CM Invest, prek katerega obvladuje Celjske mesnine. Poleg tega specializirano državno tožilstvo Dujovića preganja zaradi kaznivega dejanja pomoči pri zlorabi položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, sodišče pa je vpisalo plombo na lastniški delež Celjskih mesnin.
Hrvaška skupina, ki ima trenutno v lasti 40 odstotkov Celjskih mesnin, tako vsaj v naslednjih mesecih ne bo mogla pridobiti večinskega deleža.