Slovenci sodelujejo pri največjem odprtokodnem projektu v zgodovini EU

Novice Marko Rabuza 11. decembra, 2024 15.00
featured image

Evropa ima kar štiri petine podatkov shranjenih pri ponudnikih zunaj EU, kar želi zdaj spremeniti. Za to namenja 2,6 milijarde evrov. Pri projektu sodelujejo tudi Slovenci.

11. decembra, 2024 15.00

Evropska unija je pred časom zagnala 2,6 milijarde evrov vreden projekt naslednje generacije infrastrukture in storitev v oblaku IPCEI CIS, s katerim želi razviti lastno platformo za shranjevanje podatkov in storitev v oblaku, ki bo temeljila na tehnologiji veriženja blokov (blockchain). V projektu sodeluje več kot 100 evropskih podjetij iz 12 držav, med njimi tri slovenska.

Hashnet bo v okviru projekta SIChain EIPS razvil tehnologijo za razvoj napredne blockchain infrastrukture kot storitve, Pro-bit je zadolžen za razvoj decentraliziranega shranjevanja podatkov kot storitve, medtem ko bo Telemach, ki je tako kot N1 Slovenija in Forbes Slovenija del skupine United Group, poskrbel za vzpostavitev in delovanje podatkovne infrastrukture.

Podatke v oblakih želijo hraniti v EU

Direktor podjetja Hashnet Tadej Slapnik je ob predstavitvi projekta izpostavil, da trenutno na področju shranjevanja podatkov v zraku prevladujejo velike tuje tehnološke korporacije zunaj Evropske unije. Tako je 80 odstotkov podatkov v Evropski uniji shranjenih v oblačnih storitvah zunaj EU, je dodal.

Gre za največji evropski odprtokodni projekt v zgodovini Evropske unije.

“Ta strateški projekt jasno kaže zavezanost k skupnemu razvoju odprtokodnih tehnologij za shranjevanje podatkov in storitev v oblaku in na robu, ki jih Evropska unija potrebuje za utrditev digitalne in podatkovne suverenosti. Z 1,2 milijarde evrov javnih evropskih sredstev in dodatnih 1,4 milijarde evrov zasebnih sredstev je to največji tovrstni projekt do zdaj,” je razložil Slapnik.

Slovenski del projekta je vreden 2,44 milijona evrov, polovico pa bo sofinancirala Evropska unija iz načrta za okrevanje in odpornost (NOO).

Projekt se je začel 1. julija letos in bo trajal do 30. junija leta 2026.

Tomislav Čizmić
(Foto: Jan Gregorc/N1)

Cilj je razviti infrastrukturo in hrambo

Cilj je razviti skupno evropsko infrastrukturo ter storitve za celotno Evropo, ki temeljijo na načelih odprtosti, interoperabilnosti, varnosti, trajnosti in neodvisnosti, ter izvesti prvo industrijsko implementacijo v številnih strateških sektorjih, je širši evropski projekt IPCEI CIS, katerega del je SIChain EIPS, predstavil vodja raziskav in razvoja podjetja Engineernig iz Italije Giovani Frattini, ki ima v projektu status direktnega partnerja.

Za blockchain tehnologijo so se odločili zaradi visoke varnosti in zmožnosti razbremenitve obstoječih podatkovnih centrov, kar predstavlja ključno tehnološko prednost.

V projektu bodo partnerji razvili blockchain infrastrukturo, ki bo na voljo za komercialno uporabo. To bo podjetjem in organizacijam iz javnega in zasebnega sektorja omogočilo uporabo blockchain tehnologije kot storitve. S tem se bodo lahko razvili novi poslovni modeli in storitve, ki temeljijo na zanesljivih, nespremenljivih in preglednih podatkovnih tokovih, so prepričani predstavniki v projektu.

Decentralizirana hramba za boljšo preglednost

Razvili bodo tudi decentralizirano hrambo podatkov, ki bo zagotovila boljšo preglednost in sledljivost poslovnih in tehnoloških operacij. Ta rešitev bo omogočila varno, zanesljivo in nespremenljivo shranjevanje podatkov, kar je ključno za nadaljnji razvoj storitev pametne obdelave podatkov.

V sklopu projekta bodo razvili tudi ustrezne gradnike in komponente, ki bodo omogočale enostavno integracijo uporabniških aplikacij z blockchain infrastrukturo. Z zagotavljanjem interoperabilne povezave in izmenjavo podatkov med aplikacijami bo SIChain-EIPS omogočil učinkovito in pametno obdelavo podatkov.

Po oceni predsednika poslovodstva družbe Telemach Slovenija Tomislava Čizmića projekt pomeni pomemben prispevek za slovensko digitalno prihodnost.

“Pomemben korak v razvoju slovenske blockchain infrastrukture utrjuje naše mesto med vodilnimi na tem področju. Ponosni smo tudi na svoj najsodobnejši podatkovni center v Sloveniji, kjer zagotavljamo zanesljive storitve po najvišjih standardih in tam hkrati gostimo platformo SIChain. Verjamemo, da bomo s skupnimi močmi in znanjem uspešno oblikovali digitalno prihodnost Slovenije in Evrope,” je dejal. Po njegovi oceni bo uspešno izpeljani projekt prispeval ne le k razvoju projektnih partnerjev, temveč tudi slovenskega gospodarstva.