Novi trgovinski sporazum EU: vlada še brez stališča, kmečka iniciativa svari
![featured image](https://forbes.n1info.si/wp-content/uploads/2024/12/profimedia-0943640245-1000x667.jpg)
Slovenija bo predlog stališča pripravila po seznanitvi z besedili prostotrgovinskega sporazuma z Mercosurjem, ki bo predvidoma v začetku tega tedna. Nasprotovanje sporazumu je že izrazilo Združenje slovenske kmečke iniciative.
Države članice na pogajalskih sestankih glede prostotrgovinskega sporazuma med EU in južnoameriškim trgovinskim blokom Mercosur, ki sta ga dosegla pred dnevi, niso sodelovale, zato podrobnosti političnega dogovora še ne poznajo. Slovenija bo tako predlog stališča pripravila, ko bo prejela in preučila dogovorjena pogajalska besedila, so za STA pojasnili na pristojnem ministrstvu.
Kot so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, se je z državami Mercosurja v skladu z ustaljeno prakso in postopki, kot jih določa pravo EU, pogajala Evropska komisija v imenu držav članic EU, in sicer na podlagi pogajalskega mandata iz leta 1999 in dodatnih usmeritev Sveta EU.
“Države članice na pogajalskih sestankih nismo sodelovale, s podrobnostmi političnega dogovora o zaključku pogajanj o partnerskem sporazumu med EU in Mercosur zato še nismo seznanjene,” so zapisali na ministrstvu.
Dogovorjena besedila naj bi prejeli v začetku tega tedna
Evropska komisija je države članice o poteku pogajanj obveščala bodisi na tehničnih sestankih bodisi na formalnih sestankih v Svetu EU. “Tako naj bi predvidoma v začetku tega tedna prejeli v pogajanjih dogovorjena besedila, ki pa jih bomo morali še temeljito preučiti. V torek bo z namenom predstavitve političnega dogovora organiziran tudi neformalni tehnični sestanek v Bruslju,” so navedli za STA.
Na ministrstvu so pojasnili še, da bodo predlog slovenskega stališča pripravili, ko bodo prejeli dogovorjena besedila in jih preučili s pristojnimi ministrstvi. Prav tako bodo šele takrat lahko predstavili učinke sporazuma na slovensko gospodarstvo.
Kmečka iniciativa: sporazum vodi v propad prehrambne suverenosti
V Združenju slovenske kmečke iniciative nasprotujejo dogovoru o prostotrgovinskem sporazumu med EU in skupino južnoameriških držav Mercosur ter slovensko vlado pozivajo k nasprotovanju dogovora, poroča STA. “Kmetje in ozaveščeni prebivalci Slovenije zahtevamo, da naša vlada odločno nasprotuje podpisu tega ali kakršnega koli podobnega sporazuma. S podpisom tega sporazuma so ogroženi prebivalci celega sveta, evropski kmet pa tudi posledično ne bo mogel konkurirati s cenami predelave ter ga bo vodilo direktno v propad,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Pri tem so poudarili, da mora na eni strani evropski kmet spoštovati številne evropske uredbe in direktive, medtem ko EU sprejema sporazume, ki po njihovem mnenju vodijo v propad prehrambne suverenosti EU. Ob tem so se vprašali, ali gre vodstvu EU samo za dobiček.
“Tako imenovano ekološko in zeleno usmerjeno evropsko vodstvo nas po eni strani graja in usmerja, kako naj delamo, po drugi strani pa sprejema razne sporazume, kot je ta z Mercosurjem, ki dobesedno vodi v propad prehrambene suverenosti EU, direktno onesnaževanje zemeljske flore, favne in zraka, saj zaradi podpisa tega sporazuma z južnoameriškimi državami te načrtno sekajo, kurijo, krčijo in uničujejo pragozdove, ki so pljuča sveta,” so še sporočili.
Odzivi na sporazum različni
Odzivi na sporazum, za katerega predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen meni, da je zmaga za Evropo, so sicer različni. Za najglasnejšo nasprotnico velja Francija. Nasprotujeta mu tudi Italija in Poljska, medtem ko ga pozdravljata Nemčija in Španija.
Politični dogovor sta sicer EU in Mercosur po 20 letih pogajanj prvič dosegla že junija 2019, a sporazum zaradi nasprotovanja več članic ni bil nikoli ratificiran, še piše STA.