Marca znižanje cene elektrike na cenikih, ne pa tudi na položnicah

Novice Andreja Lončar 7. februarja, 2025 14.30
featured image

Redne cene na cenikih trgovcev se bodo marca v primerjavi z današnjimi skoraj zagotovo znižale, a bodo še vedno višje od reguliranih, ki jih plačujemo zdaj.

7. februarja, 2025 14.30

Če ne bo novih vladnih posegov, konec tega meseca poteče regulacija cen električne energije. Ta velja vse od septembra 2022, oktobra lani pa je vlada Roberta Goloba dodatno znižala regulirane cene, da bi ublažila zvišanje zneskov na položnicah zaradi prehoda v visoko omrežninsko sezono.

Danes je torej stanje takšno, da na postavki za električno energijo plačujemo 102,48 evra z davkom na dodano vrednost (DDV) za višjo tarifo in 85,4 evra z DDV za nižjo. V obeh primerih gre za regulirano ceno, določeno z vladno uredbo. Redne cene na cenikih dobaviteljev, ki jih ti objavljajo na spletnih straneh, so precej višje: največji Gen-I računa 198,74 evra za višjo tarifo in 176,78 evra za nižjo, Petrol 200,02 evra za višjo in 180,5 evra za nižjo tarifo.

Gen-I napoveduje znižanje redne cene

Dobavitelji pa bi lahko ta mesec, pred koncem regulacije, spremenili cene. Danes je že jasno, da nova cena ne bo višja od trenutne redne cene; če bi jo želeli zvišati, bi morali namreč dobavitelji do 1. februarja (mesec pred uveljavitvijo) obvestiti odjemalce.

Cene bodo torej ostale enake ali pa bodo nižje. “Ob upoštevanju znižanja tržnih cen na nabavnih trgih električne energije po obdobju oblikovanja obstoječih rednih cenikov predvidevamo, da bodo dobavitelji za prihodnje obdobje po ukinitvi regulacije lahko svoje redne cenike ustrezno znižali ter da ti ne bodo ostali na ravni trenutno objavljenih rednih cenikov iz obdobja pred regulacijo cen,” so danes dejali v Gen-I, kjer pa novih cen še ne razkrivajo.

S tem se odzivajo na ocene v medijih, da bi se lahko položnice za marec dvignile za 30 in več odstotkov. Tolikšnega zvišanja verjetno ne bo.

Kot smo že pisali, bi trgovci cene po koncu regulacije skorajda morali znižati, saj so borzne cene že vsaj dve leti nižje od nivojev, ki jih imajo danes trgovci na cenikih. Borzna cena pa predstavlja tudi večinski del prodajne cene elektrike, stroški trgovcev naj bi znašali okoli 10 evrov na megavatno uro (MWh). Nove cene so torej odvisne predvsem od tega, kdaj so trgovci zakupovali elektriko za 2025 – ali so je več zakupovali v kriznem letu 2022, ko so bile cene visoke, ali v 2023 in predvsem v 2024, ko so cene močno padle.

Regulirana cena nižja od novih cen

Nove redne cene trgovcev pa bodo skoraj zagotovo še vedno višje od trenutne regulirane cene, ki jo plačujemo do konca februarja in je po ugotovitvah Gen-I “krepko pod tržno”. To pomeni, da se bo postavka električne energije na položnici za marec (ki jo dobimo v začetku aprila) ob enaki porabi vseeno zvišala.

Hkrati se marca na račune vrača prispevek za obnovljive vire energije (OVE+SPTE), katerega gospodinjstva zadnje leto niso plačevala, stane pa okoli sedem evrov mesečno. Od marca dalje bo oprostitev plačila prispevka veljala le za lastnike sončnih elektrarn.

Se bo pa gospodinjskim odjemalcem spremenila postavka omrežnine zaradi prehoda v nižjo sezono. Ta bo sicer nižja že na položnicah za januar in februar, saj so poslanci včeraj potrdili zakon, s katerim posegajo v omrežnino za ta dva meseca.