Javnofinančni primanjkljaj v prvih devetih mesecih skoraj pol manjši kot lani

Novice Kaja Stepančič 30. decembra, 2024 12.11
featured image

V tretjem četrtletju se je javnofinančni primanjkljaj zmanjšal na 89 milijonov evrov. Zmanjšal se je tudi konsolidirani dolg države.

30. decembra, 2024 12.11

Sektor država je v tretjem četrtletju ustvaril 89 milijonov evrov primanjkljaja, kar je 0,5 odstotka BDP. S tem je bil manjši kot v lanskem tretjem četrtletju, ko je znašal 213 milijonov evrov oziroma 1,3 odstotka BDP. Konsolidirani bruto dolg države je znašal 44.245 milijonov evrov ali 66,9 odstotka BDP, v poročilu ugotavlja državni statistični urad (Surs).

Država je primanjkljaj ustvarila devetnajsto četrtletje zapored. V prvih treh četrtletjih je primanjkljaj države skupno znašal 686 milijonov evrov, v istem obdobju lani pa 1.158 milijonov evrov.

Kljub primanjkljaju je bila rast skupnih prihodkov države za 1,9 odstotne točke višja od rasti skupnih izdatkov.

V blagajno največ prispevali socialni prispevki

V sektorju država je bilo petnajsto četrtletje zapored mogoče zaznati rast skupnih prihodkov. Ti so znašali 7.642 milijonov evrov. Od prihodkov v istem četrtletju lani so bili višji za 543 milijonov evrov ali za 7,7 odstotka. V prvih devetih mesecih so skupni prihodki sektorja država v primerjavi z enakim obdobjem lani zrasli za 1.758 milijonov evrov ali za 8,6 odstotka, pišejo statistiki.

Skupne prihodke so tudi to četrtletje zaradi uvedbe obveznega zdravstvenega prispevka nominalno najbolj povečali socialni prispevki. V tretjem četrtletju so se ti na letni ravni dvignili za 352 milijonov evrov ali za 14 odstotkov.

Zrasli so tudi davčni prihodki, in sicer za 185 milijonov evrov ali za 5,8 odstotka. Od tega so se najbolj povečali prihodki od davkov na proizvodnjo in uvoz, ki so zrasli za 114 milijonov evrov ali za 5,3 odstotka. Prihodki od lastnine so se zvišali za 90 milijonov evrov ali za 38,5 odstotka, kar je predvsem posledica višjih izplačil dividend, ki jih je prejela država.

Prihodki od obresti so zrasli enajsto četrtletje zapored. Tokrat so se povečali za devet milijonov evrov ali za 8,7 odstotka, ugotavlja Surs.

Izdatke najbolj povečala socialna nadomestila v denarju in naravi

Skupni izdatki države so znašali 7.731 milijonov evrov. V primerjavi z izdatki v tretjem četrtletju lani so se zvišali za 420 milijonov evrov ali za 5,7 odstotka. V prvih treh četrtletjih letos so bili skupni izdatki sektorja država za 1.286 milijonov evrov ali za šest odstotkov višji kot v istem obdobju lani.

Na medletni ravni so se nominalno najbolj povečala socialna nadomestila v denarju in naravi, in sicer za 406 milijonov evrov ali za 15,3 odstotka. Sredstva za zaposlene so bila višja za 108 milijonov evrov ali šest odstotkov.

Izdatki za bruto investicije v osnovna sredstva so se znižali za 83 milijonov evrov ali za 9,7 odstotka. Izdatki za obresti pa so bili po podatkih Sursa višji za 36 milijonov evrov ali za 17,9 odstotka.

Konsolidirani dolg države nižji

Konec tretjega četrtletja je konsolidirani bruto dolg države znašal 44.245 milijonov evrov ali 66,9 odstotka BDP. V primerjavi s stanjem na koncu predhodnega četrtletja je bil nižji za 1.223 milijonov evrov. Znižal se je predvsem dolg iz naslova dolgoročnih dolžniških vrednostnih papirjev.

Dolg države na centralni ravni je znašal 43.372 milijonov evrov ali 65,6 odstotka BDP, na lokalni ravni pa 1.091 milijonov evrov ali 1,6 odstotka BDP. Medtem so bili skladi socialne varnosti ob koncu tretjega četrtletja brez dolga, še izhaja iz poročila državnega statističnega urada.