Evropski ChatGPT dobil pomembno novost, v sekundi odgovori s 1.000 besedami

Novice Marko Rabuza 9. februarja, 2025 13.22
featured image

Francoski Mistral AI je izdal aplikaciji svojega klepetalnega robota Le Chat za mobilna sistema iOS in Android.

9. februarja, 2025 13.22

Po tem, ko je konec januarja nov model umetne inteligence kitajskega laboratorija DeepSeek zatresel tehnološki svet in poskrbel za rekorden borzni padec Nvidie, si želi lonček pristaviti še evropski Mistral.

Ta velja za veliko upanje Evrope na področju umetne inteligence, pred dnevi pa so predstavili mobilno aplikacijo za svojega klepetalnega robota Le Chat in nadgradili tudi spletni vmesnik. Dodali so tudi možnost pro verzije, ki stane 14,99 evra na mesec, z njim pa po besedah podjetja dobite “dostop do najuspešnejšega modela”.

Z razvojem svojega klepetalnega robota, ki so ga prvič predstavili pred slabim letom, želijo tekmovati s ChatGPT, Google Geminijem in Microsoft Copilotom. Z izdajo mobilne aplikacije želijo doseči večje število uporabnikov, klepetalni robot pa lahko podobno kot konkurenca odgovarja na vprašanja.

Najhitrejši odgovori?

Kot poroča tehnološki portal TechCrunch, se je Le Chat razvil v kompetentnega pomočnika umetne inteligence. Velik korak naprej je storil lanskega novembra, ko so dodali možnost za spletno iskanje z navedbami. Omogoča tudi ustvarjanje slik, ena večjih pomanjkljivosti pa je, da nima glasovnega upravljanja.

Na spletni strani Mistral navaja, da Le Chat deluje na “najhitrejših motorjih sklepanja na planetu” in lahko odgovori do 1000 besed na sekundo, kar je hitreje od konkurence.

Do višje hitrosti pri odgovorih jim je pomagalo sodelovanje s podjetjem za čipe za umetno inteligenco Cerebras Systems, poroča Reuters. Ker so se tekmeci približali ujemanju z modeli OpenAI, je hitrost zagotavljanja odgovorov uporabnikom postala bolj prednostna naloga, meni izvršni direktor Cerebrasa Andrew Feldman.

Mistral tudi trdi, da ustvarja veliko boljše slike kot ChatGPT ali Grok. Razlog, da se Mistral na tem področju dobro obnese, je, da se opira na Flux Ultra, ki ga je razvilo eno vodilnih podjetij na področju generiranja slik Black Forest Labs.

Ustanovljeni šele pred slabima dvema letoma

Mistral so ustanovili trije Francozi – Timothee Lacroix, Arthur Mensch in Guillaume Lample, ki so se pred tem kalili pri ameriških tehnoloških velikanih. Startup so zagnali maja 2023, podjetje pa je bilo lani ocenjeno na več kot 6,2 milijarde dolarjev. Njihov cilj je ustvariti evropskega prvaka s svetovnim dosegom na področju generativne umetne inteligence, ki temelji na odprtem, odgovornem in decentraliziranem pristopu k tehnologiji.

Podjetje razvija odprtokodno programsko opremo za razvoj jezikovnih modelov in drugih generativnih AI-orodij.

V Mistral je med drugim vložila tudi Nvidia, njihov klepetalni robot pa ima za zdaj nekaj milijonov rednih uporabnikov, je za Reuters pred dnevi dejal Mensch. Za primerjavo, najbolj razširjen ChaGPT podjetja OpenAI ima tedensko 200 milijonov uporabnikov.