Bruselj potrdil slovenski srednjeročni fiskalni načrt

Načrt med drugim določa, da bo v prihodnjih štirih letih v povprečju dovoljena rast očiščenih izdatkov v višini 4,5 odstotka na leto.
Evropska komisija je danes v okviru jesenskega svežnja evropskega semestra ocenila, da je slovenski srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025-2028 v skladu z letos sprejetimi novimi javnofinančnimi pravili EU, ki se bodo začela uporabljati prihodnje leto, piše STA.
Načrt določa, da bo v prihodnjih štirih letih v povprečju dovoljena rast očiščenih izdatkov v višini 4,5 odstotka na leto. Javnofinančni primanjkljaj naj bi se glede na načrt z 2,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) v letu 2024 znižal na 1,2 odstotka BDP v letu 2028. Dolg države pa naj bi v tem obdobju zdrsnil do 61,2 odstotka BDP.
Pripravljen osnutek proračunskega načrta za leto 2025
Svetu EU, v katerem so zastopane države članice, je komisija predlagala, naj Sloveniji priporoči pot očiščenih izdatkov, kot je določena v srednjeročnem načrtu.
Na podlagi tega načrta je vlada pripravila osnutek proračunskega načrta za leto 2025, ki je po mnenju komisije v skladu s priporočili Sveta EU iz oktobra. Ta je Sloveniji priporočil, naj zagotovi fiskalno vzdržnost sistemov socialne varnosti, davčne prihodke pa naj prestrukturira tako, da bodo podpirali gospodarsko rast. Priporočil ji je tudi, naj izboljša učinkovitost javne porabe, še piše STA.
Osnutek proračunskega načrta za 2025 sicer predvideva znižanje slovenskega javnofinančnega primanjkljaja na 2,6 odstotka BDP, bruto dolg pa naj bi se z letošnjih 67,5 odstotka BDP znižal na 65,4 odstotka BDP. Državni zbor je spremembe proračuna za 2025 potrdil pretekli teden.