Bruselj na roko domačim jeklarjem z nižjimi uvoznimi tarifnimi kvotami

Ob bojazni, da bo poceni jeklo iz tretjih držav po uvedbi ameriških carin preplavilo evropski trg, je EU napovedala nižje tarifne kvote za uvoz jekla.
Evropska unija bo s 1. aprilom zaostrila uvozne kvote za jeklo in tako zmanjšala dotok tujega jekla v EU za 15 odstotkov, je v sredo po poročanju Reutersa sporočil izvršni podpredsednik Evropske komisije in komisar za industrijsko politiko Stephane Sejourne. S tem bi preprečila poplavo poceni jekla na evropski trg po uvedbi 25-odstotnih ameriških carin na ves uvoz jekla in aluminija.
Nove carine bi namreč 23 milijonov ton jekla, ki so ga ZDA lani uvozile, z ameriškega trga preusmerile drugam, vključno z Evropo. Sejourne napoveduje, da bodo proizvajalci iz Kanade, Indije in Kitajske skušali Evropi prodati vse večje količine jekla.
V EU so leta 2021 carine na uvoz jekla nadomestile tako imenovane tarifne kvote, ki za uvoz te surovine nad določeno količino predvidevajo 25-odstotne carine. Obseg kvot se je v skladu s pravili Svetovne trgovinske organizacije (STO) od julija 2019 povečal za več kot 25 odstotkov. Lani je EU uvozila približno 60 milijonov ton jekla, od tega je bila polovica znotraj brezcarinske kvote, piše Reuters.
“V času, ko nihče ne spoštuje pravil STO in se vsi sklicujejo na nacionalno varnost, EU ne more biti edina celina, ki dovoli, da njena industrija propade,” je za Reuters dejal Sejourne.
Uslišala pozive evropskih jeklarjev
Z ukrepom je EU uslišala pozive evropskih proizvajalcev, ki vse težje tekmujejo z uvozniki iz tretjih držav in menijo, da je uvoz prevelik. V januarski javni razpravi o reviziji trgovinske politike EU za panogo jeklarstva so prek združenja Eurofer pozvali Bruselj, da naj zmanjša kvote za jeklo in hkrati zviša carine s 25 na 34 odstotkov. Predlagali so tudi tako imenovano ogljično dajatev na uvoz izdelkov (v okviru evropskega mehanizma CBAM) ter spodbude za ozelenitev proizvodnje jekla.
Največ jekla v EU sicer prodajo Kitajska, Turčija, Južna Koreja, Indija, Tajvan in Vietnam.
Ukrep prihaja ob novem akcijskem načrtu Evropske komisije za zagotovitev konkurenčnosti in razogljičenja kovinskopredelovalne in jeklarske industrije, ki ga je danes predstavil Sejourne. Iz osnutka načrta, ki ga je v začetku tedna pregledal Reuters, je namreč razvidno, da je EU preučevala možnost omejitve uvoza.
Kako bo EU reševala jeklarsko industrijo
Kot so sporočili iz Bruslja, želijo z novim akcijskim načrtom zagotoviti cenovno dostopno in varno oskrbo z energijo za sektor ter razširiti in zaščititi evropske industrijske zmogljivosti.
Z načrtom nameravajo kovinskopredelovalni in jeklarski industriji zagotoviti cenovno dostopno in varno oskrbo z energijo. V ta namen načrt spodbuja sklepanje pogodb o nakupu električne energije. Prav tako spodbuja države članice, naj izkoristijo prožnost energetskih davkov in omrežnin za zmanjšanje nestanovitnosti cen električne energije. Obenem načrt spodbuja še hitrejši dostop do omrežja za energetsko intenzivne industrije in podpira večjo uporabo obnovljivih virov in nizkoogljičnega vodika znotraj sektorjev.
Z akcijskim načrtom želijo preprečiti tudi tako imenovano uhajanje ogljika. Gre za pojav, ko gospodarstvo ene države zmanjša emisije toplogrednih plinov in jih nato preko uvoza energije ali pa blaga, proizvedenih s pomočjo energije iz tujine, pridobi nazaj.
Kot so po pisanju STA poudarili na komisiji, mora mehanizem za ogljično prilagoditev na mejah oziroma dodatne uvozne dajatve na izdelke z visokim ogljičnim odtisom (CBAM) zagotavljati enake pogoje za vse. Zagotoviti mora tudi, da industrije držav, ki niso članice EU, svojega jekla in drugih izdelkov ne bodo predstavljale kot nizkoogljične, medtem ko se še vedno zanašajo na energetske vire z visokimi emisijami.
Še letos nov ukrep proti nepošteni konkurenci
Načrt predvideva tudi ukrepe za razširitev in zaščito evropskih industrijskih zmogljivosti. Na komisiji so opozorili, da je svetovni presežek zmogljivosti resna grožnja za donosnost in konkurenčnost tega sektorja. Ob tem so spomnili, da je EU že sprejela zaščitne ukrepe proti nepošteni konkurenci na področju jekla in aluminija, vendar pa se razmere še naprej slabšajo.
Zato bo komisija do konca leta predlagala nov dolgoročni ukrep za ohranitev učinkovite zaščite evropskega jeklarskega sektorja, saj bo sedanji zaščitni ukrep prenehal veljati sredi leta 2026.
Da bi preprečila izogibanje tem ukrepom trgovinske zaščite, bo komisija obenem preučila možnost uvedbe “pravila o taljenju in prelivanju” za ugotavljanje porekla blaga v sektorju. Prav tako bo v okviru akta za razogljičenje industrije komisija uvedla merila odpornosti in trajnosti za evropske izdelke pri javnih naročilih. S slednjimi želi povečati povpraševanje po nizkoogljičnih kovinah, proizvedenih v EU.
Evropska komisija bo obenem v letih 2026 in 2027 za raziskovalni sklad za premog in jeklo namenila 150 milijonov evrov, prek programa Obzorje Evropa pa dodatnih 600 milijonov evrov za dogovor o čisti industriji.
Cilj načrta je med drugim še spodbujati krožnost in ščititi kakovostna delovna mesta v panogi, še navaja STA.