Kanada vrača žogico ZDA s carinami na športno opremo, računalnike, lito železo

Kanada je kot odgovor na ameriške carine za jeklo in alumnij napovedala uvedbo dodatnih carin na uvoz iz ZDA v višini 25 odstotkov.
Na 25-odstotne ameriške carine na jeklo in aluminij, ki so začele veljati danes, se je odzvala tudi Kanada. Ta je sporočila, da bo z jutrišnjim dnem uvedla povračilne 25-odstotne carine na jeklo in aluminij ter drugo blago, uvoženo iz ZDA, v vrednosti 20,7 milijarde dolarjev (29,8 milijarde kanadskih dolarjev), poroča BBC.
Seznam blaga iz ZDA, za katere so predvidene nove carine, vključuje tudi športno opremo, računalnike in izdelke iz litega železa, je navedel kanadski minister za finance Dominic LeBlanc. Tem se bo pridružilo še kaj v primeru, da Trump uresniči svoje grožnje o tem, da ZDA ocarinijo še izdelke z vsebnostjo jekla in aluminija.
“Uporabili bomo vsa razpoložljiva orodja, da bi zaščitili kanadska delovna mesta in kanadska podjetja ter podprli delavce v teh težkih časih,” je dejal minister. Dodal je, da so bili uvedeni ukrepi za podporo tistim, ki so jih carine prizadele, vključno z iskanjem novih trgov za izdelke in dostopom do financiranja za pomoč.
Cilj je odpraviti vse ameriške carine za Kanado, je po poročanju BBC povedal LeBlanc in poudaril, da bodo protiukrepe ohranjali in jih aprila še zaostrili, če ZDA svojih carin ne bodo odpravile.
Novi ukrepi dopolnjujejo 25-odstotne carine na uvoz ameriškega blaga, ki jih je Ottawa uvedla v začetku tega meseca kot odgovor na Trumpov prvi krog trgovinskih dajatev proti kanadskim izdelkom.
Champagne: Carine za Kanado so napad na Američane
Kanada je največja tuja dobaviteljica jekla in aluminija v ZDA. Kot je povedal kanadski minister za industrijo François-Philippe Champagne, sta kanadsko jeklo in aluminij bistvenega pomena za Severno Ameriko in spodbujata severnoameriške dobavne verige.
Carine na Kanado so po njegovem mnenju napad na Američane, saj da eno delovno mesto v kanadski jeklarski in aluminijski industriji podpira 13 delovnih mest v ZDA. Dodal je, da ceno plačujejo družine.
Ministrica za zunanje zadeve Mélanie Joly je sklenila, da se Kanada “drži trdno” in da “bo to vsakodnevni boj”. Poudarila je, da se ne bodo umaknili, ameriškemu ljudstvu pa sporočila: “Želim, da si zapomnite naslednje: Kanada je vaša najboljša prijateljica, vaša najboljša soseda in vaša najboljša zaveznica.”
Carine bodo tudi ena od tem razprave na srečanju zunanjih ministrov skupine G7. Glede tega je Joly še povedala, da si bodo skupaj s partnerji prizadevali za odpravo carin, s katerimi se soočajo tudi oni, navaja BBC.
Predsednik sveta EU pozval k “deeskalaciji”
Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je po uvedbi ameriških carin na aluminij in jeklo ter napovedi Bruslja po povračilnih ukrepih danes pozval k nadaljnjim pogovorom z ZDA. Kot je dejal po srečanju z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem v Berlinu, sta potrebna “deeskalacija” in “dialog” z ZDA, poroča STA.
“Mislim, da imamo na svetu dovolj vojn, ustaviti moramo vojne, ki jih imamo, in ne ustvarjati trgovinske vojne,” je spričo zaostrovanja spora glede carin dejal Costa na novinarski konferenci po srečanju s Scholzem.
Kot je dejal, EU ponuja pogovore oziroma pogajanja z ZDA o tem vprašanju. Menil je, da je odziv komisije “sorazmeren”, in pozval Washington, naj premisli in začne dialog z Brusljem.
Scholz: Ameriške carine so napačna odločitev
Scholz pa je obsodil odločitev ZDA za uvedbo carin. “Menim, da so odločitve ZDA o carinah napačne, zato se bomo nanje ustrezno in hitro odzvali,” je dejal odhajajoči nemški kancler.
Dodal je, da je Nemčija v tesnem stiku z Evropsko komisijo in drugimi državami članicami EU glede nadaljnjih korakov.