Dobili so prek 500 pripomb, bo vlada vztrajala pri nepremičninskem davku?

Novice Andreja Lončar, Kaja Stepančič 27. januarja, 2025 12.58 > 27. januarja, 2025 13.03
featured image

Ministrstvo za finance je v javni razpravi prejelo 571 pripomb na izhodišča za nepremičninski davek, prihodnji teden se bo sestal strateški svet za davke.

27. januarja, 2025 12.58 > 27. januarja, 2025 13.03

Na prvi letošnji redni reji državnega zbora je predsednik vlade Robert Golob odgovarjal na poslanska vprašanja glede izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev dela.

Poslanec opozicijske NSi Jernej Vrtovec je predsednika vlade dva dni po koncu javne obravnave izhodišč vprašal, ali bo vlada vztrajala pri predlogih izhodišč, ki predvideva po mnenju poslanca nepravično obdavčitev nepremičnin.

“To vlado si bomo zapomnili kot vlado višjih in novih davkov,” je dejal Vrtovec in v obrazložitvi vprašanja o predlogu izhodišč za nepremičninski davek izpostavil to, kar je bil v dosedanji javni razpravi o izhodiščih eden glavnih očitkov – da bi se nepremičnine visoke vrednosti, v katerih lastnik biva, izognile davku. Izpostavil je še očitek, da zakon najemodajalce spodbuja k višanju najemnin, saj si bodo lahko tako znižali davek.

Dvesto pripomb na zadnji dan

Spomnimo, da je vlada predloge izhodišč za pripravo zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev dela predstavila decembra. Tako strokovna kot splošna javnost je opozorila, da so preveč splošna in pomanjkljiva, finančno ministrstvo pa pozvala, naj jih bolj dodela.

Javna obravnava izhodišč se je končala v soboto, 25. januarja. Premier Golob je v DZ dejal, da je ministrstvo za finance dobilo 200 pripomb. Po objavi članka pa so nas z ministrstva za finance obvestili, da so jih toliko prejeli samo v soboto, torej na zadnji dan javne razprave. Skupno pa so prejeli 521 pripomb.

Prihodnji teden se bo sestal strateški svet za davke in zastavil nadaljnjo pot priprave zakona. “Želimo ustvariti domove za mlade družine in razbremeniti plače za vse. To so usmeritve, pot bodo zastavili davčni strokovnjaki in ne politika,” je v DZ dejal premier Golob.

Da bi “prazne nepremičnine postale domovi”

Predsednik vlade je sicer danes v odgovoru poslancu Vrtovcu pojasnil, da je ena pot za povečanje ponudbe nepremičnin na trgu gradnja novih, “a to traja”. Z davkom pa želijo, kot je znano, spodbuditi, da “prazne nepremičnine postanejo domovi”.

Dajanje obljub o znižanju obremenitve plač pa po njegovih besedah ni realno, če ne najdemo drugega vira. “Po vseh statistikah mednarodnih organizacij je največja rezerva, ki jo ima Slovenija, v obdavčitvi premoženja, saj imamo tukaj daleč najnižjo obdavčitev v Evropi,” je še povedal premier.

Glede kritike o olajšavi za najemodajalce je dejal, da so jo predlagali zato, da tisti, ki danes stanovanje legalno oddaja in plačuje dohodnino od prejemkov iz najemnin, ne bo plačeval več davka, kar bi ga motiviralo za povečanje najemnine.