Agencija za energijo o predlogu poslancev: nestrokovno, nezakonito, nepravično

Novice Andreja Lončar 23. januarja, 2025 14.24 > 23. januarja, 2025 14.30
featured image

Koalicijski predlog zakona, po katerem bi zakonodajalec posegel v višino tarif za izračun omrežnine, je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljen ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, meni direktorica Agencije za energijo Duška Godina.

23. januarja, 2025 14.24 > 23. januarja, 2025 14.30

V Agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo, ki so jo včeraj v Državni zbor vložili poslanci koalicije.

Ti predlagajo zakon s štirimi členi, s katerim bi tarifno postavko omrežnine za moč za daleč najdražji prvi blok v januarju in februarju izenačili s (precej cenejšo) tarifno postavko za drugi blok. To bi znižalo višino omrežnine za gospodinjske odjemalce. Zmanjšalo pa bi tudi znesek pobrane omrežnine. Poslanci ocenjujejo, da gre za 20 milijonov evrov manka, ki bi ga pokril Eles s presežki od omrežnine za prenosno omrežje.

Agencija: Gre za poseg v naše delo

Predlog je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljen ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je za STA povedala direktorica Agencije za energijo Duška Godina.

Prepričana je, da gre za poseg v delo agencije, ki je po zakonodaji pristojna za določanje tarifnih postavk – letošnje so objavili konec lanskega leta. Pri tem omeni poseg v odločanje o pokrivanju upravičenih stroškov elektrooperaterjev, odločanje o namenski rabi morebitnega bodočega presežka omrežnine Elesa in predvsem v določanje tarifnih postavk omrežnine.

“Vzpostavitev pogojev delovanja omrežninskega sistema je v skladu z nacionalno in evropsko zakonodajo v izključni pristojnosti neodvisnega regulatorja, kar je nesporno jasno tudi iz sodne prakse Evropske unije (EU) in kar so v svojih stališčih v zadnjih dneh tudi jasno poudarili predstavniki pravne stroke, evropskega regulatorja Acer ter Evropske komisije,” je za STA še dejala Godina.

Poudarila je, da je agencija zavezana nepristranskemu in strokovnemu delu v korist vseh deležnikov v sistemu, ne samo posameznih interesnih skupin.

Opozorila je tudi na nepotrebno določbo v predlogu poslancev. Ta namreč predvideva tudi neobračunavanje omrežnine za obračunsko presežno moč za gospodinjstva za januar in februar letos, čeprav že v skladu z veljavnim omrežninskim aktom za gospodinjstva velja prehodno obdobje dveh let, ko se presežna moč ne zaračunava.

Bi luknjo krpali z že razporejenim denarjem?

Agencija ob tem izpostavlja, da bo finančno breme izpada prihodkov elektrodistribucijskih podjetij padlo na breme vseh odjemalcev v prihodnjih letih.

Po predlogu bi bili namreč vir za pokrivanje izpada prihodkov elektrodistribucijskih podjetij omrežninski presežki Elesa, ki bi bili sicer v regulaciji namensko porabljeni za pokrivanje upravičenih stroškov v prihodnjih letih.

Da pojasnimo: leta 2022 je vlada Roberta Goloba letne prihodke od omrežnine do vključno leta 2026 zamrznila na 277 milijonov evrov. Ker je bilo jasno, da bodo distributerji potrebovali več zaradi hitro naraščajočih potreb po vlaganjih v omrežje, ki se financirajo pretežno iz omrežnine, pa je vlada določila, da razliko krije Eles iz presežkov. Te Eles ustvarja z zaračunavanjem omrežnine za prenosni (ne distribucijski) sistem, za čezmejne prenose. Eles naj bi tako med letoma 2023 in 2025 distribucijam prispeval po 70 milijonov evrov, v 2026 pa 78 milijonov evrov.

Kot je razumeti direktorico agencije, pa bo zdaj letošnji prispevek Elesa za 20 milijonov višji, bo pa na drugi strani manj denarja prispeval v 2026, ko bo zaradi tega zbranega premalo denarja za financiranje potreb distribucij. “Navedeno pomeni, da bo že za leto 2026 treba dvigniti tarifne postavke omrežnine,” je za STA napovedala Godina.

V Elesu po pisanju STA predloga zakona zaenkrat ne komentirajo.

Tina Seršen, državna sekretarka MOPE
Državna sekretarka Tina Seršen danes v Bruslju pojasnjuje vladno plat zgodbe o omrežnini (Foto: posnetek zaslona)

Seršen v Bruslju

Evropska zakonodaja agenciji daje izključno pristojnost za to nalogo in ji zagotavlja neodvisnost, slovensko vlado pa je nedavno posvarila pred poseganjem v njeno delo. Navedla je, da “morajo države članice zagotoviti neodvisnost regulativnega organa in poskrbeti, da ta svoja pooblastila izvaja nepristransko in pregledno”.

Vlada je nato odložila predlog razrešitve treh članov sveta agencije in sporočila, da bo Bruslju najprej predstavila drugo plat zgodbe. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen je imela danes v Bruslju sestanek s predstavniki komisije na to temo.

Kot je dejala po njem, razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi, komisija pa je po njenih besedah pozvala k dialogu z vsemi deležniki. Podrobnosti možnih rešitev za nastalo situacijo v zvezi z novim sistemom obračunavanja omrežnine v Sloveniji državna sekretarka v odzivu za STA ni želela razkrivati, saj jih želi najprej predstaviti vladi.