Legendarno vilo na Bledu, ki že dolgo propada, kupil kripto podjetnik

Nepremičnine Marko Rabuza 1. januarja, 2025 18.00
featured image

Riklijeva vila ima novega lastnika. Kupil jo je podjetnik in eden od ustanoviteljev platforme za trgovanje s kriptovalutami Iconomi Tim Mitja Žagar, je pisal Gorenjski glas.

1. januarja, 2025 18.00

Vila ob Blejskem jezeru, ki je ime dobila po švicarskem naravnem zdravilcu Arnoldu Rikliju, že več kot tri desetletja klavrno propada. Od več kot sto let starega objekta so ostale le še ruševine, vila že dolgo časa nima strehe, okolica pa je zaraščena.

Novo priložnost bo morda dobila po menjavi lastnika, saj je po poročanju Gorenjskega glasa njen novi lastnik postal Tim Mitja Žagar, eden od ustanoviteljev platforme za trgovanje s kriptovalutami Iconomi, ki v zadnjem obdobju vse več vlaga v nepremične.

Žagar se je za nakup pogajal štiri leta, višine kupnine pa ne razkriva. Dodaja, da bi lahko naložba presegla milijon evrov, med drugim namerava urediti spominsko sobo Rikliju in muzejsko predstavitev njegove zapuščine, je dejal za Gorenjski glas. Dodal je, da je časovnica prenove odvisna od tega, ali je gradbeno dovoljenje iz leta 2007 še veljavno.

Tri desetletja v lasti družine Oman

Vila je bila več desetletij v lasti družine Oman, ki je večkrat napovedovala obnovo. Poslovnež Nicolas Oman, ki je bil po poročanju medijev znan predvsem po orožarskih aferah in obsodbi zaradi pedofilije v Avstraliji, kjer živi, je vilo v začetku 90. let kupil od Kompasa, s prenovo in iskanjem soinvestitorjev pa se je ukvarjal njegov sin Mark Oman.

Načrtoval je ureditev stanovanja, Riklijeve spominske sobe in restavracije. Kljub pridobitvi gradbenega dovoljenja leta 2007 obnova ni bila izvedena.

Vilo ob Blejskem jezeru pod Blejskim gradom in cerkvijo sv. Martina je dal leta 1895 zgraditi švicarski naravni zdravilec Arnold Rikli, ki je na Bledu razvil središče za premagovanje bolezni in utrjevanje zdravja. Stavbo je uredil kot zdraviliški objekt z jedilnico, kuhinjo in upravnimi prostori, v parku pa je bilo 34 lesenih bivalnih ut.

Stavba, ki je bila prezidana leta 1905 in je že dolgo le ruševina, je bila leta 1992 razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena. Imenovali so jo Riklijeva vila, vendar je bilo njeno uradno ime Zdraviliški salon Kursalon.

Leta 2015 dovolili rušitev

Blejski mestni svetniki in zavod za varstvo kulturne dediščine so leta 2015, ko je bila vila že v zelo slabem stanju in se je več delov že podrlo, dovolila rušenje vile in nadomestno gradnjo.

Takrat so sprejeli nov podrobni prostorski načrt, ki omogoča tudi ureditev namestitvenih obratov. Ob tem pri nadomestni gradnji ni treba graditi replike obstoječe vile, “mora pa ohraniti nekatere enake posamezne dele”, so pred devetimi leti sprejeli mestni svetniki. Nova stavba mora biti v obstoječih gabaritih, a je mogoča razširitev v kletnem delu. Že takrat se je omenjalo, da družina Oman razmišlja o prodaji.

Videz vile pred desetimi leti:

Številni nepremičninski posli

Podjetnik Tim Mitja Žagar se v zadnjih letih vse več ukvarja z nepremičninskimi posli. Med drugim je leta 2021 kupil hišo v Portorožu, ki je bila tistega leta druga najdražje prodana hiša. Za leta 2013 zgrajeno hišo, ki ima 260 kvadratnih metrov uporabne površine in 800 kvadratnih metrov zemljišča, je po poročanju Financ plačal 2,1 milijona evrov.

Skupaj z Janijem Valjavcem, tudi enem od ustanoviteljem Iconomija, in Sandijem Jeramom ter Andražem Korenom so leta 2018 kupili hotelski del projekta Šumi in zanj odšteli devet milijonov evrov, so poročale Finance.

Žagar je skupaj z Valjavcem tudi večinski lastnik družbe Palo Alto, ki gradi stanovanja ob Parmovi ulici v Ljubljani.

Gradnjo so začeli lani, v petih vila blokih bo 68 stanovanj. Čeprav so napovedovali, da bodo projekt zaključili že v začetku lanskega leta, se to ni zgodilo. Kot je mogoče razbrati z njihovega profila na družbenem omrežju Instagram, je na voljo še nekaj stanovanj, primopredajo pa napovedujejo novembra letos. Cene za še neprodana stanovanja se gibljejo med 7.500 in 8.400 evri za kvadratni meter.

Direktor družbe Beno Muhič je lanskega oktobra za Bloomberg projekt ocenil na 24 milijonov evrov.