Ker so ga banke jezile s provizijami, jim je ruski fizik zagrenil življenje

Ljudje Jan Artiček 24. septembra, 2024 05.30
featured image

Rusko-britanski podjetnik Nik Storonsky je leta 2015 soustanovil bančno aplikacijo Revolut, ki z rastjo tržne vrednosti kljubuje usihanju naložb v start upe, s premostitvijo regulatornih ovir pa je vse večji izzivalec tradicionalnih bank.

24. septembra, 2024 05.30

Direktor in soustanovitelj britanske neobanke Revolut je 40-letni Nik Storonsky, ki svoje zaposlene spodbuja, naj se nikoli ne zadovoljijo z manj (never settle, angl.). Po avgustovski zasebni prodaji delnic pri Revolutu, ki je dvignila tržno vrednost podjetja celo nad nekatere banke na Otoku, Forbes njegovo premoženje ocenjuje na malce manj kot osem milijard dolarjev (7,2 milijarde evrov).

Revolut je avgusta povečal svojo tržno vrednost s 33 milijard dolarjev, kolikor je znašala ob zadnjem krogu financiranja leta 2021, na 45 milijard dolarjev (40,6 milijarde evrov). Nekaj tednov pred tem je finančni aplikaciji uspelo pridobiti bančno licenco v domačem Združenem kraljestvu po treh letih zavrnitev britanskega regulatorja. V EU ima britanska družba licenco litovske centralne banke, v ZDA in Kanadi pa licence še nima.

Večji kot Barclays

Tržna vrednost in britanska licenca skupaj z visokimi prihodki in dobičkom v 2023 postavljajo Revolut v dobro pozicijo, da izzove tradicionalne banke s svojimi nizkimi ali ničnimi provizijami, kar je bil Storonskyjev cilj od samega začetka. Idejo za aplikacijo je namreč dobil, ker so ga pri potovanjih jezile provizije, ki jih banke zaračunavajo ob transakcijah v tujini in menjavi valut.

Z zadnjim vrednotenjem je eden vodilnih evropskih samorogov – kot se imenujejo start upi z več kot milijardo tržne vrednosti – postal večji kot nekatere znane britanske banke. Med temi je na primer več kot 300 let stara banka Barclays, katere tržna vrednost znaša 32,5 milijarde funtov oziroma 43,2 milijarde dolarjev. Večji je tudi od francoske Societe Generale, ki je vredna 19 milijard dolarjev (17,7 milijarde evrov).

Finančna aplikacija Revolut
Finančna aplikacija Revolut je lani skoraj podvojila prihodke, ki so znašali 2,1 milijarde evrov (Foto: PROFIMEDIA)

Pri 20 letih zapustil domovino

Storonsky je odraščal v manjšem mestu blizu Moskve, njegov oče Nikolaj Mironovič Storonski je delal kot raziskovalec za državnega trgovca z zemeljskim plinom Gazprom. Mladi Nik je na moskovski univerzi magistriral iz fizike, pa tudi iz ekonomije na New Economic School v Moskvi. Poleg akademskih dosežkov je v času šolanja postal regijski prvak v plavanju, ukvarjal se je tudi z boksom.

Leta 2004 je pri 20 letih emigriral v London, kjer se je najprej zaposlil kot borzni posrednik pri investicijski banki Lehman Brothers. Ko je ta propadla v finančni krizi leta 2008, je Storonsky pristan našel pri švicarski banki Credit Suisse. V Združenem kraljestvu je pridobil tudi britansko državljanstvo.

V borznem poslu je Storonsky razvil delovno etiko in nagnjenost k dolgim delovnim uram, ki jo je prenesel tudi k Revolutu, piše FinTech Magazine. Digitalno bančno aplikacijo je soustanovil skupaj z Ukrajincem Vladom Jatsenkom leta 2015 v inkubatorju za finančno tehnologijo (fintech) Level39 v londonskem okrožju Canary Wharf.

Leta 2022, ko je Rusija napadla Ukrajino, je Storonsky obsodil potezo in se odpovedal ruskemu državljanstvu.

Hitra rast

Preboj za Revolut je prišel v letih 2018 in 2019. Podjetje je leta 2018 dobilo bančno licenco v EU, ki poleg sprejemanja depozitov omogoča tudi izdajanje potrošniških posojil. Naslednje leto je Revolut sklenil sodelovanje z Viso in lansiral storitev trgovanja z delnicami na newyorški borzi (NYSE) in Nasdaqu brez provizij. V tistem letu so se razširili na 24 dodatnih trgov in zaposlili okrog 3.500 ljudi.

Leta 2020 je sledila širitev v ZDA in na Japonsko ter prošnja za britansko bančno licenco, tisto leto pa je bil Revolut prvič dobičkonosen. Naslednje leto je sledilo 33-milijardno vrednotenje ob zbiranju sredstev serije E, v okviru katere je Revolut pridobil 800 milijonov dolarjev.

Britanska licenca je prišla šele po treh letih, saj je Revolut dve leti zapored zamujal z objavo letnih finančnih poročil. Izdaji licence je sledila še zasebna prodaja delnic zaposlenih v višini okrog pol milijarde dolarjev avgusta letos, ki ni obogatila le Storonskyja, ampak so milijonarji postali tudi nekateri zaposleni in nekdanji zaposleni, ki so prodali svoje delnice.

Lanski finančni podatki so bili prav tako pozitivno presenečenje. V 2023 je Revolut ustvaril 1,8 milijarde funtov (2,1 milijarde evrov) prihodkov, kar je skorajšnja podvojitev glede na leto prej. Dobiček v višini 438 milijonov funtov (517 milijonov evrov) je bil rekorden. Junija je imel Revolut okrog 45 milijonov uporabnikov po svetu, do konca leta ciljajo na 50 milijonov.

“Sem kot neke vrste trener”

Storonsky je velik navdušenec nad podatki in podrobnostmi, piše Reuters, ki se pri tem sklicuje na neimenovanega nekdanjega sodelavca pri Revolutu. Ne mara formalnosti in dolgih e-mailov, ljubše so mu neformalna oprava in delovna kultura, kjer lahko vsak zaposleni pričakuje direktorjev klic in zahteve za pojasnila.

Manj navdušen pa je nad vse bolj poudarjanim zdravim ravnotežjem med delom in prostim časom, saj je sam vajen dolgih ur v pisarni. V preteklosti je dejal, da ne vidi, kako bi lahko z uravnoteženim delom in prostim časom ustanovil start up.

Leta 2019 je revija Wired poročala o slabi delovni kulturi pri Revolutu, vključno z obtožbami o rekrutiranju kandidatov z dodelitvijo neplačanega dela, nespoštljivi komunikaciji in visoki fluktuaciji zaposlenih. Med drugim je Wired objavil interni e-mail Storonskyja, ki zaposlenim sporoča, da bodo tisti, ki ne dostavljajo zadostnih rezultatov, odpuščeni brez pogajanj.

Od takrat je direktor skušal izboljšati javno percepcijo delovne kulture pri Revolutu, kar vključuje uvedbo soudeležbe zaposlenih v lastništvu. V intervjuju na finskem start up festivalu Slush leta 2022 je ponudil že precej drugačen refren glede delovne kulture, rekoč, da mu bolj ustreza horizontalna organizacija in da informacije krožijo kar se da hitro. Svoje zaposlene je opisal kot avtonomne, samozadostne in zmožne, da si sami določijo cilje. Revolut zaposluje nekaj več kot osem tisoč ljudi po svetu.

Direktor in soustanovitelj Revoluta Nik Storonsky
Direktor Revoluta Storonsky se je po ruski invaziji nad Ukrajino odpovedal ruskemu državljanstvu (Foto: PROFIMEDIA)

Kdaj in kje na borzo?

Po zadnjem vrednotenju se krepijo ugibanja, kdaj bi Revolut lahko vstopil na borzo s prvo javno ponudbo delnic (IPO), pa tudi kje. Vodilni v podjetju so v zadnjih mesecih nakazovali več naklonjenosti New Yorku kot Londonu, kar bi še poglobilo upad odmevnih borznih debijev na londonski borzi.

V zadnjem času, ko je obseg trga IPO upadel zaradi recesijskih skrbi in visokih obrestnih mer, je več podjetij London zamenjalo za New York v iskanju višjih vrednotenj, med njimi britanski proizvajalec čipov Arm. Revolut cilja predvsem na ameriško tehnološko borzo Nasdaq, a kot piše Financial Times, Storonsky in vodstvena ekipa puščajo odprte možnosti tudi za kotacijo v Londonu.

Sem kot neke vrste trener. Govorim z veliko ljudmi in včasih nekoliko spremenim njihovo smer, da dosežejo svoje cilje na najbolj učinkovit način.

Nik Storonsky, Revolut

Tudi britanska vlada skuša podjetje prepričati, da ostane doma. Jeseni naj bi se s predstavniki Revoluta sestala ekonomska sekretarka na finančnem ministrstvu Tulip Siddiq.

Storonsky živi v Londonu z ženo in dvema otrokoma. V prostem času rad kajta. Med 40 in 60 odstotki v avgustu prodanih delnic Revoluta je pripadalo njemu, s čimer je zaslužil med 200 in 350 milijoni evrov. Podjetnik po podatkih Forbesa ohranja 18-odstotni delež v Revolutu.

Revolut pa ni Storonskyjev edini projekt. Leta 2022 je v Londonu ustanovil tudi sklad tveganega kapitala QuantumLight, ki se osredotoča na zgodnje naložbe v start upe, potencial podjetij pa prepoznava s pomočjo lastnega modela umetne inteligence Aleph. Storonsky in drugi vlagatelji so v krstni sklad družbe vložili okrog 200 milijonov dolarjev.