Kdo je Trumpov carinski ideolog in zakaj ga Musk zmerja s kretenom

Ljudje Jan Artiček 10. aprila, 2025 05.15
featured image

Ekonomist z doktoratom iz Harvarda Peter Navarro je Trumpov višji svetovalec za carine, ki je v preteklosti tudi sedel v zaporu, v svojih knjigah pa je pogosto citiral izmišljenega profesorja.

10. aprila, 2025 05.15

Visoke carine, ki jih je v novem mandatu uvedel ameriški predsednik Donald Trump, stopnjujejo trgovinsko vojno in potapljajo svetovne borze, a so kljub temu zmaga za Trumpovega dolgoletnega trgovinskega svetovalca Petra Navarra. Z njegovim pristopom pa se ne strinja še eden od Trumpovih podpornikov, vodja Tesle in novonastalega urada za vladno učinkovitost (DOGE) Elon Musk, ki je Navarra ozmerjal s “kretenom”.

Navarro je 75-letni profesor ekonomije, ki je diplomiral na univerzi Tufts in doktoriral na univerzi Harvard. Trumpu je svetoval že v njegovem prvem mandatu (2017-2021), ko je vodil nacionalni svet za trgovino (National Trade Council) in pozneje urad za trgovinsko in proizvodno politiko (Office of Trade and Manufacturing Policy). V Trumpovem drugem mandatu je bil imenovan za višjega svetovalca za trgovino in proizvodnjo.

Svojo carinsko ideologijo je Navarro med drugim predstavil v poglavju Projecta 2025, vodiča za konservativne politike, ki ga je v pričakovanju novega Trumpovega mandata objavil think tank Heritage Foundation in od katerega se je Trump v času lanske kampanje distanciral zaradi vrste spornih ukrepov. V poglavju je Navarro pozval k relativno visokim carinam za “tiste države, s katerimi imajo ZDA visoke trgovinske primanjkljaje”, predvsem za Kitajsko, Indijo, Tajsko, Tajvan, Vietnam, Malezijo, Japonsko in EU.

Ko je Trump na “dan osvoboditve” 2. aprila oznanil carine na skoraj ves uvoz v ZDA, so bile naštete države med tistimi z najvišjimi carinskimi stopnjami – za EU 20 odstotkov, za Vietnam 46 odstotkov. Carine za Kitajsko so se po kitajskih povračilnih ukrepih dvignile na skupnih 125 odstotkov.

Konservativni politični vodič Project 2025 sprožil proteste v ZDA
Peter Navarro je svojo carinsko filozofijo opisal tudi v konservativnem političnem vodiču Project 2025, ki je po objavi sprožil proteste v ZDA (Foto: PROFIMEDIA)

Akademski alter ego

Navarro je avtor 13 knjig, v katerih se ukvarja s trgovinskimi vprašanji, zlasti z grožnjo s Kitajske, ki jo – podobno kot Trump – obtožuje nepoštenih trgovinskih praks in valutnih manipulacij. Toda leta 2019 je avstralska raziskovalka Tessa Morris-Suzuki ugotovila, da Navarro v šestih svojih knjigah citira profesorja Rona Varo s Harvarda, ki v resnici ne obstaja. Izkazalo se je, da gre za Navarrov alter ego, ime pa je anagram avtorjevega priimka.

“To je psevdonim za podajanje mnenj in izključno za zabavo, ne kot vir dejstev,” je Navarro dejal takrat in pozdravil dejstvo, “da je nekdo končno ugotovil interno šalo, ki se je skrivala vsem na očeh”. Raziskovalka je identiteto lika preverila, ker so se ji zdeli nekateri citati Rona Vare “precej zaskrbljujoči”.

Manj zabaven se je literarni izum zdel ekonomistu in profesorju z univerze Columbia Glennu Hubbardu, prav tako nekdanjemu svetovalcu Bele hiše, ki je bil soavtor ene izmed Navarrovih knjig, a ni vedel, da je Ron Vara izmišljen lik, je takrat poročal ameriški NPR.

V zapor

Po Trumpovem prvem mandatu je Navarro postal prvi nekdanji uradnik Bele hiše, ki je bil obsojen na zaporno kazen zaradi razžalitve kongresa. Navarro namreč ni upošteval poziva kongresnega odbora, ki je preiskoval napad Trumpovih privržencev na Kapitol 6. januarja 2021, pred inavguracijo predsednika Joeja Bidna.

Po obsodbi je Navarro lani odsedel štiri mesece v zaporu z nizko stopnjo varovanja v Miamiju. Po odsluženi kazni je nagovoril konvencijo republikanske stranke, kjer si je prislužil stoječe ovacije. “Za vas imam zelo preprosto sporočilo: če lahko pridejo po mene, če lahko pridejo po Donalda Trumpa, bodite previdni, prišli bodo po vas,” je dejal.

Trgovinski svetovalec v Beli hiši Peter Navarro
Ekonomist Peter Navarro je Trumpu svetoval že v njegovem prvem mandatu (Foto: PROFIMEDIA)

Spor z Muskom

Muska doktorat s Harvarda ni prepričal o Navarrovi usposobljenosti, saj je v pozneje izbrisanem komentarju zapisal, da je doktorat s Harvarda “slaba stvar” in da Navarro ni “ničesar ustvaril”. Najbogatejši Zemljan se je burno odzval zlasti na intervju z Navarrom, ki ga je v ponedeljek objavil CNBC, v katerem je uradnik pojasnil namero administracije, da s carinami skuša vrniti proizvodnjo nazaj v ZDA.

Pri tem je Navarro dejal, da ameriški proizvajalci avtomobilov na čelu s Teslo carinam nasprotujejo, ker so bolj “sestavljalci” kot proizvajalci avtomobilov, saj dele dobivajo s celega sveta. “Želi si poceni tujih delov,” je o Musku dejal Navarro.

Musk se je na svojem družbenem omrežju X odzval z več žaljivimi komentarji, v katerih je Navarra opisal kot “bolj neumnega od vreče opek” in kot “resničnega kretena” ter umsko prikrajšanega. “Kar pravi Navarro, je dokazljivo napačno,” je dejal Musk in dodal, da “je Tesla po vseh definicijah najbolj vertikalno integriran avtomobilski proizvajalec v ZDA z najvišjim odstotkom ameriške proizvodnje. Navarro bi moral o tem vprašati lažnega strokovnjaka, ki ga je izumil, Rona Varo.”

Vladni svetovalec Peter Navarro in milijarder Elon Musk
Vladna svetovalca Peter Navarro in Elon Musk sta na nasprotnih bregovih glede carin (Foto: PROFIMEDIA)

“Fantje bodo fantje”

Tesla se že od leta 2021 uvršča na vrh lestvice American-Made Index, s katero portal Cars.com razvršča avtomobile glede na delež ameriške proizvodnje. Pri tem upoštevajo, kje so izdelani avtodeli, kje poteka končno sestavljanje vozil, kakšen je izvor motorjev in menjalnikov ter kakšen je delež ameriške delovne sile v proizvodnji.

A čeprav je izdelovalec električnih vozil manj izpostavljen carinam kot nekateri drugi ameriški avtomobilisti (Ford, GM, Stellantis), bodo po Muskovih besedah carine imele “precejšen” vpliv tudi na Teslo.

Navarro se glede spora z Muskom ni zdel zaskrbljen, saj je za CNBC dejal, da “je z Elonom vse v redu, brez problemov”. Bela hiša prav tako ni izrazila nikakršnih skrbi zaradi doslej najbolj javnega spora v novi administraciji, ki je z delom začela januarja letos. “To sta očitno dva posameznika, ki imata zelo različne poglede na trgovino in carine. Fantje bodo fantje in pustili bomo, da se njun javni spor nadaljuje,” je v torek na novinarskem brifingu dejala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.