Začela sta s cvrtjem krofov, zdaj sta s sto milijoni premoženja med najbogatejšimi Slovenci

Posel Bojana Humar 29. novembra, 2024 05.15
featured image

Pogledali smo, kaj vse dobijo Mehičani s prevzemom velikega slovenskega pekarskega podjetja Don Don.

29. novembra, 2024 05.15

BB Global Investing Holding SLU je sredi novembra pri Agenciji RS za varstvo konkurence priglasil prevzem pekarske skupine iz Grosuplja Don Don. Gre za špansko hčerinsko družbo mehiške skupine Bimbo, ki je priglasila tudi prevzem KJK Investicije 2, posebnega podjetja finskega sklada KJK, ki ima v lasti 40,61 odstotka Don Dona.

V grosupeljskem podjetju sta prek podjetja Amal naložbe, ki ima v lasti preostalih 59,39 odstotka, večinska lastnika Alenka Mozetič Zavrl in Aleš Mozetič, ki tudi vodita družbo. O prodaji podjetja in nadaljnjih načrtih ne želita govoriti. Zato smo prek javno objavljenih podatkov pogledali, kaj vse dobijo Mehičani s prevzemom Don Dona in kako se je mali pek krofov iz Metlike razvil v velikega regionalnega igralca.

Od Grosuplja do Bukarešte

Glavna dejavnost skupine Don Don, ki je septembra praznovala 30 let, je proizvodnja peciva in kruha. Prodajni program obsega sveži kruh, pekovsko, fino pecivo in cvrto pecivo, posebne vrste kruha in peciva s podaljšanim rokom trajanja, paleto izdelkov za dopeko na prodajnem mestu in druge zamrznjene izdelke. Pri razvoju sledijo trendom in poskušajo biti inovativni. Tako so lani denimo razvili nov proteinski kruh brez kvasa, z mladim podjetjem Grashka pa so izdelali veganski sendvič.

Skupina Don Don posluje v Sloveniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, Bolgariji, Romuniji, Severni Makedoniji, Poljski, Slovaški in na Hrvaškem. Svoje izdelke trži še na nekaterih drugih trgih, denimo na Madžarskem.

Skupino sestavlja več kot 10 podjetij. Don Don Slovenija ima odvisne družbe v Beogradu, Donji Zelini (Hrvaška) in v Varšavi, vse so v njegovi stoodstotni lasti. Don Don Srbija pa ima odvisne družbe v Beogradu, Podgorici, Gabrovem (Bolgarija), Nišu, Banjaluki, Bukarešti, Pragi, Budimpešti in Skopju. Vsa podjetja ima v stoodstotni lasti, razen Žitopeka v Nišu, kjer ima dobro polovico, in Žita Don v Beogradu, kjer ima 75 odstotkov.

Doslej so na trgih, na katerih poslujejo, v rast pekovske industrije investirali približno 100 milijonov evrov, so zapisali v letnem poročilu za lani.

Rekordno leto 2023

Skupina je lani ustvarila malenkost manj kot 190 milijonov evrov prihodkov iz poslovanja, kar je osem odstotkov več kot leto prej. Z rekordnimi prihodki so, kot so zapisali v letnem poročilu, eno največjih pekarskih podjetij v regiji. Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo je znašal okoli 34,4 milijona evrov, kar je 63 odstotkov več kot leto prej. Čistega dobička je bilo za dobrih 21 milijonov evrov, kar je skoraj enkrat več kot leta 2022.

Okoli četrtino prihodkov je prispevala matična družba Don Don, in sicer 48,7 milijona evrov, EBITDA je znašal dobrih pet milijonov evrov.

Skupina zaposluje okoli 2.500 ljudi, v Sloveniji jih je bilo konec lanskega leta zaposlenih 307.

Kako je nastal regijski velikan

Don Don, najbolj znan po blagovni znamki Tvojih 5 minut, sta leta 1994 v Metliki ustanovila brat in sestra Alenka Mozetič Zavrl in Aleš Mozetič. Družinsko podjetje je sprva peklo krofe in drugo sladko pecivo. Leta 2003 so se z okoli pet milijonov evrov prodaje in 150 tisoč evrov čistega dobička prvič podali v tujino, in sicer na hrvaški trg, kjer so ustanovili podjetje. Pet let pozneje so se podali še v Srbijo z nakupom podjetja PDM. Leta 2009 so poslovanje razširili še v Črno goro, BiH in Bolgarijo.

Don Don
Leta 2015 je Don Don prevzel Pekarno Grosuplje in se še naprej hitro širil (Foto: Uroš Kokol/N1)

V letih od 2011 do 2014 so na tujem precej vlagali predvsem v Srbiji, kjer so postavili nove proizvodne zmogljivosti, vključno z nakupom mlina, in prevzeli podjetji Žitopek in Žitoprodukt.

Z vstopom KJK v lastniško strukturo leta 2014 se je Don Don širil še hitreje. Že leto pozneje je prevzel Pekarno Grosuplje, ki je bila dotlej v lasti Mercatorja, in se še krepil predvsem na srbskem trgu, kjer je med drugim kupil dodaten mlin, zgradil tovarno opečenca v Kragujevcu, prevzel podjetje Hleb in nove proizvodne enote v Zaječaru in Kraljevu.

V začetku leta 2018 je podjetje Don Don odprlo nov proizvodni obrat za peko kruha in pekovskih izdelkov v črnogorskem Danilovgradu.

Pred tremi leti je dokončalo 4. proizvodno linijo v Novem Sadu, kupilo poslovne prostore v Subotici (Srbija) in v Sveti Heleni na Hrvaškem.

V Kranju so medtem zagnali popolnoma avtomatizirano proizvodno linijo za krofe.

Lani je Don Don v Kranju proizvedel več kot 50 milijonov krofov, več kot polovico jih je prodal na tuje, in v 21 proizvodnih obratih v Sloveniji, na Hrvaškem, Srbiji in Črni gori spekel več kot 150 tisoč ton kruha in pekovskih izdelkov, so pisale Finance.

Pred dvema letoma je ustanovil podjetja še na Češkem, Poljskem, Madžarskem in v Severni Makedoniji, postavil proizvodno linijo za lepinje v Subotici in prevzel podjetje Fidelinka v stečaju.

Lani je nadaljeval z naložbami, med drugim je dokončal projekt gradnje sončnih elektrarn v Kranju in Grosuplju.

Med najbogatejšimi Slovenci

Pri Finance Managerju so letos premoženje Alenke Mozetič Zavrl in Aleša Mozetiča ocenili na 104 milijone evrov, kar je skoraj enkrat več kot 54 milijonov evrov, kolikor so jima naračunali lani. Kot so pojasnili pri reviji, sta tudi lastnika treh četrtin podjetja AF Agrar, ustanovljenega leta 2018, ki se ukvarja z vzrejo goveda. “Po vrsti prevzemov in naložb v srednji in jugovzhodni Evropi je od vstopa sklada (KJK, op. a.) skupina Don Don sredstva in prodajo potrojila na lanskih 156 milijonov evrov oziroma 186 milijonov evrov. Čisti dobiček je podvojila, na 21 milijonov evrov. Neto finančni dolg je postal opazno manjši od EBITDA.”

V prejšnjih letih so pri ocenjevanju poslovanja skupine Don Don opozarjali predvsem na velik neto finančni dolg, a se ta zadnji dve leti vztrajno zmanjšuje, ob tem pa vztrajno raste EBIDTA, ki je lani znašal dobrih 34 milijonov evrov. Pred petimi leti je bil EBITDA trikrat manjši, so še pojasnili pri reviji Finance Manager.