Španci bodo na Hrvaškem postavili največjo sončno elektrarno do zdaj

Zeleni prehod Andreja Lončar 17. novembra, 2024 15.33
featured image

Špansko podjetje Acciona Energía je dobilo vsa dovoljenja za postavitev največje sončne elektrarne na Hrvaškem (in v regiji) z močjo 150 megavatov (MW).

17. novembra, 2024 15.33

V podjetju Acciona Energía so za Jutarnji list potrdili, da so dobili še zadnja dovoljenja za postavitev največje sončne elektrarne na Hrvaškem (in v regiji) z močjo 150 megavatov (MW).

Sončne celice bodo postavili na zemljišču v državni lasti v okolici Knina. Pokrili bodo 300 hektarov skalnatih polj, kar je primerljivo površini 600 nogometnih igrišč, je poročal Forbes Hrvaška. Elektrarna s 300 tisoč moduli bo letno proizvedla 320 gigavatnih ur (GWh) elektrike.

Za primerjavo: trenutno največja sončna elektrarna pri nas leži ob Savi pri Brežicah. Paneli zavzemajo šest hektarov površin na desnem bregu reke. Predvidena letna proizvodnja elektrarne z močjo šest MW je sedem GWh električne energije. Kot smo pisali, je tudi pri nas v načrtu nekaj malo večjih elektrarn, ki pa so še v fazi pridobivanja dovoljenj.

Stomilijonska naložba

Gradnja naj bi trajala leto dni. Gre za okoli 100 milijonov evrov vredno naložbo, ki po poročanju Forbes Hrvaška predvideva tudi gradnjo večje transformatorske postaje in 400-kilovoltnega daljnovoda.

Sončne celice naj bi letno proizvedle 274 gigavatov električne energije. S pripravami na gradnjo naj bi začeli konec prihodnjega leta, elektrarno pa v omrežje priklopili do leta 2028.

Cenovna izravnava

Špansko podjetje je energetsko dovoljenje za sončno elektrarno dobilo lani, po skoraj dveh letih čakanja. Letos poleti pa je podjetje Acciona Energía s hrvaškim operaterjem trga električne energije (HROTE) podpisalo pogodbo o tržni premiji za proizvedeno električno energijo, ki bo veljala 12 let. Promina je bil eden od devetih projektov, ki je uspel na razpisu HROTE.

Gre za tako imenovano pogodbo za razliko (contract for difference, kratica CfD). To je instrument, s katerim državni HROTE proizvajalcu zagotavlja določeno minimalno ceno elektrike (torej doplačilo, če je tržna cena nižja). Obenem pa pogodba določa tudi najvišjo ceno, po kateri lahko proizvajalec prodaja elektriko. Instrument, ki ga je lani uvedla Evropska komisija, naj bi prispeval k stabilnosti cen.

Kot je za Forbes Hrvaška dejal menedžer španske družbe za hrvaški trg Aljoša Pleić, pogodba ​​z vidika investitorja zmanjšuje tveganje.