Kako je revna provinca zgradila največjo vetrno elektrarno na kopnem

V odročni puščavi Gobi, več kot tisoč kilometrov od večjih urbanih središč, je Kitajska zgradila največjo kopensko vetrno elektrarno.
Vetrna elektrarna Džiukuan v najrevnejši kitajski provinci Gansu, ki ima najnižji BDP na prebivalca v državi, je največja kopenska vetrna elektrarna na svetu. Z več kot sedem tisoč vetrnimi turbinami, razporejenimi po provincah Gansu, Džiukuan, Notranja Mongolija, Hebei, Sinkiang, Džiangsu in Šandong, ima elektrarna nameščeno zmogljivost 10 gigavatov (GW), cilj pa je doseči 20 GW, kar bi bilo dovolj za napajanje milijona gospodinjstev, poroča Forbes BiH.
Gradnja se je začela leta 2009 in je imela več zahtevnih faz, predvsem pri prenosu proizvedene energije na gosto poseljena območja Kitajske.
Izolirana lokacija
“Kljub svojemu potencialu vetrna elektrarna porabi le 40 odstotkov energije, ki jo proizvede,” piše portal TRVST. Odročnost lokacije in pomanjkanje ustrezne omrežne infrastrukture sta pomenila, da so se gigavati energije dobesedno izgubili v vetru. Takrat se je več kot polovica proizvedene električne energije izgubila, Peking pa je prepovedal nove naložbe. Lokalni vlagatelji so bankrotirali ali pobegnili.
Da bi rešili težavo, je kitajska vlada po poročanju Reutersa sprejela ukrepe za izboljšanje infrastrukture in povečanje prenosne zmogljivosti. Po poročanju South China Morning Posta 10-gigavatna zmogljivost vetrne elektrarne daleč presega zmogljivost druge največje vetrne elektrarne na kopnem, indijske vetrne elektrarne Jaisalmer z 1,6 GW.
Elektrarna Džiukuan predstavlja približno polovico trenutne zmogljivosti Kitajske na področju vetrne energije.

Po najnovejših načrtih regionalnih oblasti bo vetrna elektrarna, znana tudi kot Gansu, letos podvojila svojo zmogljivost na 20 GW. To naj bi pripomoglo k zmanjšanju uporabe fosilnih goriv za proizvodnjo energije v Gansuju za 35 odstotkov, zaradi česar bo Gansu postala ena najbolj zelenih provinc na Kitajskem. Preden so lahko zgradili turbine, so morali delavci in inženirji položiti ceste, daljnovode, stanovanja in komunikacijske stolpe.
Skupina velikih vetrnih elektrarn
“Končno nam je uspelo – neživo puščavo Gobi smo spremenili v neomejeno zakladnico,” je dejal Vu Jangdong, sekretar komunistične partije Džiukuana. “V puščavi gradimo jez Treh sotesk,” je dodal, sklicujoč se na največjo hidroelektrarno na svetu, ki stoji na reki Jangce.
Učinkovitost koriščenja energije v elektrarni se je povečala na 95 odstotkov, leta 2020 pa je centralna vlada odpravila prepoved naložb v vetrno energijo v Gansuju.
Vetrna elektrarna Gansu, znana tudi kot baza vetrnih elektrarn Džiukuan, je skupina velikih vetrnih elektrarn. Projekt je eden od šestih nacionalnih megaprojektov vetrne energije, ki jih je odobrila kitajska vlada. V projekt je bilo vključenih več kot 20 vlagateljev.
Nahaja se v puščavi Gobi, kjer so vetrovi izjemno močni. Vendar je lokacija približno 1.600 kilometrov oddaljena od gosto poseljenih mest, ki bi lahko bila njeni največji porabniki energije. Kitajska ima še vedno večje povpraševanje po premogu kot po vetrni energiji, še piše Forbes BiH.