Kaj bi prinesel posel dveh milijarderjev, ki imata lastni družbeni omrežji

Tehnologija Jan Artiček 31. maja, 2025 17.17
featured image

Družbeno omrežje Telegram, ki je v lasti Pavla Durova, bo svojim uporabnikom omogočilo dostop do klepetalnika Grok, ki ga je razvilo podjetje xAI Elona Muska.

31. maja, 2025 17.17

Lastnik družbenega omrežja in sporočilne aplikacije Telegram Pavel Durov je ta teden oznanil partnerstvo z najbogatejšim Zemljanom Elonom Muskom in njegovim start upom za umetno inteligenco xAI, čeprav Musk opozarja, da se ni prelilo še nič črnila.

“To poletje bodo uporabniki Telegrama dobili dostop do najboljše tehnologije umetne inteligence na trgu. Z Elonom Muskom sva sklenila enoletno partnerstvo, ki bo naši več kot milijardi uporabnikov prineslo xAI-jev (model umetne inteligence, op. a.) Grok in ga integriralo v vse naše aplikacije,” je v sredo na družbenem omrežju X, ki je prav tako v lasti Muska in integrirano z xAI, zapisal Durov.

“Noben dogovor še ni bil podpisan,” pa se je jedrnato odzval Musk, kar je Durov nato potrdil: “Drži, dosežen je načelni dogovor, formalnosti pa se še urejajo.”

Po besedah Durova bo partnerstvo Telegramu prineslo 300 milijonov dolarjev (265 milijonov evrov) v obliki delnic in gotovine, pa tudi 50 odstotkov prihodkov od naročnin na xAI, ki bodo sklenjene prek Telegrama.

Musk se vrača v poslovni svet

Najbogatejši Zemljan Musk bi s poslom lahko razširil bazen potencialnih uporabnikov Groka. Trenutno je namreč klepetalnik integriran z X, ki ima dobre pol milijarde uporabnikov, medtem ko jih ima Telegram več kot milijardo. Če bi Grok uporabljalo več ljudi, bi lahko xAI prodal več naročnin, katerih cene se gibljejo od treh do 40 dolarjev na mesec.

Musk je ta teden zapustil svoj položaj v administraciji ameriškega predsednika Donalda Trumpa, kjer je vodil oddelek za vladno učinkovitost (DOGE) in skušal – z omejenim uspehom – oklestiti državne izdatke, ki poglabljajo ameriški javni dolg. Po avanturi v politiki se sedaj vrača k vodenju svojih mnogih podjetij, vključno z marca ustanovljenim xAI Holdings, v katerem je združil družbeno omrežje X in razvijalca umetne inteligence xAI.

Kot je marca dejal Musk, je posel ovrednotil xAI na približno 80 milijard dolarjev, X pa na 33 milijard dolarjev (oziroma 45 milijard dolarjev in 12 milijard dolarjev dolga). Skupno podjetje je tako vredno več kot 100 milijard dolarjev, predvsem po zaslugi buma na področju generativne umetne inteligence, ki je povečal vrednost xAI. Musk je družbeno omrežje Twitter kupil oktobra 2022 za 44 milijard dolarjev in ga kasneje preimenoval.

Družbeno omrežje in sporočilna aplikacija Telegram
Družbeno omrežje in sporočilna aplikacija Telegram ima več kot milijardo uporabnikov (Foto: PROFIMEDIA)

Zasebnost na prvem mestu

Toda Grok po vsej verjetnosti na Telegramu ne bo imel možnosti, da bi dostopal do vse vsebine na Telegramu, s katero bi lahko izboljševal svoje zmogljivosti. Modeli generativne umetne inteligence se namreč urijo na ogromnih bazah podatkov, družbena omrežja pa že sklepajo licenčne dogovore z razvijalci umetne inteligence – lani je Reddit sklenil takšen dogovor z OpenAI, ki stoji za klepetalnikom ChatGPT, in z Googlom.

Durov je Telegram razvil s poudarkom na zasebnosti uporabnikov in se takšnemu dogovoru ne zdi naklonjen. “Zasebnost uporabnikov je največjega pomena. Da bo jasno, xAI bo lahko dostopal samo do podatkov, ki jih bodo uporabniki Telegrama delili z Grokom prek neposrednih interakcij. To je pričakovano – nemogoče je poslati sporočilo komurkoli (tudi klepetalniku), ne da bi s prejemnikom delili, kar ste napisali,” je na X dejal 39-letnik, ki ima kot edini lastnik Telegrama po oceni Forbesa dobrih 17 milijard dolarjev premoženja.

Kot smo pisali, je v Združenih arabskih emiratih živeči Rus leta 2014 zapustil Rusijo zaradi pritiskov oblasti, s katerimi ni želel deliti uporabniških podatkov z ruskega družbenega omrežja VK o protivladnih protestnikih v Rusiji in kasneje proukrajinskih protestnikih v Ukrajini. Tudi VK je razvil Durov skupaj s svojim bratom Nikolajem, pred odhodom iz države pa je prodal svoj delež in v tujini nadaljeval z razvojem Telegrama.

Po izkušnji z ruskimi obveščevalci, ki so mu trkali na vrata in zahtevali podatke o pogovorih protestnikov v Ukrajini, je Telegram zasnoval s šifriranjem, ki omogoča zasebnost pogovorov in anonimnost objav, zaradi česar je aplikacija postala priljubljena pri organiziranju protestov, pa tudi med kriminalnimi združbami.

Lastnik družbenega omrežja Telegram Pavel Durov
Lastnik Telegrama Pavel Durov je tako kot Elon Musk zagovornik svobode govora (Foto: PROFIMEDIA)

Moderiranje vsebin

Musk in Durov sta oba libertarca, ki verjameta v osebno svobodo in se v javnih izjavah pogosto zavzemata za svobodo govora. Musk je grožnjo svobodi govora zaradi pretirane moderacije vsebin na družbenih omrežjih navajal celo kot glavni razlog za nakup Twitterja, oba pa sta svoji družbeni omrežji zasnovala z minimalno stopnjo moderacije vsebin.

Durov ne izbira strani v konfliktih, v katerih se uporablja njegova aplikacija. Še bolj se izogiba umestitvi v geopolitične boje, čeprav je zaradi globalnega dosega Telegrama to vse prej kot lahko. “Vsekakor ne želimo biti igralec v politiki. Želimo biti nevtralna in nepristranska platforma,” pravi.

Toda sodelovanje med Telegramom in Grokom bi lahko bilo tudi voda na mlin skrajnim desničarskim organizacijam in drugim akterjem, ki na družbenih omrežjih širijo dezinformacije in ekstremistično ideologijo, opozarja Bloombergova kolumnistka za tehnologijo Parmy Olson. Telegram je znan po širjenju teorij zarote, za organizacijo protestov ga v ZDA uporabljajo tudi neonacistične skupine.

Klepetalnik Grok podjetja xAI
Klepetalnik Grok podjetja xAI je ta mesec na omrežju X z uporabniki govoril o teorijah zarote, tudi ko so ga povprašali o drugih stvareh (Foto: PROFIMEDIA)

Grok dovzeten za teorije zarote

Mednarodni center za boj proti terorizmu izpostavlja Grok kot še posebej ranljivega za tako imenovan “jailbreak” (angl.) – ko skrajno desničarske skupine uspejo prepričati klepetalnik, da generira vsebino, ki je v nasprotju s pravili večjih družbenih omrežij.

Ta mesec je Grok, ki je bil po Muskovih besedah zasnovan z bolj hudomušnim tonom od tekmecev, za kratek čas na povsem nepovezane prošnje uporabnikov na X odgovarjal z razmišljanji o “genocidu nad belci” v Južni Afriki. Gre za teorijo, ki sta jo v zadnjem času širila v Južni Afriki rojeni Musk in ameriški predsednik Trump. Slednji je belim Južnoafričanom ponudil tudi status beguncev v ZDA. Sredi maja je v državo prispelo prvih 59 beguncev, za katere južnoafriške oblasti pravijo, da niso podvrženi očitani diskriminaciji.

“Če Grok Telegramu dovoli ustvarjanje prepričljivejših memov in drugih oblik propagande v velikem obsegu, bi to lahko postalo še močnejše orodje za širjenje toksičnosti, od dezinformacij do sovražnega govora in drugih odvratnih vsebin,” je zapisala Olson.

Integracija Groka s Telegramom naj bi bila kljub omejitvam ena bolj celovitih. Kot je razvidno iz video demonstracije, ki jo je objavil Durov, bo lahko Grok pomagal pri urejanju objav in sporočil, kar trenutno ni mogoče na omrežju X ali na sporočilnih aplikacijah Whatsapp in Facebook Messenger, ki sta v lasti Meta Platforms.