Drugi “DeepSeek trenutek” iz neznanega kitajskega laboratorija

Tehnologija Jan Artiček 10. marca, 2025 18.22
featured image

Kitajski Manus ni samo klepetalni robot, ampak naj bi bil prvi avtonomni agent umetne inteligence, ki razmišlja, načrtuje in samostojno izvaja naloge.

10. marca, 2025 18.22

Po globalni senzaciji, ki jo je v začetku leta sprožil kitajski model umetne inteligence DeepSeek, je 6. marca še en razmeroma neznan kitajski laboratorij predstavil svoj model Manus. Model, ki je za zdaj dostopen omejenemu številu uporabnikov, lahko opravlja kompleksne naloge, kot je pregledovanje in rangiranje življenjepisov ali ustvarjanje spletnih strani.

Gre za prvega “splošnega agenta umetne inteligence”, je v predstavitvenem videu na spletni strani dejal soustanovitelj in glavni znanstveni direktor Manus AI Dži Jičao. “Ne gre le za klepetalnega robota, ampak za resnično avtonomnega agenta, ki zapolni vrzel med idejo in izvedbo,” zato ga Jičao vidi kot “zgodnji vpogled v splošno umetno inteligenco (AGI)”.

Model je razvilo podjetje Monica, ki ga vodi ustanovitelj in generalni direktor Šiao Hong, 33-letni programer. Manus temelji na filozofiji “manj strukture, več inteligence”. Za zdaj je v fazi beta testiranja in dostopen le povabljenim uporabnikom, po poročanju portala Hybrid Rituals pa naj bi cena za beta kodo na črnem trgu na Kitajskem dosegala skoraj 100 tisoč juanov (12.700 evrov).

Podobno kot DeepSeek tudi Manus poraja dvome o tehnološki prednosti ZDA v tekmi za prevlado na področju umetne inteligence, zato nekateri opazovalci govorijo o drugem “DeepSeek trenutku” za Kitajsko. Ameriškim tekmecem, kot so OpenAI, Meta Platforms in Amazon, kljub milijardnim naložbam še ni uspelo razviti avtonomnih agentov, saj se osredotočajo na razvoj klepetalnikov in asistentov umetne inteligence.

Agent umetne inteligence Manus
Krovno podjetje Butterfly Effect, ki je razvilo Manus, ima sedež v Singapurju (Foto: PROFIMEDIA)

Kako deluje in kaj zmore

Manus je kot agent umetne inteligence zmožen razmišljati, načrtovati in neodvisno izvajati naloge – kot človeški pripravnik, ki se nikoli ne utrudi. Za razliko od OpenAI-jevega modela ChatGPT ali Googlovega Gemini, ki potrebujeta človeška navodila, Manus zna naloge zagnati sam, oceniti zna nove informacije in prilagoditi svoj pristop. Pri tem se model zanaša na svoje podagente, ki so specializirani za določene naloge, namesto da bi celoten sistem temeljil na eni nevronski mreži.

Manus lahko ne le analizira prijave na delovno mesto in življenjepise prijaviteljev, temveč tudi rangira prijave ter izpostavi prednosti in slabosti vseh kandidatov. Tudi s skopimi zahtevami lahko pripravi analizo nepremičninskega trga in pri tem predlaga nepremičnine, ki bi najbolj ustrezale uporabniku, vključno z lokacijo, ceno, varnostjo sosesk in kakovostjo bližnjih šol. Lahko analizira gibanje delnic in pripravi vizualizacijo, za interaktivno predstavitev gibanj lahko tudi ustvari spletno stran z vsemi podatki in grafi.

Obenem Manus ne zahteva aktivne participacije uporabnika. Povezavanje z oblakom namreč omogoča, da operacije tečejo v ozadju, tudi ko imamo zaprt računalnik, Manus pa uporabnika obvesti, ko izpolni nalogo.

Jičao v videu pravi še, da bo podjetje “pozneje v letošnjem letu” odprlo kodo za nekatere modele, na katerih temelji večagentni sistem Manus.

Nevarnosti avtonomnih sistemov

Manus sproža tudi vrsto etičnih in regulatornih vprašanj. Prvo je vprašanje varnosti in zasebnosti zaradi kitajskega izvora podjetja, saj mora kitajsko podjetje upoštevati kitajske zakone, vključno s pravili o cenzuri, poleg tega pa verjetno prihaja do pošiljanja uporabniških podatkov na strežnike na Kitajskem. Varnostne pomisleke je sprožil tudi DeepSeek, ki so ga v nekaterih državah zaradi tega delno prepovedali.

Ekipa Manus AI je kitajska, čeprav je krovno podjetje Butterfly Effect, ki stoji za Monico in Manusom, registrirano v Singapurju, je v novičniku zapisala strokovnjakinja za varnost umetne inteligence Luiza Jarovsky.

Pomembno je tudi vprašanje avtonomnosti in odgovornosti. Kaj se zgodi, ko agent umetne inteligence sprejme vlagateljsko odločitev, ki vodi do izgub? In kdo je odgovoren, ko sistem naredi napako s posledicami v resničnem življenju? Kitajske oblasti za zdaj niso uvedle stroge regulacije umetne inteligence.

Medtem kitajski ponudniki umetne inteligence pospešeno izdajajo nove modele. Le dan po lansiranju Manusa je kitajski velikan spletne prodaje Alibaba predstavil svoj prvi razmišljujoči model umetne inteligence QwQ-32B, ki po navedbah podjetja prekaša zmogljivost tekmecev OpenAI-01-mini in DeepSeek-R1, piše CNN.