Brskalniku, ki velja za najbolj varnega, očitajo sledenje uporabnikom
Evropska organizacija NOYB je proti Mozilli vložila pritožbo zaradi domnevnega nedovoljenega sledenja uporabnikom v brskalniku Firefox.
Nevladna organizacija NOYB s sedežem na Dunaju, ki je namenjena varovanju pravic zasebnosti posameznikov v Evropi, je pri avstrijskem organu za varstvo podatkov vložila pritožbo proti Mozilli. Proizvajalca brskalnika Firefox v njej obtožuje, da brez privolitve sledi vedenju uporabnikov na spletnih mestih, je poročal Reuters.
Mozilla je v Firefoxu verzije 128.0 poskusno omogočila tako imenovano funkcijo “pripisovanje z ohranjanjem zasebnosti” (angl. Privacy-Preserving Attribution oziroma PPA). Z njo lahko spletne strani sledijo in zbirajo podatke o učinkovitosti svojih oglasov. Mozilla trdi, da gre za neinvazivno alternativo sledenju, saj zbiranje podatkov opravlja brskalnik in ne spletna mesta, ta pa naj pri tem ne bi zbiral podatkov o posameznikih, temveč le številčne podatke.
Odprtokodni brskalnik Firefox je bil še pred 13 leti zaradi svojih funkcij za varovanje zasebnosti med uporabniki ena najbolj priljubljenih izbir in še danes velja za najbolj varnega. Novembra 2009 je po podatkih StatCounterja dosegel skoraj 32-odstotni globalni tržni delež, kar ga je uvrščalo na drugo mesto, za Internet Explorer, ki je v istem obdobju imel približno 56-odstotni globalni tržni delež. Firefox je nato novembra 2011 prehitel Google Chrome.
NOYB: Funkcija posega v pravico do zasebnosti uporabnikov
Po mnenju organizacije NOYB, ki jo je ustanovil zagovornik zasebnosti Max Schrems, je funkcija brskalnik spremenila v orodje za sledenje spletnih strani, o tem pa ni neposredno obvestila svojih uporabnikov. Čeprav je to morda manj invazivno kot neomejeno sledenje, še vedno posega v pravice uporabnikov v skladu z zakoni Evropske unije (EU) o zasebnosti, je dejal NOYB in dodal, da je Firefox privzeto vklopil to funkcijo.
“Sramota je, da organizacija, kot je Mozilla, verjame, da so uporabniki preveč neumni, da bi rekli ‘da’ ali ‘ne’,” je dejal Felix Mikolasch, odvetnik za varstvo podatkov pri NOYB. “Uporabniki bi morali imeti možnost izbire in funkcija bi morala biti privzeto izklopljena.” Kot izhaja iz objave na Mozillini spletni strani je funkcijo PPA sicer mogoče izklopiti.
Za predhodno odobritev uporabnika
NOYB želi, da Mozilla uporabnike obvesti o svojih dejavnostih obdelave podatkov, preide na sistem, ki od uporabnikov zahteva predhodno odobritev sledenja, in izbriše vse nezakonito obdelane podatke milijonov prizadetih uporabnikov.
Organizacija NOYB, ki je junija vložila tudi pritožbo proti Alphabetu zaradi domnevnega sledenja uporabnikom njegovega brskalnika Chrome, je vložila več sto pritožb proti velikim tehnološkim podjetjem. Nekatere so pripeljale do visokih denarnih kazni, še piše Reuters.