Poslanci pozvali agencijo, naj pri omrežninah stopi korak nazaj

Poslanci agencijo RS za energijo mesec in pol po uveljavitvi novega omrežninskega sistema pozivajo, naj ga prilagodi, hkrati pa podaljša prehodno obdobje.
Odbor državnega zbora (DZ) za infrastrukturo je na nujni seji razpravljal o novem omrežninskem sistemu, ki je zaradi višjih stroškov za nekatere uporabnike predmet mnogih kritik.
Poslanci pa so na zahtevo opozicijske NSi razpravljali tudi o tem, ali sta vlada in koalicija zavajali slovensko javnost, saj so predstavniki vlade in koalicijskih strank vse do prejšnjega tedna v izjavah za javnost zagovarjali nov omrežninski sistem.
Prejšnji teden je koalicija javnost obvestila, da novi omrežninski sistem – kot je za Forbes Slovenija dejal gospodarski minister Matjaž Han – “ni v redu” in iščejo obvode, da ga spremenijo. Med drugim so vložili predlog za sklic današnje seje.
Na seji so bili prisotni direktorica agencije Duška Godina, pa tudi državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen, šef Elesa Aleksander Mervar, direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal.
Premier si je veliko obetal
Premier Robert Golob je pred sejo dejal, da si od seje odbora veliko obeta. “Agencija za energijo je žal neodvisna od vlade, je pa zelo odvisna od parlamenta. In jaz si dosti obetam od razprave, ki bo na odboru kasneje in tudi od bodočih ukrepov parlamenta,” je povedal ob začetku redne novembrske seje poslancev, ki je potekala pred sejo odbora.
Miha Lamut, poslanec Svobode, je v uvodu seje odbora za infrastrukturo nato ponovil premierjev pomislek glede novega sistema. Dejal je, da nov način obračunavanja v poletnem času čez dan uvaja visoko tarifo in spodbuja zmanjševanje porabe, ravno takrat pa imamo zaradi sončnih elektrarn v Sloveniji višek energije.
Zanikal je, da bi v Svobodi obračali ploščo. Spomnil je, da je minister iz vrst Svobode Bojan Kumer agencijo večkrat pozval, da naj prestavi uveljavitev sistema. Poudaril je, da v Svobodi nov sistem podpirajo, da pa je treba metodologijo spremeniti.
Prilagoditev sistema, prehodno obdobje …
Odbor za infrastrukturo je na predlog Svobode in SD sprejel sklep in agencijo pozval, da naj:
- prilagodi sistem, tako da se zmanjšajo velike razlike med letnim in zimskim stroškom za gospodinjske odjemalce,
- sprejme ukrepe za stimulacijo novih tehnoloških rešitev zelenega prehoda na način, da uporabniki ne bodo zaradi teh rešitev plačevali višje omrežnine ter da bo sistem stimuliral prilagajanje odjema, ne bo pa kaznoval neprilagajanja,
- uvede prehodno obdobje, dokler ne bo vsem odjemalcem na voljo sprotni vpogled v podatke o porabi in moči odjema,
- uvede dveletno prehodno obdobje za poslovne odjemalce, posebej male poslovne odjemalce,
- naredi analizo učinkov novega sistema na vse odjemne skupine ter
- v 10 dneh poslancem pošlje odziv na omenjene sklepe.
Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo pa je odbor predlagal preučitev vloge regulatornega organa in njegovih pristojnosti po zakonodaji EU ter primerjavo s slovensko ureditvijo.
V NSi in SDS so predlagali sklep, s katerim bi agencijo pozvali k odstopu od pred mesecem in pol uveljavljenega novega sistema obračuna, a je bil zavrnjen.

Pravičnejša omrežnina za lastnike sončnih elektrarn
Tako koalicija kot tudi opozicijska NSi sta prepričani, da novi sistem ne sme kaznovati lastnikov sončnih elektrarn, ki da so prvi prepoznali potrebo po zelenem prehodu in vlagali vanj.
Direktorica agencije Godina je v DZ zanikala, da bi šlo za kaznovanje lastnikov sončnih elektrarn, opozorila pa je, da danes zaradi tako imenovanega neto merjenja drugi odjemalci pokrivajo omrežnino za odjemalce, ki imajo sončno elektrarno.
To je, spomnimo, agencija obrazložila že v spomladanskem dopisu resornemu ministrstvu, ko je zavrnila nadaljnje zamikanje uvedbe novega sistema. “Enočlansko gospodinjstvo, ki se ogreva na zemeljski plin ali toploto in plačuje še plinsko omrežnino oziroma uporabo omrežij za daljinsko ogrevanje, plačuje tudi dvakrat več omrežnine za rabo elektroenergetskega omrežja kot odjemalec – tri- ali štiričlansko gospodinjstvo, ki ima sončno elektrarno, ob tem pa se ogreva s toplotno črpalko, polni električno vozilo in ima še številne druge energetsko potratne naprave, ki uporabljajo električno energijo.”
Pri tem je dodala, da so odjemalci s sončno elektrarno pozimi celo bolj odvisni od elektroenergetskega omrežja kot odjemalci, ki je nimajo in se ogrevajo na primer na plin. Med temi pa so prav energetsko revna gospodinjstva. “Prenova obračuna omrežnine je nujna tudi zaradi naslavljanja energetske revščine, saj prav energetsko revna gospodinjstva oziroma odjemalci nimajo dovolj sredstev za naložbe v sončno elektrarno, za rabo omrežja pa plačujejo več od tistih oziroma celo namesto tistih, ki sredstva za tovrstne naložbe imajo.”

Poziv poslancem, naj premislijo
Godina je danes poslancem podrobno predstavila sistem in učinke na odjemalce, kar je v zadnjem letu že večkrat naredila v javnih predstavitvah.
Poslance je pozvala, naj podprejo ohranitev novega sistema. “Dovolite nam, da počakamo in pridemo do prvih podatkov. Če bo presežnih moči preveč, bomo sistem prilagodili, to vam obljubim in lahko me kličete na odgovornost,” je dejala Godina.
Šef Elesa Aleksander Mervar, ki novi sistem prav tako podpira, je poslance opozoril, da bi vsak poseg terjal prilagoditev sistema. “Upam, da si kdo ne dela utvar, da lahko sprejmemo zakon in se s 1. decembrom vrnemo na star sistem. Vsaka majhna dodelava terja tri mesece dela. Vsak poseg v metodologijo pomeni vsaj pol leta dela, saj varnostnih kopij starega sistema nimamo,” je ocenil.
Tudi Uroš Blažica, predsednik uprave Elektra Primorska in predstavnik distribucijskih podjetij na današnji seji, je dejal, da je morebiten prehod nazaj na star sistem skoraj enako zahteven, kot je bila uvedba novega sistema in “ni mogoč čez noč”.
Tudi gospodarska združenja za zamrznitev
K spremembam omrežninskega akta so danes ponovno pozvale gospodarske organizacije, ki so se zavzele za “razveljavitev oziroma pomembno spremembi novega sistema omrežnin”, do takrat pa predlagajo podaljšanje prehodnega obdobja.
“Nov sistem omrežnin bi najbolj prizadel industrijo materialov, ki je energetsko intenzivna industrija, vendar zagotavlja ključne materiale za ostale gospodarske panoge,” so opozorili v organizacijah na čelu z Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS). “Reprezentativne delodajalske organizacije opozarjajo, da lahko imajo cenovni pritiski energentov na industrijo materialov dolgoročne negativne posledice na druga podjetja, ki koristijo primarne materiale v svoji proizvodnji. Poleg tega pa sama metodologija ni skladna z veljavno zakonodajo, vprašljiva pa je tudi njena izvedba v praksi.”
Godina je tudi glede tega dejala, da bodo več plačali tisti, ki danes plačajo premalo. Tako ona kot Mervar pa sta ponovno dejala, da je delež omrežnine tudi po zvišanju v končnem strošku podjetij za električno energijo še vedno razmeroma majhen in nižji kot v večini držav EU.
Visok račun zaradi napake?
Predsednik žičničarjev Janez Janša, lastnik smučišča Krvavec, je izpostavil, da je imelo eno od smučišč oktobra letos ob nižji porabi nekajkrat višjo položnico za elektriko kot oktobra lani, pri čemer da je bil največji skok pri prispevkih.
Godina je dejala, da to povečanje ni posledica sprememb pri omrežnini in obljubila, da bodo preverili, ali je pri obračunu prispevkov prišlo do napake, saj da takšnega zvišanja ne bi smelo biti.