Začenja se prelomno sojenje: bo moral Zuckerberg prodati Instagram?

Zvezna trgovinska komisija trdi, da je bil Metin prevzem Instagrama način nevtralizacije naraščajoče konkurenčne grožnje Facebooku.
V Washingtonu se začenja prelomno protimonopolno sojenje proti velikanu družbenih omrežij Meta. Ameriška Zvezna trgovinska komisija (FTC) trdi, da je Meta, ki je že imela v lasti Facebook, leta 2012 kupila Instagram in nato leta 2014 WhatsApp, da bi odpravila konkurenco in si s tem zagotovila monopol, poroča BBC.
Zvezna trgovinska komisija je prevzeme takrat odobrila, a pri tem navedla, da bo spremljala rezultate prevzema. Tožbo proti Meti je nato ameriški varuh konkurence in potrošnikov sprožil v času prve administracije ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Če bo Zvezna trgovinska komisija v zadevi zmagala, bi lahko prisilila glavnega izvršnega direktorja Mete Marka Zuckerberga, da proda Instagram in WhatsApp.
“Argument [Zvezne trgovinske komisije] je, da je bil prevzem Instagrama način nevtralizacije naraščajoče konkurenčne grožnje Facebooku,” je za BBC dejala Rebecca Haw Allensworth, profesorica protimonopolnega prava na Vanderbilt Law School.
Kot je navedla, bodo Zuckerbergove besede, vključno z besedami iz njegove elektronske pošte, morda najprepričljivejši dokaz komisije na sojenju. “Dejal je, da je bolje kupovati kot tekmovati. Težko je to povedati bolj dobesedno,” je za BBC povedala Allensworth.
Meta prepričana o zmagi
Meta je pred tem dejala, da je prepričana, da bo zmagala, strokovnjaki pa so za BBC povedali, da bo verjetno trdila, da imajo uporabniki Instagrama boljšo izkušnjo, odkar ga je prevzela.
“Zastavili bodo vprašanje, ali so potrošniki zaradi te združitve v boljšem položaju,” je dejala Allensworth. “Predložili bodo veliko dokazov, da je Instagram postal to, kar je danes, zato, ker mu je koristilo, da je bil v lasti Facebooka.”
Meta je v izjavi navedla, da bodo dokazi na sojenju “pokazali, kar ve vsak 17-letnik na svetu: Instagram, Facebook in WhatsApp tekmujejo s kitajskim TikTokom, YouTubom, X, iMessage in številnimi drugimi”.
“Tožbe [Zvezne trgovinske komisije] proti družbi Meta so v nasprotju z realnostjo,” so za BBC še dejali v tehnološkem velikanu. “Več kot 10 let po tem, ko je [Zvezna trgovinska komisija] pregledala in odobrila naše prevzeme, tak ukrep komisije sporoča, da noben posel ni nikoli zares dokončen,” je dodal tiskovni predstavnik podjetja Meta.
Odnosi s Trumpom toplejši
Čeprav se je sodni postopek začel v prvem Trumpovem mandatu, obstaja možnost, da se bo v njegovem drugem mandatu zadeva spolitizirala, še piše BBC. Po poročanju Wall Street Journala je Zuckerberg namreč osebno lobiral pri Trumpu, da bi Zvezna trgovinska komisija zadevo umaknila.
Odnosi med Zuckerbergom in Trumpom so se od takrat, ko je bil Trumpu zaradi nemirov v ameriški prestolnici januarja 2021 prepovedan dostop do Metinih platform družbenih medijev, nekoliko odtajali. Meta je prispevala milijon dolarjev v Trumpov inavguracijski sklad, januarja pa napovedala, da se bo njenemu upravnemu odboru pridružil šef Ultimate Fighting Championship Fighter (UFC) Dana White, tesen Trumpov zaveznik. Družba je januarja tudi napovedala, da bo ukinila neodvisne preverjevalce dejstev.
Sojenje se začenja v času, ko druga velika protimonopolna zadeva – ZDA proti Googlu – prehaja v tako imenovano fazo pravnih sredstev. Ministrstvo za pravosodje je lani poleti zmagalo v prvi fazi te zadeve, ko je sodnik Amit Mehta ugotovil, da ima Google monopol na področju spletnega iskanja s približno 90-odstotnim tržnim deležem.