“Z ženo bova dobila delnice Vzajemne. Ali lahko odpreva skupen trgovalni račun?”

Bralec je bil dolga leta zavarovanec Vzajemne, prav tako njegova žena. Oba bosta dobila delnice in iščeta najboljšo rešitev, kaj z njimi.
V teh dneh je ali bo okoli 412 tisoč nekdanjih zavarovancev Vzajemne, ki jim ob preoblikovanju zavarovalnice v delniško družbo pripada do vključno 120 evrov vračila vplačane premije, prejelo pošto uprave zavarovalnice z vprašanjem, ali želijo vračilo v denarju ali v delnicah družbe. Kot smo pisali, so tveganja glede ekonomske upravičenosti odločitve za delnice razmeroma velika.
Še dobrih 400 tisoč delničarjev, katerih delež vračila premije je vreden več kot 120 evrov, pa ne more izbrati izplačila. Dobili bodo delnice Vzajemne, ki naj bi spomladi prihodnje leto vstopila na borzo.
Prvi korak bo trgovalni račun
Do 800 tisoč (nekdanjih) zavarovancev Vzajemne bo torej potrebovalo trgovalni račun. Ker ima tega danes manj kot 100 tisoč Slovencev, je pričakovati, da jih bo veliko moralo odpreti novega.
Na to pa se nanaša vprašanje našega bralca, ki je bil leta zavarovan pri Vzajemni, prav tako njegova žena. Oba sta že v pokoju. Obvestila še nista dobila, a predvidevata, da imata oba delež, vreden več kot 120 evrov. Ker nimata interesa, da bi se ukvarjala z delnicami, pa bralca zanima, ali lahko delnice takoj preneseta na partnerja ali drugega družinskega člana oziroma ali lahko z ženo odpreta le en račun, s čimer bi si znižala stroške.
Kot smo pisali v članku na temo odprtja trgovalnega računa, se letni stroški za trgovalni račun gibljejo med 30 in 60 evri za manj aktivne vlagatelje, pri bolj aktivnih pa lahko presežejo 100 evrov.
Ena oseba, en račun
A z Vzajemne so nam sporočili, da bo vsak upravičenec za prenos delnic potreboval trgovalni račun pri borznem članu (borzni hiši ali banki).
Tu povejmo, da zakon navaja, da je “pravica do delnic neprenosljiva s pravnim poslom med živimi” ter da je do uvrstitve delnic na organizirani trg, torej na borzo, prepovedano kakršnokoli trgovanje ali prenos delnic, pravic iz delnic ali upravičenj do delnic razen v primeru dedovanja. Enako velja tudi za sklepanje opcijskih ali terminskih pogodb za te delnice. “Vsak posel, ki je v nasprotju s tem odstavkom, je ničen,” piše v zakonu.
Na Vzajemni so nam pojasnili, da prav tako ni mogoče, da bi imela zakonca skupen račun. Navedli so – sklicujoč se na odgovore Centralne klirinško-depotne družbe (KDD) –, da “se bodo uporabljala splošna pravila vodenja računov v centralnem registru, ki ne omogočajo deljenega imetništva računa”. To pa pomeni, da lahko en račun pripada samo eni osebi.
Ker se zdi pobuda, da bi lahko delnice zavarovanci prenesli na skupen račun ali da bi jih lahko z nekim dokumentom odstopili nekomu drugemu, pa smo ministrstvo za finance vprašali, ali morda pripravljajo kakšno rešitev in spremembo zakona v tej smeri. Odgovore objavimo, ko jih dobimo.