Dostavljavci hrane pod lupo varuha konkurence; Wolt: Pozdravljamo raziskavo trga
Največje dostavljavsko podjetje pri nas Wolt se je po poročanju Necenzurirano.si znašlo pod lupo javne agencije za varstvo konkurence (AVK).
Javna agencija za varstvo konkurence (AVK) pripravlja sektorsko analizo trga dostave hrane v Sloveniji, so nam po tem, ko je portal Necenzurirano.si poročal o tem, da se je največje dostavno podjetje pri nas, finski Wolt, znašlo pod lupo varuha konkurence, povedali v podjetju.
“Ker smo eden izmed ključnih akterjev na tem trgu in izjemno pomemben vir informacij, so nas pozvali k sodelovanju. Na vabilo smo se z veseljem odzvali in se udeležili sestanka, na katerem smo pojasnili, kako poteka dostava hrane, kakšno vlogo ima naše podjetje in kakšne so značilnosti našega trga ter posredovali potrebne podatke za kakovostno izvedbo raziskave. Pozdravljamo tovrstne raziskave, ki so sicer povsem običajne tudi na drugih tujih trgih,” so navedli v pisnem odgovoru za Forbes Slovenija.
Omejevanje konkurence?
Da gre za raziskavo trga, so za STA povedali tudi na agenciji in zagotovili, da zoper nobenega ponudnika trenutno ne vodijo postopka ugotavljanja kršitev. Z raziskavo so začeli aprila.
AVK je kasneje na spletni strani dodatno pojasnila, da so bili obveščeni tudi o določenih domnevnih nepravilnostih na trgu dostave hrane preko digitalnih platform, pri čemer izpostavljajo tudi podatek, da je na trgu le omejeno število ponudnikov tovrstne storitve, in da vstopov ponudnikov nanj že več let ni.
Po uvedbi raziskave so bili seznanjeni tudi z informacijo, da je podjetje Glovo 10. maja prenehalo poslovati v Sloveniji. “Glede na to, da očitno obstajajo okoliščine, ki kažejo na verjetnost omejevanja ali izkrivljanja konkurence, se je agencija odločila, da opravi predmetno raziskavo,” so navedli.
Medtem ko v Woltu pravijo, da bo agencija podatke “uporabila zlasti za boljše razumevanje relevantnega trga z vidika konkurenčne politike”, pa so na agenciji, ki jo vodi Andrej Matvoz, za STA dejali, da lahko raziskavo izvedejo, kadar “togost cen ali druge okoliščine kažejo na verjetnost omejevanja ali izkrivljanja konkurence v državi”.
Kasneje lahko agencija izsledke raziskave uporabi v uradnem postopku, v katerem ugotavlja, ali podjetje zlorablja prevladujoč položaj. Agencija je za STA sporočila, da zaradi interesa same raziskave v tej fazi več informacij ne more podati, poročilo pa bo objavljeno na spletni strani.
Globa v Izraelu
V osrčju preiskave naj bi bili dogovori Wolta z gostinskimi obrati. Wolt naj bi po poročanju Necenzurirano.si po spomladanskem odhodu španskega dostavljavca Glovo gostincem, s katerimi sodeluje, med drugim omogočil oglaševanje na platformi.
Kot je razumeti, bi agencija prav tu lahko videla tveganje. Kot poroča Necenzurirano.si, je moral Wolt leta 2022 v Izraelu plačati približno dva milijona evrov, ker je nekaterim gostincem zagotavljal privilegiran položaj na platformi v zameno za to, da poslovno niso sodelovali z nobenim od drugih ponudnikov dostave hrane.
Wolt je po odhodu Glova daleč največji ponudnik pri nas. Malo po odhodu Glova je sicer znova oživel ponudnik Ehrana, ki pa za razliko od Wolta nima lastne flote dostavljalcev.
En državni organ zahteval, drugi oglobil
Poleti smo povzemali poročanje Dnevnika, da sta Wolt in Glovo prejela globo informacijske pooblaščenke zaradi nezakonitih identifikacijskih številk, ki so jih morali dostavljavci nositi kot rezultat dogovora z ljubljansko občino, poroča časnik Dnevnik. Glovo je moral plačati globo v višini 3.250 evrov, Wolt pa je za globo v višini 17 tisoč evrov vložil zahtevo za sodno varstvo.