Vprašanje, ki sproža polemike: naj bo voda iz pipe v gostinskih lokalih zastonj?

Posel Andreja Lončar 14. julija, 2024 06.10
featured image

Zveza potrošnikov je kritična do gostincev in zdravilišč, ki gostom ne nudijo vode iz pipe ali pa jo zaračunajo. Podjetja pa opozarjajo na stroškovno plat.

14. julija, 2024 06.10

Kozarec vode iz pipe, prosim! V kampanji s tem nazivom Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) poziva vlado, da uzakoni brezplačno vodo iz pipe v gostinskih lokalih in v zdraviliščih. Zveza potrošnikov Slovenije je namreč ob terenski raziskavi naletela na nekaj primerov, ko vode iz pipe ni bilo mogoče dobiti ali pa so jo zaračunali.

V piceriji Porto Konoba v Portorožu in eni od McDonald’sovih restavracij v Ljubljani so jim najprej dali vodo v steklenici oziroma plastenki, na prošnjo pa so jim namesto tega prinesli vodo iz pipe. V gostilni Les v Brežicah in Jack & Joe Steak and Burger Clubu v Mariboru pa so jim poleg obroka prinesli vodo iz pipe, a so jo tudi zaračunali. “V prvi smo za liter plačali en evro, v drugi 1,7 evra,” so navedli na ZPS.

Kampanja Zveze potrošnikov Slovenije prihaja v času priprav novega zakona o gostinstvu, ki prinaša tudi spremembe glede dostopnosti vode iz vodovodnega omrežja v lokalih; več o tem na koncu članka (Foto: Profimedia)

Če naročijo samo vodo, zaračunajo postrežbo

“Sem za brezplačno vodo, ne pa za brezplačno postrežbo,” je poziv ZPS komentirala Barbara Les iz gostilne Les v Brežicah, ki je obiskovalcu poleg obroka zaračunala vodo. Kot je dejala, vodo zaračunajo, če naročiš samo vodo ali vodo zraven obroka. Vode, ki jo prinesejo ob kavi, pa na primer ne zaračunajo.

“Čez cesto imamo brezplačno vodo iz občinskega pitnika, ki si jo lahko kdorkoli natoči. V gostilni pa vodo postrežemo, zaposlene pošteno plačamo in zato to tudi zaračunamo,” nam je dejala sogovornica.

Čez cesto imamo brezplačno vodo iz občinskega pitnika, ki si jo lahko kdorkoli natoči. V gostilni pa vodo postrežemo, zaposlene pošteno plačamo in zato to tudi zaračunamo.

Barbara Les, Gostilna Les

Na ZPS so objavili tudi poziv potrošnikom, da naj jim pošljejo račun, če jim vodo iz pipe kje računajo oziroma če vode iz pipe ni mogoče dobiti. Do začetka tedna so dobili dva računa. Prvi se nanaša na gostinski obrat, ki naj ne bi nudil vode iz pipe, samo v plastenki oziroma steklenici. Drugi račun pa se nanaša na picerijo Martina v Tolminu, ki naj bi zaračunavala vodo iz pipe. Prijavitelj je poslal račun, s katerega je po navedbah ZPS razvidno, da je za pol litra vode plačal 2,4 evra.

Kot nam je dejala Mojca Podgornik, lastnica picerije Martina, ni šlo za vodo iz pipe. “To je cena za vodo v steklenici. Brezplačno vodo postrežemo zraven kave, sladoleda, malice. Če nekdo pride samo na vodo, pa računamo en evro. Tudi mi moramo preživeti; delo, voda, elektrika, pomivanje, vse stane,” nam je povedala sogovornica iz Tolmina. In dodala, da imajo v njihovi gostilni zaradi bližine lepih pohodniških poti veliko pohodnikov. “Tem bidone brez problema napolnimo zastonj. Če pride skupina ljudi, ki bi v lokalu sedela ob vodi, pa ji storitev zaračunamo.”

Izziv za zdravilišča

Zveza potrošnikov je v kampanji okrcala tudi nekatera zdravilišča, ki naj bi kozarec vode iz pipe nudila le obiskovalcem, ki jemljejo zdravila.

Ali zaračunavajo vodo iz pipe in ali je ta kje res brezplačno na voljo samo gostom, ki jemljejo zdravila, smo vprašali tudi nekatera zdravilišča, a jasnih odgovorov nismo dobili.

Iz Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč so nam poslali dopis, ki ga je direktor Iztok Altbauer pred začetkom kampanje poslal zvezi potrošnikov. Pojasnil je, da imajo nekatera zdravilišča ločeno restavracijo za zdraviliške in samoplačniške goste, druga pa ne.

“Izziv v organizaciji strežene pijače nastane, ko imamo tako paciente na zdraviliškem zdravljenju kot goste samoplačnike v isti restavraciji. V tistih restavracijah se strežena pijača v skladu s sprejeto politiko strežbe posameznega zdravilišča zaračuna, enako velja za vodo iz pipe, saj pri tem nastanejo številni stroški, kot so: pomivanje, poliranje, voda, pomivalni stroj, transport, nakup kozarcev, zaposleni. V tem primeru se postrežnina zaračuna takrat, ko to vodo postreže tretja oseba,” je navedel.

Tudi voda iz pipe stane.

Sava Turizem

V Savi Turizem, ki ima med drugim v lasti zdravilišče v Radencih in Terme 3000, so nam povedali, da za katerokoli pijačo, ki se postreže v kozarcih, zaračunajo postrežnino – kot je razumeti, tudi za kozarec vode. Tega brezplačno prinesejo poleg toplega napitka ali kozarca rdečega vina. Gostje, ki bivajo pri njih, pa imajo v sobah steklenice in kozarce, v katere si lahko natočijo vodo iz pipe.

Tudi v državnem podjetju so v odgovoru opozorili na stroškovno plat: “Ne smemo pozabiti, da tudi voda iz pipe stane. Tako kot mora vsak posameznik doma plačati dobavo vode lokalnemu vodovodu, skrbeti za investicijo in vzdrževanje cevi, kupiti kozarce za pitje vode in plačati vodo, ki mu omogoča pranje teh kozarcev, tako nastanejo tudi tovrstni stroški s pitno vodo, ki jo postrežejo gostom na strani turističnih in gostinskih podjetij.”

V Termah Krka, ki so v lasti novomeške Krke, upravljajo pa tri zdravilišča – Dolenjske Toplice, Šmarješke Toplice in obmorski center Talaso Strunjan – gostom ob obrokih prinesejo brezplačno vodo. Na vprašanje, ali kozarec vode kdaj tudi zaračunajo, niso odgovorili, prav tako ne, ali kdaj vodo nudijo le tistim, ki jemljejo zdravila.

So pa dodali, da je pitna voda na voljo tudi na oddelkih, kjer so gostje na zdraviliškem zdravljenju nastanjeni in kjer se izvaja medicinska rehabilitacija. Tudi gibalno omejene goste ves čas bivanja v Termah Krka osebje oskrbuje z obroki, pitno vodo in drugimi napitki. “Zaradi zahtevnejših zdravstvenih stanj tovrstnih gostov hidraciji namenjamo posebno pozornost,” so še zapisali.

V laški Thermani nam na vprašanja niso odgovorili. “Predlagamo, da se obrnete na Turistično-gostinsko zbornico Slovenije, ki vam bo na to temo podala celovit odgovor,” so nam sporočili. Zbornico smo za odziv prosili sredi tedna, a ga do zdaj nismo dobili.

voda, kava
Večina gostincev poleg toplega napitka prinese brezplačno vodo (Foto: Profimedia)

Namig zakonodajalcu

Zveza potrošnikov meni, da bi morali uzakoniti brezplačen dostop do vode iz pipe v gostinskih obratih in v zdraviliščih.

Kot zgled navaja Francijo, ki je “z zakonom naložila gostinskim lokalom, da morajo na meniju ali drugem vidnem prostoru označiti, da potrošniki lahko zahtevajo brezplačno pitno vodo”. Velika Britanija in Kanada pa sta z zakonom predpisali, da morajo podjetja z dovoljenjem za prodajo alkohola zagotoviti tudi brezplačno vodo iz pipe.

Kot je pojasnil Altbauer iz skupnosti naravnih zdravilišč, se delni premik v tej smeri pri nas obeta s spremembami zakona o gostinstvu, za katerega se je ravno končala javna razprava. Predlog zakona, ki naj bi bil sprejet še letos, namreč predvideva, da mora vsak gostinec, priključen na javno vodovodno omrežje, gostom ob naročilu jedi oziroma pijač za uživanje v gostinskem prostoru nuditi pitno vodo iz javnega vodovodnega omrežja.

Zakon pa izbiro, ali bo to vodo zaračunal, prepušča gostincu, ki “sam opredeli, ali bo vodo nudil brezplačno ali bo za to storitev po ceniku zaračunal postrežnino, ki nadomešča stroške nabave vode, kozarcev, čiščenja, postrežbe”. ZPS očitno cilja na to, da bi v predlog vrinili besedo brezplačno.

Tu poudarimo, da tudi voda, ki jo v lokalu dobite “brezplačno”, verjetno ni brezplačna, če le naročite še kaj drugega. Gostinci namreč praviloma strošek dela, vode, elektrike in vsega ostalega, kar potrebujejo za delo, vračunajo v prodajne cene izdelkov. Če vode iz pipe ni na ceniku, je zelo verjetno vračunana v cene ostalih izdelkov na ceniku. Če podjetje s prihodki od prodaje ne pokriva stroškov, tudi vode, mu bo namreč hitro začela teči voda v grlo.