Usoda invalidskega podjetja CSS tudi po seji vlade nič bolj jasna

Danes je o možnostih reševanja podjetja CSS razpravljala tudi vlada, a v zvezi s tem ni sprejela nobene odločitve.
Potem ko je skupščina invalidskega podjetja CSS iz Škofje Loke, ki je v večinski državni lasti, v sredo potrdila predlog poslovodstva za likvidacijo družbe, saj so bila po navedbah Slovenskega državnega holdinga (SDH) vse druge možnosti za nadaljnje poslovanje izčrpane, je ministrstvo za delo sporočilo, da med drugim preverja možnost razveljavitve sprejete odločitve glede likvidacije, poroča STA.
Danes naj bi o možnostih reševanja podjetja razpravljala tudi vlada, a ta po besedah podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona v zvezi s tem ni sprejela nobene odločitve. “Za to tematiko se je osebno zavzel predsednik vlade, naloga pristojnega ministra za delo Luke Mesca pa je, da vodi dialog s podjetjem, zaposlenimi in SDH ter poroča o aktivnostih,” je pojasnil Arčon. Usoda podjetja CSS je bila že pred sejo tudi tema koalicijskih usklajevanj.
Medveš: Ne smemo še bolj zakomplicirati položaja zaposlenih
Kot je v izjavi medijem po sestanku koalicije dejal sekretar poslanske skupine Levice Alan Medveš, bo minister za delo Luka Mesec glede CSS ravnal v skladu s svojimi pristojnostmi in “skrbnostjo, da se reši nastala težava”. Na vprašanje, zakaj se Mesec z reševanjem podjetja ni začel ukvarjati že prej, je Medveš odvrnil, da je sindikat Mesca o zadevi obvestil v začetku novembra, nato pa so stekli pogovori, a je “SDH kot neodvisna institucija šla svojo pot”.
“Minister ima sicer pristojnosti po zakonu ukrepati, ampak je treba paziti na to, da ukrepanje na eni strani ne povzroči, da bi še dodatno zakompliciral položaj ljudi v tem podjetju,” je še po poročanju STA poudaril Medveš.
Zveza društev slepih in slabovidnih ostro proti likvidaciji
V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije, ki je 2,005-odstotni lastnik invalidskega podjetja CSS, pa so danes zavrnili informacije o soglasni potrditvi sklepa o likvidaciji invalidskega podjetja na sredini skupščini, ki da so se pojavile v medijih. Kot so pojasnili, je zveza “odločno nasprotovala sprejetju sklepa o takojšnji likvidaciji podjetja”, a zaradi svojega deleža skupaj z Občino Škofja Loka ni bila uspešna. SDH ima namreč v CSS skoraj 98-odstotni lastniški delež, še poroča STA.
Ob tem so v zvezi napovedali, da bodo na Mesca naslovili poziv, da na podlagi 58. člena zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov ne poda soglasja k sklepom o likvidaciji.