Ta afriška država je drugi največji izvoznik avtomobilov v Evropsko unijo

Posel Forbes Slovenija 11. novembra, 2024 09.49
featured image

Maroko je za Kitajsko največji izvoznik avtomobilov v Evropsko unijo. Kot poroča EUobserver, je leta 2023 proizvedel 700 tisoč vozil, od tega 536 tisoč za evropski trg.

11. novembra, 2024 09.49

Največji izvoznik vozil v Evropsko unijo (EU) ostaja Kitajska, ki je lani izvozila 782 tisoč avtomobilov, medtem ko so ladje iz Maroka v EU prepeljale 536 tisoč vozil, piše Forbes Hrvaška.

Vrednostno pa je izvoz maroške avtomobilske industrije v EU lani celo presegel kitajskega. Maroko ima namreč tudi močno avtodobaviteljsko industrijo in s tem izvoz delov za vozila. Lani je skupen izvoz te panoge v unijo dosegel 15,1 milijarde evrov, kar je 30 odstotkov več kot leto prej, kažejo podatki maroškega finančnega ministrstva.

AfricaNews navaja, da imajo v Maroku pomembno vlogo francoski avtomobilski proizvajalci. Renault tam med drugim izdeluje clia, dacio sandero in dacio joggerja. Stellantis v Maroku proizvaja peugeote, ople in fiate, kitajski, japonski, ameriški in korejski proizvajalci pa številne dele za avtomobile. Kitajski proizvodni konglomerat BYD že dlje časa napoveduje gradnjo tovarne, a do nje še ni prišlo.

Glavni izvozni trgi za avtomobile, proizvedene v Maroku, so Španija, Francija, Nemčija in Italija.

Rast tudi z električnimi vozili

Po številu proizvedenih vozil prvo mesto v Afriki pripada Južnoafriški republiki, a tudi po tem kriteriju naj bi Maroko v prihodnje prevzel primat.

Analitiki pričakujejo, da bo maroški izvoz avtomobilov še naprej rasel, povečal pa se bo tudi odstotek električnih vozil. Maroški minister za industrijo in trgovino Ryad Mezzour načrtuje, da bo do leta 2030 šestdeset odstotkov letno proizvedenih vozil električnih. Večino naj bi izvozili v Evropo.

Dobri odnosi z Evropsko unijo

Maroko je postal ključni zaveznik EU pri nadzoru migracij in boju proti terorizmu ter je glavni trgovinski partner EU v regiji afriškega Magreba. V okviru trgovinskega sporazuma z Brusljem ima prednostni dostop do trga EU.

Ob zadnjem obisku francoskega predsednika Emmanuela Macrona v Maroku sta domača država in Francija podpisali več kot 20 investicijskih pogodb. To vključuje 3,5 milijarde evrov vredno partnerstvo za obnovljive vire energije med francoskim podjetjem Engie in Office Chérifien des Phosphates.