Švicarski izdelovalci luksuznih ur potrebujejo državno pomoč

Posel Forbes Slovenija 8. septembra, 2024 18.52
featured image

Nekateri urarji v Švici so bili zaradi šibkega povpraševanja po luksuznih izdelkih primorani zaprositi državo za finančno pomoč.

8. septembra, 2024 18.52

Znamki luksuznih švicarskih ur Girard-Perregaux in Ulysse Nardin sta prvi potrdili, da sta se vključili v državni program, katerega namen je ohranjanje delovnih mest, poroča Bloomberg.

Družba Sowind Group, ki ima v lasti obe znamki, je poslala okrog 50 od 320 zaposlenih (15 odstotkov delovne sile) na skrajšan delovni čas oziroma čakanje, je dejal glavni izvršni direktor skupine Patrick Pruniaux.

Država podjetjem v programu krije do 80 odstotkov plač delavcev, medtem ko podjetja ukinejo izmene oziroma delovne ure v skladu z nižjim povpraševanjem. Program je namenjen izogibanju trajnim odpuščanjem v proizvodnih sektorjih, vključno z urarstvom.

“Zaenkrat gre za majhno urarsko krizo, ki je nekoliko ločena od preostalega gospodarstva,” je za Bloomberg še dejal Pruniaux na urarskem sejmu Geneva Watch Days.

Pomoč tudi za dobavitelje

Za pomoč so doslej že zaprosili nekateri švicarski dobavitelji delov za izdelavo ur, ki so se spopadali z upadom naročil urarjev.

Ura Girard Perregaux
Girard Perregaux in druge švicarske znamke beležijo padec povpraševanja (Foto: PROFIMEDIA)

Poleti je okrog 40 podjetij v kantonu Jura, kjer je veliko dobaviteljev urarski industriji, oddalo prijave za kompenzacijo skrajšanega delovnega časa in čakanja, je pred mesecem za züriški časnik NZZ dejal Pierre-Alain Berret, vodja trgovinske in industrijske zbornice v kantonu.

V začetku leta se je v državni program prijavilo le pet podjetij.

Padec povpraševanja

Švicarske urarje pesti upad povpraševanja, zlasti na Kitajskem, kjer je po pandemiji koronavirusa prišlo do nepričakovane rasti prodaje luksuznih ur. A po treh zaporednih letih rekordnega izvoza je bila v prvih sedmih mesecih letošnjega leta vrednost izvoza nižja za 2,4 odstotka.

Ura "Mačje oko" znamke Girard Perregaux
Ure Girard Perregaux se prodajajo tudi za več sto tisoč dolarjev. Na sliki ura Mačje oko (Cat’s Eye). (Foto: PROFIMEDIA)

Padec povpraševanja je najbolj prizadel urarje, ki izdelujejo malce manj drage ure. Najbolje prodajane znamke, kot sta Rolex in Patek Philippe, kažejo večjo odpornost na krizo. Nižjo prodajo na Kitajskem beležita tudi skupina Richemont, ki ima v lasti znamki Vacheron Constantin in IWC (International Watch Company), ter skupina Swatch, lastnica znamke Omega.

Pruniaux ne vidi znakov okrevanja za kitajsko gospodarstvo, zato za urarstvo pričakuje kvečjemu delno okrevanje v prihodnjem letu. Letos bodo prihodki od prodaje skupine Sowind enaki lanskim ali nižji. To je precej slabše kot 10-odstotna rast v 2023 in skorajšnja podvojitev prodaje leto prej.

Sowind, ki je bil do menedžerskega prevzema leta 2022 v lasti francoskega luksuznega konglomerata Kering, izdeluje ure tudi za več sto tisočakov. Nekateri redki modeli znamke Girard-Perregaux na primer dosegajo tudi ceno pol milijona dolarjev, še piše Bloomberg.