Švicarski farmacevt pospešeno v boj za mesto na trgu zdravil za hujšanje
Z novimi, še učinkovitejšimi zdravili za hujšanje si družba Roche obeta prednost pred tekmeci, kot sta Eli Lilly in Novo Nordisk.
Švicarski proizvajalec zdravil Roche bo pospešil začetek prodaje svojih zdravil proti debelosti, potem ko sta na trgu hujšanja trenutno uspešna konkurenta Novo Nordisk in Eli Lilly, poroča Euronews. Tablete in injekcije za hujšanje naj bi na trg poslali do leta 2028.
Družba je ta zdravila pridobila po januarskem prevzemu biotehnološkega podjetja Carmot Therapeutics. Trenutno so v fazi testiranja, uporabljala se bodo lahko samostojno ali v kombinaciji z drugimi zdravili. Namenjena so tudi bolnikom s sladkorno boleznijo.
S čim bi prehiteli tekmece
Prejšnji teden objavljeni rezultati kliničnih testiranj tablet so pokazali, da se je po štirih tednih telesna teža uporabnika v povprečju zmanjšala za 6,1 odstotka. Zdravila družb Eli Lilly in Novo Nordisk trenutno ponujajo nižje odstotke zmanjšanja telesne teže, in sicer za približno enega do štiri odstotke na mesec.
Roche je sporočil, da imajo v razvoju še druga zdravila za uravnavanje telesne teže, ki so jih pridobili s prevzemom. Švicarski farmacevt pa načrtuje tudi prestrukturiranje in osredotočanje na manjše, vendar donosnejše segmente zdravil, kot so zdravila za Alzheimerjevo bolezen.
Milijardni in hitro rastoči trg
Po podatkih družbe Grand View Research je bil svetovni trg za uravnavanje telesne teže leta 2022 vreden približno 143 milijard dolarjev, do leta 2030 pa bo vsako leto rasel za okoli 10 odstotkov. Zato imajo drugi proizvajalci zdravil, kot sta Eli Lilly in Novo Nordisk, ki sta se s svojima zdraviloma Wegovy oziroma Mounjaro že uveljavila na trgu, veliko prednost pred Rochem, ki namerava na trg vstopiti leta 2028, še piše Euronews.
Kot smo že poročali, pa na potek patentov zdravil za hujšanje farmacevtskih velikanov Novo Nordisk in Eli Lilly prežijo generični proizvajalci zdravil, zlasti v Indiji. Ti bodo potrošnikom lahko ponudili nižje cene in večjo dostopnost tovrstnih zdravil.