Sava ni več dolžnica svojima državnima lastnikoma SDH in Kad
Družba Sava je polovico svojih terjatev do SDH in Kada pretvorila v kapital, preostanek pa poplačala v denarju.
SDH in Kad sta na podlagi skupščinskega sklepa v postopku povečanja osnovnega kapitala družbe Sava polovico svojih terjatev do podjetja oziroma okoli 35,8 milijona evrov pretvorila v kapital, kar je skupščina Save potrdila že konec avgusta. Preostanek terjatev do obeh državnih lastnikov v višini nekaj nad 36 milijonov evrov je Sava poplačala v denarju. Sava tako do SDH in Kada nima več obveznosti, poroča STA.
Gre sicer za del operacije povečanja osnovnega kapitala Save. Skladno z njo se bo osnovni kapital družbe s stvarnim vložkom povečal za 13,8 milijona evrov na nekaj manj kot 42,9 milijona evrov, in sicer z izdajo prav toliko navadnih delnic. Vplačala sta jih le SDH in Kad. Prodajna cena ene nove delnice je bila 2,6 evra, emisijska vrednost novih delnic je dosegla omenjenih nekaj več kot 35,8 milijona evrov.
Po tem povečanju se bo osnovni kapital povečal še za nekaj več kot 1,5 milijona evrov na okoli 44,4 milijona evrov, in sicer v denarju. Tudi v tem primeru bo cena za novo delnico znašala 2,6 evra, tako da bo skupna emisijska vrednost vseh novoizdanih delnic znašala nekaj več kot štiri milijone evrov. Ta postopek, v katerem bodo sodelovali ostali Savini delničarji, še ni izveden, so za STA pojasnili v SDH in Kadu.
Lastniški delež SDH v Savi brez bistvenih sprememb
Lastniški delež SDH v družbi Sava se po izvedenih povečanjih osnovnega kapitala ne bo bistveno spremenil, so poudarili v državnem upravljavcu naložb. SDH je imel pred povečanjem kapitala sicer 61,91-odstotni lastniški delež, Kad pa 28,05-odstotnega.
Po izvedeni dokapitalizaciji Save bo tako zaključen postopek finančnega prestrukturiranja nekdanje velike mešane poslovne skupine, ki je potekal vse od leta 2016. Sava, ki danes skoraj izključno temelji na turističnem delu, bo tako po navedbah SDH in Kada dobila normalen dostop do tržnih virov financiranja in s tem nadaljnji razvoj skupine.
To naj bi bil tudi eden od bistvenih pogojev za nadaljnjo presojo in izvedbo usmeritev iz prenovljene strategije upravljanja državnih naložb. Ta v turističnih družbah predvideva ločitev lastništva določenih turističnih nepremičnin in funkcije izvajanja turistične dejavnosti, in sicer tako, da se bo celotna turistična dejavnost v lasti države organizirala v okviru dveh stebrov pomembnih naložb, stebra skupine Sava in stebra družbe Istrabenz Turizem, še piše STA.