Prvi mož Gen energije naštel tri razloge, zakaj Jek 2 ni novi Teš 6
V družbi Gen energija so prepričani, da projekt nove nuklearke v Krškem (Jek 2) ni enak projektu šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki ima sloves izrazito neučinkovito vodene energetske naložbe. Eno od glavnih razlik vidijo v načinu vodenja projekta, pri katerem bi lahko kot soinvestitor sodelovalo tudi gospodarstvo.
Razlike med projektoma Jek 2 in Teš 6 je v današnjem pogovoru z novinarji izpostavil generalni direktor Gena energije Dejan Paravan, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).
Med razlogi, zakaj projekta nista enaka, je omenil to, da je bila premogovna tehnologija že ob odločitvi za Teš 6 v zatonu, medtem ko jedrska energija ostaja sodobna tehnologija, ki je tudi nizkoogljična. Če so emisije ogljikovega dioksida iz Teša okoli 820 kilogramov na megavatno uro (MWh), naj bi bili izpusti iz Jeka 2 pri okoli šestih kilogramih na MWh.
Paravan je izpostavil tudi vidik, da pri Tešu 6 cena premoga predstavlja več kot 70 odstotkov stroškovne cene električne energije, medtem ko je pri jedrskih elektrarnah ta delež nekje med 10 in 15 odstotki. Prav tako težav z oskrbo z uranom kot osnovnim energentom v Genu ne vidijo.
V trenutno edinem investitorju v Jek 2 zagotavljajo tudi, da je projekt voden in nadziran na povsem drugačen način, kot je bilo to pred desetletjem v primeru Teša 6.
Razlika v vodenju
Šesti blok, tako Paravan, ni bil nadziran in koordiniran na ravni vlade, ni bil voden na Holdingu slovenske elektrarne (HSE), projekta ni revidiralo računsko sodišče, prav tako ni bilo posebnega dodatnega ali civilnega nadzora.
Pri Jeku 2 medtem po Paravanovih navedbah obstaja posebna vladna delovna skupina, ki koordinira priprave na projekt. Projekt centralno vodijo na Genu energiji, v splošnem pa sta regulacija in nadzor v sektorju jedrske energije bistveno strožja kot drugod.
Tudi računsko sodišče je dozdajšnje vodenje projekta pregledalo in nepravilnosti, kot pravijo v Genu, ni odkrilo. Obenem v družbi podpirajo uvedbo civilnega nadzora, ko bo v primeru dokončne odločitve za investicijo vzpostavljeno posebno projektno podjetje za izvedbo naložbe.
Pozitivna izkušnja z nuklearko
Tretja razlika med Jekom 2 in Tešem 6 je po Paravanovih besedah pozitivna izkušnja z obstoječo krško nuklearko (Nek). Ta 40 let zagotavlja stabilen vir energije in ga bo še vsaj 20 let, elektrika iz Neka je zelo konkurenčna in Genu omogoča dobre rezultate ter stalen denarni tok. Zaradi delovanja nuklearke se je oblikoval strokoven kader na področju jedrske energije z veliko znanja.
Kot pomemben vidik, zakaj Jek 2 v primeru, da mu bodo volivci novembra na referendumu prižgali zeleno luč, ne bo šel po poti Teša 6, je Paravan omenil tudi dejstvo, da so v Genu energiji naklonjeni soinvestitorstvu drugih akterjev.