Če ste bili zavarovani pri Vzajemni, ste upravičeni do izplačila: koliko in kdaj

Posel Marko Valadžija 14. januarja, 2025 13.31
featured image

Zaradi statusnega preoblikovanja Vzajemne v delniško družbo bo zavarovalnica v sredo začela pošiljati obvestila upravičencem do vračila deleža premije. Tisti, ki so upravičeni do deleža premije do 120 evrov, se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali v delnicah, upravičenci nad 120 evrov pa bodo prejeli delnice.

14. januarja, 2025 13.31

Zavarovalnica Vzajemna se bo po dobrem letu dni od ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in uvedbe obveznega zdravstvenega prispevka preoblikovala v delniško družbo. Ta proces določa zakon o statusnem preoblikovanju Vzajemne, v njem pa je zapisano, da bo Vzajemna svojemu ustanovitelju – Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) – vrnila njegov vložek ob ustanovitvi.

To bo ZZZS lahko dobil v obliki denarnega izplačila ali pa v delnicah. Tudi zavarovanci, ki so imeli na dan 31. december 2023 sklenjeno vsaj eno zavarovanje s trajanjem eno leto ali več, bodo upravičeni do izplačila ali pa ustreznega števila delnic Vzajemne.

Kot je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik uprave Vzajemne Matija Šenk, je bilo preoblikovanje Vzajemne v delniško uspešen, a zahteven proces, ki pa ga je Vzajemna uspešno izpeljala.

Kako so bili izračunani deleži upravičencev?

Šenk je ob tem pojasnil, da so bili deleži upravičencev – teh je skupaj 831.573 – določeni na podlagi kapitala Vzajemne, ki je 31. decembra 2023 znašal 95,9 milijona evrov. Določitev deleža ZZZS in upravičencev je izvedel pooblaščeni ocenjevalec vrednosti, podjetje KF Finance, ki ga je skladno z zakonom izbralo ministrstvo za finance. Izračun pa je kasneje pregledal še pooblaščeni revizor PwC, ki ga je prav tako izbralo ministrstvo.

“Delež posameznega upravičenca je bil določen linearno na njegov količnik: več premije je vplačal, večji bo njegov delež,” je dejal Šenk. Kot je pojasnila članica uprave Vzajemne Alja Markovič Čas, se je delež posameznega upravičenca izračunal tako, da se je določil del premije, ki je bil obračunan posameznemu upravičencu od skupaj obračunane premije. Delež je bil nato izražen v številu delnic oziroma denarnem znesku.

Vzajemna, zavarovalnica
Novinarska konferenca Vzajemne o preoblikovanju v delniško družbo (Foto: Žiga Živulovič jr./Bobo)

Vzajemna bo upravičencem od srede dalje na domače naslove začela pošiljati obvestila o tem, do kakšnega deleža delnic oziroma denarnega izplačila so upravičeni. Obvestila bodo pošiljali do 11. februarja, pošiljali pa jih bodo v sklopih, upravičenci bodo obvestila prejeli po navadni pošti.

Dve skupini upravičencev – eni bodo lahko izbirali med denarnim izplačilom ali delnicami, drugi bodo dobili delnice

ZZZS in upravičenci, katerih deleži izplačila ne presegajo 120 evrov – teh je 412.217 –, se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali pa za izplačilo v deležu delnic. To bodo morali posebej označiti na obrazcu, ki ga bodo po pošti prejeli na domač naslov.

Izplačilo na računih v drugi polovici 2025, najkasneje pa do konca leta

V 15 dnevih po prejemu obvestila se bodo upravičenci morali odločiti, ali sprejmejo denar ali pa so se odločili za delež delnic. V primeru odločitve za denarno izplačilo bodo morali upravičenci Vzajemni sporočiti številko svojega transakcijskega računa. Izplačilo bo nakazano v okvirnem roku šestih mesecev, torej v drugi polovici leta 2025, skrajni rok za izplačila pa je konec letošnjega leta, je dejala Markovič Čas.

Upravičenci, katerih deleži izplačila presegajo 120 evrov – teh je 419.356 –, pa bodo dobili delnice. Kot je pojasnila Markovič Čas, bodo upravičenci lahko delnice prevzeli v roku dveh let pri Centralno klirinško depotni družbi KDD in opravili prenos delnic na svoj trgovalni račun, če ga imajo že odprtega, v nasprotnem primeru si ga bodo morali odpreti. “Po preteku dveh let od uvrstitve na trg se bodo delnice, ki jih upravičenci ne bodo prevzeli, prenesle na kapitalsko družbo. Stroške v zvezi z izdajo delnic nosi Vzajemna, vse ostale stroške, ko bodo delnice že vpisane na trgovalne račune upravičencev, pa bodo morali kriti upravičenci sami,” je dejala članica uprave Vzajemne.

Ali bo upravičencem treba plačati dohodnino?

Delnice bodo lahko njihovi imetniki prodali šele, ko bodo uvrščene na Ljubljansko borzo, to pa naj bi se predvideno zgodilo na začetku leta 2026. Ob tem je za upravičence, ki bodo dobili delnice ali pa se bodo odločili za izplačilo v denarju, pomembno tudi to, da dohodnine od dohodka, ki ga je posamezni upravičenec dosegel s prevzemom delnic ali izplačila, ne bo treba plačati.

Kot je dodala Alja Markovič Čas, bo nominalni znesek ene delnice ob izdaji znašal en evro, po uvrstitvi delnic na borzo pa se bo cena oblikovala na organiziranem trgu, pri čemer bo cena oziroma vrednost razvidna v javno objavljeni tečajnici borze.

Alja Markovič Čas, Vzajemna
Članica uprave Vzajemne Alja Markovič Čas (Foto: Žiga Živulovič jr./Bobo)

Vzajemna bo po preoblikovanju v delniško družbo imela torej najmanj 419.356 delničarjev, ob tem pa v vodstvu družbe pričakujejo, da se bo iz prve skupine upravičencev za izplačilo v delnicah odločilo okoli deset odstotkov upravičencev. Delničarji bodo imeli vpliv na poslovanje prek glasovanja na skupščini o zadevah, za katere zakon predvideva, da o njih odloča skupščina – o imenovanjih članov nadzornega sveta, spremembah statuta, delitvah bilančnega dobička.

Okvirni izračun izplačila za nekatere upravičence

V Vzajemni so naredili tudi okvirni izračun, koliko bo znašala višina izplačila za nekatere upravičence. “Če je imel upravičenec samo dopolnilno zavarovanje zadnjih pet let, smo izračunali, da mu pripada 46 evrov. Za deset let dopolnilnega zavarovanja mu pripada 84 evrov, za petnajst let pa 118 evrov. Več bodo dobili tisti, ki so imeli ob dopolnilnem sklenjeno še kakšno zavarovanje. Najvišji znesek na posameznega upravičenca znaša 522 evrov, 9.946 upravičencev pa bo dobilo izplačilo enega evra ali manj,” je pojasnila Markovič Čas.

Šenk: Poslovanje Vzajemne je bilo kljub ukinitvi dopolnilnega zavarovanja dobro

Predsednik uprave Vzajemne Matija Šenk je izpostavil, da so bili poslovni rezultati Vzajemne v letu 2024 uspešni, saj je zavarovalnica dosegla rast in stabilnost kljub dejstvu, da je ostala brez 93 odstotkov premije iz naslova dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj.

Rast kosmate obračunane premije je bila v primerjavi z letom 2023 12-odstotna. Pri novo sklenjenih zavarovanjih je bila rast štiriodstotna, pri zdravstvenih zavarovanjih pa 21-odstotna.

“Projekcija kapitalske ustreznosti Vzajemne ostaja stabilna tudi ob predpostavki, da bi se Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in vsi upravičenci z deležem do 120 evrov odločili za izplačilo,” je poudaril Šenk.

Dodal je, da je cilj Vzajemne ohraniti pozicijo na trgu in še naprej delovati na področju zdravstvenih zavarovanj. Trenutno ima Vzajemna aktivnih okoli 320.000 zdravstvenih in nezgodnih zavarovalnih polic.