Premiki v slovenskem portfelju Pavla Vujnovca: mali plinski trgovec menja lastnika

Posel Andreja Lončar, Kaja Stepančič 15. januarja, 2025 14.10 > 15. januarja, 2025 14.21
featured image

Pavel Vujnovac je svoje slovensko podjetje PPD Energija, ki med drugim dobavlja plin poslovnim odjemalcem, prenesel pod okrilje energetske divizije Enna Next.

15. januarja, 2025 14.10 > 15. januarja, 2025 14.21

Hrvaška energetska družba Enna Next v lasti Pavla Vujnovca je decembra od podjetja PPD Global SA, ki je prav tako v lasti Vujnovca, prevzela slovensko podjetje za trgovanje z zemeljskim plinom PPD Energija. S tem Vujnovac konsolidira energetska podjetja pri nas, Enna Next pa – kot povedo v podjetju – krepi storitve oskrbe s plinom.

Enna Next je del skupine Energia Naturalis (Enna) v lasti Pavla Vujnovca, ki je med drugim tudi večinski lastnik Fortenove in s tem Mercatorja. Do predlani je bil del skupine tudi koncern PPD, ki se ukvarja s trgovanjem s plinom, a ga je Vujnovac po pisanju hrvaških medijev oddelil. Zdaj pa očitno posamezna podjetja plinskega giganta Enna prevzema nazaj, pod okrilje energetske divizije Enna Next. Eden takih primerov je slovenski PPD Energija, ki obstaja od leta 2013.

Kot smo pisali že lani, ima skupina Enna, ki jo vodi Boštjan Napast, velike ambicije na trgu elektrike in zemeljskega plina v Sloveniji.

Novo vodstvo, za stranke ni sprememb

Če smo lani pisali, da je hrvaška Enna Next v Sloveniji ustanovila novo podjetje z istim imenom, pa so se očitno lastniki kasneje odločili za drugo pot. Zdaj namreč iz uradnih registrov izhaja, da je Enna Next prevzela PPD Energijo in jo preimenovala v Enna Next.

PPD Energija pa je poleg lastnika in imena dobil tudi novo vodstvo. Direktorjema Marijeti Majer in Mohorju Vrhovniku, ki prihajata iz lani ustanovljene Enna Next, se je v vodstvu pridružil še Jošt Štrukelj, nekdaj vodilni v družbi za trgovanje z elektriko Suncontractu.

V podjetju zagotavljajo, da spremembe ne bodo vplivale na poslovanje, sklenjene pogodbe ter poslovne partnerje.

Lani ustanovljeno družbo Enna Next so medtem lastniki preimenovali v Enna Power, njena dejavnost je oskrba in trgovanje z energijo, direktor pa Zvonimir Novak s prebivališčem na Hrvaškem.

Majhen igralec

PPD Energija je sicer zelo majhen igralec na slovenskem trgu s plinom, katerega obvladujejo Petrol in njegova hčerinska družba Geoplin, Energetika Ljubljana ter Gen-I.

V letu 2022, ki ga je zaznamovala energetska kriza (in visoke cene plina), je PPD Energija pri nas ustvaril 18 milijonov evrov prihodkov in 77 tisoč evrov dobička. Predlani so prihodki podjetja z dvema zaposlenima padli na 2,2 milijona evrov, čisti dobiček je znašal 50 tisoč evrov, medtem ko podatkov za lani še ni.

Napovedali obsežna vlaganja v regiji

V Sloveniji se bo podjetje Enna Next – kot so v podjetju navedli v sporočilu za javnost – osredotočalo na “zanesljivo in konkurenčno dobavo ter odkup električne energije in plina, na energetske storitve, ki vključujejo baterijske sisteme in sončne elektrarne, na napredne storitve upravljanja z energijo ter virtualne elektrarne”. Cilj je podpirati slovenska podjetja pri zelenem prehodu in doseganju višje energetske učinkovitosti, pravijo.

“Zavedamo se, da je slovenski energetski trg zelo dobro razvit, a verjamemo, da lahko podjetjem ponudimo rešitve na področju energetike, ki jim prinašajo dodano vrednost. Pri tem mislim na zanesljivo in prilagodljivo dobavo in odjem električne energije ter plina, ki jo zagotavljamo na račun lastnih proizvodnih virov, izkušene trgovalne ekipe, stalnega dostopa do utekočinjenega zemeljskega plina in stabilnega kapitalskega zaledja skupine Enna,” je ob tem dejal direktor Mohor Vrhovnik.

Marijeta Majer pa je dodala, da ciljajo tako na velika kot manjša podjetja. “Storitve, ki jih ponujamo na slovenskem trgu, so namenjene industrijskim podjetjem, turističnim in komercialnim družbam, proizvajalcem energije in javnemu sektorju,” je dejala.

Matična hrvaška družba Enna Next je jeseni napovedala tudi obsežna vlaganja v regiji, in sicer 240 milijonov evrov v geotermalno energijo, 330 milijonov evrov v solarne parke, 40 milijonov evrov v baterijske hranilnike in 25 milijonov evrov v projekte energetske učinkovitosti. Ali je med načrtovanimi projekti tudi kakšen v Sloveniji, še ni znano.