Prelomni trenutek za evropsko raziskovanje vesolja, zraven tudi Slovenci

featured image

V torek bo Evropska vesoljska agencija (ESA) izstrelila raketo Ariane 6, pri dogodku pa sodeluje tudi zasavski Dewesoft s svojo merilno opremo.

5. julija, 2024 09.42

Merilne sisteme zasavskega Dewesofta so uporabljali pri testiranju raketnega motorja, nameščeni so tudi na izstrelitveni ploščadi v Francoski Gvajani, kjer bodo služili za zajem podatkov ob sami izstrelitvi rakete. Tudi v nadzornem centru uporabljajo programsko opremo Dewesofta, ki zajema, dekodira in prikazuje telemetrijske podatke, sporočajo iz podjetja.

Dewesoftova merilna oprema meri analogne in digitalne vhodne signale pospeškov, tlakov, raztezkov materiala, vibracij, temperature in mnoge druge parametre, katerih zajemanje in obvladovanje sta ključna za uspešno izstrelitev rakete.

“Razvoj motorjev je trajal več let, sprva so uporabljali merilne sisteme drugih proizvajalcev, ki pa so jih nadgrajevali z našimi in jih nato dokončno popolnoma zamenjali z Dewesoftovimi sistemi. Opravili so več testiranj, vsak tak test stane ogromno denarja in zelo pomembno je bilo, da se ne izgubi noben podatek, kar je nam in naši opremi tudi uspelo,” je v pisni izjavi navedel projektni vodja pri Dewesoftu Matic Lebar.

Esina najmočnejša raketa doslej bo poletela z evropskega vesoljskega izstrelišča v Kourouju v Francoski Gvajani 9. julija ob 15. uri po lokalnem času oziroma ob 20. uri po srednjeevropskem času.

Namenjena pošiljanju tovora

Raketa Ariane 6 bo namenjena pošiljanju tovora v vesolje, pri čemer je teža tovora odvisna od števila pospeševalnikov na raketi. S tem bo imela raketa fleksibilnost, da v vesolje pošilja tako lahke kot težje tovore za širok nabor aplikacij, kot so opazovanje Zemlje, telekomunikacije, meteorologija, znanost in navigacija.

Podjetja, ki bi želela v vesolje izstreliti satelite, ki tehtajo manj kot 200 kilogramov, lahko svoj tovor tudi dodajo glavnemu tovoru. Ta možnost je del Esine pobude za ugodne izstrelitve manjših satelitov, pojasnjujejo na spletni strani.

Celotna raketa bo skupaj s polnim tovorom tehtala skoraj 900 ton, kar je približno toliko kot eno letalo Airbus A380 in pol, so še navedli. Razvoj rakete je stal okoli 4,5 milijarde evrov.

Ariane 6, izstrelitvena ploščad v Francoski Gvajani
Izstrelitvena ploščad v Francoski Gvajani (Foto: esa.int)

Milijarde za avtonomni dostop do vesolja

V Dewesoftu načrtovano izstrelitev označujejo kot “prelomni trenutek za raziskovanje vesolja”. Evropa bo po navedbah Dewesofta s tem pridobila avtonomen dostop do vesolja.

Dewesoft z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) sodeluje že več let. S prihodnjim letom bo Slovenija postala tudi polnopravna članica agencije, kar je za podjetja v tej panogi zelo pomembno. Članstvo jim namreč odpira vrata za sodelovanje v dveh jedrnih programih agencije, tehnološkem raziskovalnem in znanstvenem, ki sta dostopna samo polnopravnim članicam.

Maja letos je ESA objavila razpis, ki je namenjen samo slovenskim podjetjem.