Pred visokimi carinami so pobegnili v Mehiko: “Čakamo, kaj se bo zgodilo”

Nove uvozne carine, ki jih je Donald Trump napovedal za Mehiko, bi obremenile tudi številna kitajska podjetja, ki so tja preselila proizvodnjo.
Potem ko je Donald Trump v svojem prvem mandatu leta 2018 za kitajsko blago uvedel carine in naložbene omejitve, ki jih je njegov naslednik Joe Biden še zaostril, so kitajska podjetja začela svojo proizvodnjo množično seliti v Mehiko. Trgovinski sporazum med ZDA, Mehiko in Kanado (USMCA), ki ga je sklenil prav Trump, jim je namreč omogočal brezcarinski dostop do ameriškega trga.
Poleg zaostritve carin na kitajski uvoz je Trump po svoji drugi izvolitvi novembra napovedal, da bo nemudoma po svoji inavguraciji uvedel 25-odstotne carine na blago, uvoženo iz Mehike in Kanade. Te naj bi ostale v veljavi, dokler se ne bodo prenehali nezakoniti prestopi meje in tihotapljenje mamil, zlasti sintetičnega fentanila. Pred tem je napovedal tudi nova pogajanja o lastnem sporazumu USMCA.
Podjetja, ki proizvajajo v Mehiki, so se tako znašla v negotovosti in tehtajo svoje možnosti v primeru trgovinskih omejitev. “Čakamo, kaj se bo zgodilo, ko bo Trump zavzel položaj – ali bomo lahko še naprej rasli ali ne,” je za CNN pojasnil Matt Harrison, predsednik podjetja Kuka Home North America, ki ima v mehiškem Monterreyu proizvodno bazo za pohištvo. “Preprosto povedano, 25-odstotna carina na uvoz iz Mehike me lahko spravi ob posel,“ je opozoril.
Carine, ugodne za Mehičane
Med temi podjetji je vse več tudi kitajskih. Da bi se izognila carinam in skrajšala dobavne verige, so ta začela množično seliti proizvodnjo bližje ZDA. V Mehiki je tako v zadnjih letih zraslo več kitajskih industrijskih con. Po navedbah poslovne revije China Briefing se je število prihodov kitajskih podjetij v Mehiko od leta 2020, ko je sporazum USMCA začel veljati, skoraj potrojilo.
César Santos, ki je na svojem zemljišču v Monterreyju sprejel veliko kitajskih naložb, je za CNN povedal, da je Trumpova uvedba carin pred leti močno povečala kitajska vlaganja v regiji. “Pravzaprav nam je to pomagalo. Ko so uvedli carine za Kitajsko, so ta podjetja prišla k nam,” je razložil in dodal, da so Kitajci začeli z začasnimi najemi, nato pa hitro prešli na nakup celotnih objektov.
Pod bremenom novih carin na mehiški izvoz bi se tako znašla tudi kitajska podjetja, ki so tam prisotna. A kot je še pojasnil Santos, bi bila proizvodnja v Mehiki za kitajska podjetja kljub uvedbi 25-odstotnih carin še vedno ugodnejša kot proizvodnja na Kitajskem.
Vse več kitajskih naložb
Kitajske naložbe v Mehiki se hitro povečujejo. Kot ugotavlja CNN, so se s 5,5 milijona dolarjev leta 2013 povečale na 570 milijonov dolarjev leta 2022. V prvih šestih mesecih leta 2024, kar je zadnje obdobje, za katero so na voljo podatki, je po vladnih statističnih podatkih iz Kitajske v Mehiko prišlo 235 milijonov dolarjev neposrednih naložb.
Mehičani in Kitajci še naprej vzpostavljajo nove odnose, saj skušajo ohraniti razcvet. Še novembra lani je tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning govorila o Kitajski in Mehiki kot o “dobrih prijateljih” in “dobrih partnerjih” ter dejala, da se bo to nadaljevalo. “Ohranjamo prepričanje, da politiziranje gospodarskih vprašanj ne služi nikomur,” je dodala.
Posledice groženj že občutne
Rast industrijskih con v Mehiki ustvarja tudi veliko delovnih mest. Morebitne carine zato ne bi le podražile izdelkov za ameriške kupce, ampak bi ob pomanjkanju delovnih mest prizadele tudi veliko družin, je opozoril Eric Espinoza, delavec v tovarni Kuka Home. “Če teh delovnih mest ne bo več, bo za mnoge od nas prečkanje meje, da bi našli delo, morda edina možnost, ki nam bo ostala,” je razložil v pogovoru z novinarji CNN-a.
Nekatera podjetja že čutijo posledice napovedi carin. Harrison iz Kuka Home je na primer dejal, da so ustavili gradnjo stavbe, ki bi jim omogočila sprejemanje večjega števila naročil iz ZDA, saj, kot je dejal, grozi carina. Harrison zdaj s kitajskimi podporniki preučuje lokacije za nadaljnjo širitev v Vietnamu. Tudi za vietnamski izvoz v ZDA veljajo carine, vendar je tamkajšnja proizvodnja razmeroma poceni in velja za smiselno alternativo.
Na razpotju
Mehiški podjetniki, s katerimi se je pogovarjal CNN, upajo, da bo Trump kot izkušen poslovnež naredil to, kar je najboljše za ameriško gospodarstvo. Ekonomisti in analitiki namreč opozarjajo, da bodo carine padle na pleča ameriških potrošnikov, saj bodo podjetja stroške prenesla na višje cene.
In čeprav bi uvozne carine lahko spodbudile domačo proizvodnjo, saj bi bili njeni stroški bolj konkurenčni, obstajajo drugi dejavniki, kot so povpraševanje potrošnikov in obrestne mere, zaradi katerih bi bilo morebitno povečanje poslovanja težje doseči, piše CNN.
Mehika je leta 2023 prehitela Kitajsko in postala vodilna izvoznica v ZDA, zdaj pa je pred dilemo: ali naj še naprej ostane z dolgoletno partnerko ZDA ali naj se začne ozirati drugam?
Kot je povedal inženir Zhang Jianqiu, “večina kitajskih podjetij še vedno čaka in opazuje, potem pa bodo sprejela končno odločitev”. Santos pa odgovarja: “Če bo ameriški trg postal preveč zahteven, se bomo ozrli v Latinsko Ameriko in drugam.”