Poletje je na vrhuncu: bi lahko do konca leta padel nov turistični rekord?
V prvih šestih mesecih leta je Slovenijo obiskalo več turistov kot lani, ugotavlja statistični urad.
V Sloveniji so v prvem polletju našteli skoraj 2,6 milijona turistov. To je 4,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani, ugotavlja Statistični urad. V namestitvenih obratih so turisti ustvarili skoraj 6,4 milijona nočitev, kar 2,2 odstotka več kot lani. Če bi se trend rasti nadaljeval, bi letos postavili nov rekord. Našo državo je največ turistov obiskalo lani, in sicer 6,19 milijona turistov.
Tuji turisti so v prvih letošnjih šestih mesecih ustvarili skoraj 70 odstotkov vseh prenočitev. Največ turisti iz Nemčije (621 tisoč), ki so jim sledili gosti iz Avstrije (441 tisoč) in Italije (426 tisoč), podatke državnih statistikov povzema STA.
Velik skok nočitev so turistični ponudniki zabeležili pri gostih iz ZDA. Ustvarili so 159 tisoč prenočitev, kar je 15,9 odstotka več kot v prvem polletju lani.
Tuji turisti so skupno ustvarili skoraj 4,4 milijona prenočitev, kar je za dobre štiri odstotke več kot v istem obdobju lani. Medtem so domači turisti ustvarili dva milijona prenočitev oziroma 1,6 odstotka manj kot v prvih šestih mesecih lanskega leta.
Turisti so v prvem polletju največkrat prenočili v gorskih občinah, sledile so zdraviliške, obmorske ter Mestna občina Ljubljana. V slednji je prenočilo 12,2 odstotka več turistov, v obmorskih je bila rast 3,3-odsotna, zdraviliških 3,5-odstotna, v gorskih pa se je število prenočitev zmanjšalo za 3,6 odstotka.
V prvem polletju so turisti največkrat prenočili v hotelih, sledijo zasebne sobe, apartmaji in hiše ter kampi.
Slabši obisk junija
Statistika je bila nekoliko slabša od lanske pri juniju. V prvem poletnem mesecu so turistični nastanitveni obrati poročali o 678.000 prihodih turistov in 1,6 milijona nočitvah. Prvih je bilo manj za odstotek, prenočitev pa je bilo za štiri odstotke manj kot v lanskem rekordnem juniju.
Domači turisti so prejšnji mesec ustvarili skoraj 147.000 prihodov in nekaj več kot 423.000 prenočitev, obojih je bilo za tri odstotke manj kot v istem mesecu lani. Največkrat so prenočili v Piranu, Izoli in Ankaranu.
Med domačimi turisti so znova prevladovale ženske, ki so ustvarile dva odstotka več prenočitev kot moški, najštevilčnejša je bila starostna skupina 65 let in več. Ženske te starostne skupine so v nastanitvenih obratih ustvarile skoraj četrtino vseh prenočitev domačih turistk, bivale pa so tudi najdlje. Povprečna doba je po podatkih statističnega urada znašala 5,4 prenočitve.
Prihodov tujih turistov je bilo minuli mesec skoraj 532.000 ali približno toliko kot pred letom dni, prenočitev pa 1,2 milijona ali za štiri odstotke manj. Med njimi so najbolj priljubljene občine Ljubljana, Piran in Bled.
Pri tujih turistih so ponovno prevladovali moški, ki so ustvarili tri odstotke več prenočitev kot ženske. Najbolj zastopana je bila starostna skupina med 55 in 64 leti, povprečna doba njihovega bivanja pa je znašala 2,2 prenočitve.
Kdo so tujci, ki so prejšnji mesec prišli v Slovenijo
STA piše, da so največ prenočitev med tujimi turisti ustvarili tisti iz Nemčije, nekaj več kot 232.000 nočitev ali 19 odstotkov vseh tujih. Turisti iz Avstrije so ustvarili 99.000 prenočitev oziroma osem odstotkov vseh tujih, tretjino vseh v občini Piran.
Sledili so turisti iz Češke z 82.000 s prenočitvami oziroma sedmimi odstotki vseh tujih, prav tako so največkrat prenočili v Piranu. Na četrtem mestu so bili turisti iz Italije, sledili so gostje iz ZDA in Nizozemske.
V primerjavi z letom prej se je število prenočitev turistov iz omenjenih držav povečalo le pri tistih iz ZDA (za 18 odstotkov) in Češke (za dva odstotka).
Tretjino prenočitev so turisti junija ustvarili v gorskih občinah, in sicer nekaj več kot 544.000. Največ jih je bilo v občini Bled. Sledile so obmorske (21 odstotkov) in zdraviliške občine (16 odstotkov) ter Ljubljana (15 odstotkov).