Spiritov 83-milijonski razpis pod lupo kriminalistov

Policija se odziva na razkritja Financ o nenavadnih odločitvah Spirita na razpisu za prestrukturiranje premogovniških regij. Ker gre za denar iz evropskega sklada za pravični prehod, smo vprašanja naslovili tudi na Evropsko komisijo.
“Policija v zvezi z nedavnimi medijskimi objavami preverja, ali so podani razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti,” so nam na vprašanje, ali preverjajo sume nepravilnosti pri razpisu za sofinanciranje naložb podjetij v zasavski in savinjsko-šaleški regiji, ki ga izvaja agencija Spirit, odgovorili s policije.
Na vprašanje, ali so prejeli kakšno prijavo ali so preiskavo odprli samoiniciativno, niso neposredno odgovorili. Glede na to, da pravijo, da razpis preverjajo “v zvezi z nedavnimi medijskimi objavami”, pa je mogoče sklepati, da prijav ni bilo.
Poudarimo, da to ne pomeni, da je policija odkrila kaj nezakonitega, očitno pa je presodila, da je glede na poročanje medijev dogajanje v zvezi z razpisom agencije, ki jo vodi Rok Capl, vredno podrobneje preveriti.
Kaj vse čudi
Spomnimo, da so na časniku Finance prejšnji teden v več člankih opozorili na nenavadne odločitve državne agencije, ki sodi pod okrilje ministrstva za gospodarstvo.
Najbolj izstopajoč projekt je skupaj 20-milijonska subvencija podjetjema VonPharma SI in Vital QI, ki imata le pet zaposlenih in istega ustanovitelja – gre za Tadeja Von Horvatha. Aprila 2024, mesec dni pred objavo javnega razpisa, je sicer lastnik Vital QI postal Miha Tetičkovič. Na Financah so Von Horvatha vprašali, ali sta podjetji povezani, saj je razpis določal, da lahko povezana podjetja prejmejo skupaj največ 10 milijonov evrov, a po navedbah v članku odgovora niso prejeli.
Velenjski župan Peter Dermol, ki je predsednik velenjske SD, je včeraj zanikal govorice, da bi bila z Von Horvathom sošolca v študentskih letih, ter poudaril, da imata zgolj poslovne vezi. Kot je dodal, mu je Von Horvath zagotovil, da je bila prijava njegovih podjetij na razpis v skladu z zakonodajo. Necenzurirano.si pa danes poroča, da je Von Horvath nekdanji član podmladka SD, bil je tudi lastnik propadlega podjetja, ki je za seboj pustilo 356 tisoč evrov davčnega dolga.
Druga nenavadna odločitev Spirita je subvencija podjetju Novast, ki po poročanju Financ leta 2023 ni imelo zaposlenih, zabeležilo je 108 tisoč evrov čistih prihodkov od prodaje in 72 tisoč evrov dobička. Spirit pa mu je dodelil 7,2 milijona evrov za projekt Krožno gospodarstvo – predelava polimerov. V podjetju, katerega direktor je Janko Popovič, so včeraj zavrnili navedbe Ljudske iniciative Velenje, da naj bi imeli eno ključnih vlog pri predelavi in kurjenju odpadkov v Šaleški dolini ter da s tem Spirit pod pretvezo trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva financira projekt za uvedbo sežiga odpadkov.
Med prejemniki subvencij je po pisanju Financ tudi podjetje Bona J v lasti nečakinje Sandija Češka, vidnega člana SD in lastnika propadlega Studia Moderna, na pogorišču katerega je ostalo 462 upnikov, ki zdaj upajo na poplačilo iz stečajne mase. Češko, ki zdaj posluje prek podjetja Dormeo Home, je za Finance povedal, da bo podjetje nečakinje v okviru subvencioniranega projekta med drugim od podjetja v njegovi lasti odkupilo tehnologijo za izdelavo vzmetnic. Od katerega podjetja in za koliko, ni znano.
Bruselj spremlja
Ker gre za evropski denar – subvencije se bodo izplačevale iz sklada za pravični prehod –, smo za komentar rezultatov Spiritovega razpisa vprašali tudi Evropsko komisijo, ki pa uradno dogajanja v zvezi z razpisom ne komentira.
Neuradno je od virov blizu Komisiji slišati, da za zdaj pozorno spremljajo dogajanje. V skladu z ustaljeno prakso namreč v primeru sumov nepravilnosti pri razpisih za denar iz skladov oziroma finančnih virov, ki so v deljeni pristojnosti institucij Evropske unije (EU) in nacionalnih organov (to velja tudi za sklad za pravični prehod), dogajanje najprej raziščejo nacionalni organi. Ti pa so, kot poudari sogovornik, ki ne želi biti imenovan, zavezani evropskim direktivam in s tem boju proti goljufijam, ki škodijo finančnim interesom EU.
Komisija tako dogajanje spremlja prek medijev in poizvedb pri nacionalnih institucijah. Če gre za kakšno večjo zadevo, pa se lahko v preiskavo vključita tudi evropski urad za boj proti goljufijam (Olaf) in evropsko javno tožilstvo.
Problem za agencijo ali tudi ministrstvo?
Gospodarsko ministrstvo se je sicer v preteklih dneh poskušalo ograditi od razpisa Spirita, ki ga vodi Rok Capl. Odredilo je notranjo revizijo poteka razpisa, ki naj bi bila končana marca, tudi računskemu sodišču namerava podati zahtevo za pregled postopkov, je dejal Han.
Na Spiritu pa so se branili, da je bil razpis oblikovan v sodelovanju z ministrstvom, s katerim je agencija po lastnih navedbah pred objavo razpisa uskladila kriterije za kandidaturo podjetij. Kot so nam na agenciji pojasnjevali konec lanskega leta, ko smo pisali o pritožbah podjetij zaradi zamud pri odločanju, je agencija ministrstvo 19. novembra obvestila o zaključenem postopku preverjanja pogojev in ocenjevanja vlog, nato 25. novembra poslala še dopolnitev, na podlagi tega pa je potem Hanovo ministrstvo ministrstvu za kohezijo Aleksandra Jevška predlagalo povečanje sredstev za razpis. Odločbe so bile nato upravičencem poslane v začetku januarja.
Na agenciji so sicer v zadnjih dneh pojasnjevali še, da pozitivna odločba ne pomeni samodejno tudi izplačila denarja. Podjetja so s sklepom prejela pravico do sredstev, pred izplačilom pa morajo predložiti še ustrezno dokumentacijo.